https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DUNSTON KUPAYI EFES’E GETİRDİ

Okunması Gerekenler

arif sahin 10Dunston kupayı Efes’e getirdi

 Cumhurbaşkanlığı Kupası finalinde Anadolu Efes son saniyede Dunston’ın basketiyle Pınar Karşıyaka’yı 76-74 yendi ve 10.kez bu kupayı kazanmış oldu.

Maçın Hikayesi: Pınar Karşıyaka’da Ragland, Efes’te ise Doğuş-Cedi sakatlıkları nedeniyle forma giyemediler. Efes, kadro derinliğiyle sakatlıkların etkisini fazla hissetmedi; Karşıyaka ise özellikle maçın başında gard rotasyonunda ciddi sorun yaşadı.

Karşıyaka Ragland’ın yokluğunda Soner Şentürk’le başladı; Efes’te ise Tyus kadroya alınmadı, Heurtel’in yerine Granger ilk beşte başladı. Efes’te maçın başında Granger’ın yönettiği hücumlarda Bryant Dunston da çok iyi katkı verdi. Karşıyaka’da ise Soner Şentürk savunmada Granger’ın karşısında duramadı, hücumda da verimsizdi. KSK adına şanssızlıklar da eklenince beş dakikada skor 15-0 oldu… Moladan sonra Kenan-Iverson ikilisinin oyuna dahil olmasıyla KSK oyunu dengeledi, en azından fark açılmadı: 26-12

efes 1Efes ikinci çeyreğin başında üç dakika skor üretemedi, KSK ise farkı kapatma fırsatını kaçırdı. Sonraki üç dakikada ise Can Altıntığ’ın oyun kurucu oynaması ve Justin Carter’ın da devreye girmesiyle fark kapanmaya başladı, Efes ise Heurtel’in yönlendirdiği/yönlendiremediği hücumlardan sonuç alamadı; 16.dk da skor 29-28 oldu. Devre sonunda Dunston’ın tekrar devreye girmesi ile Efes üstünlüğü ele geçirdi; ilk yarı 37-30 sona erdi.

İkinci yarıya iyi başlayan takım Efes oldu ve fark tekrar çift hanelere çıktı: 44-33 (23) Pota altında Ahmet de etkili olurken, Karşıyaka’da Justin Carter daha fazla devreye girmeye başladı; Karşıyaka bir türlü öne geçemedi ama farkı kapattı. Son çeyreğe 54-52 ile girildi.

Son çeyreğe KSK Josh Carter-Baygül’ün üçlükleriyle başladı ve 58-54 ile öne geçti. Batuk’un toplamda 3/3 üçlük attığı bölümde Efes dengeyi sağladı. KSK beklenmeyen bir şekilde yerli oyuncularıyla etkili olurken, Efes yabancılarıyla cevap verdi. Son iki dakikaya girilirken Saric kritik bir top çaldı ve sol dipten attığı üçlükle avantajı takımına getirdi. Efes iki sayı öndeyken ve maçı bitirmek için hücum ederken Heurtel kendi kendine topu kaybetti, Justin smaçladı. Son sekiz saniyelik bölümde ise Efes’te top Heurtel’de değil Granger’da oldu. Granger doğru tercihle içeri gitti, şutu kaçırdı ama Dunston’ın tamamlamasıyla kupa Efes’in oldu…

efes 4*** Efes yorumu: Efes’te top Granger’ın elindeyken takım müthiş başlamıştı. Sonrasında Heurtel’in oyuna dahil olması, takımı özellikle savunmada geriye düşürdü. Heurtel’in dış şutlarda başarısız olması ve KSK’nın da hem savunmada, hem hücumda ipleri sıkı tutması Efes’in oyunda üstünlüğü sürdürememesiyle sonuçlandı. Dunston benim beklediğimden daha etkili oldu diyebilirim; Efes kadro derinliğiyle Cedi Osman’ın yokluğunu fazla hissetmedi gibi görünse de Cedi’nin olduğu takım daha istikrarlı bir şekilde oynayacaktır. Euroleague’de Tyus’un da oynamasıyla savunmada böylesine çözünen bir Efes izlemeyeceğiz.

*** Karşıyaka yorumu: KSK cephesinde bu maçtan sonra akıllarda olacak olan soru ‘Ragland olsa kupa gelir miydi? olacak. O sorunun cevabını bilmek zor, Ragland oynasaydı Carter bu kadar öne çıkacak mıydı veya dış oyuncular etkisiz mi kalacaklardı, savunmada bu kadar iyi bir dış savunma olacak mıydı; bunları bilmek imkansız. Bugün sahada olan Karşıyaka’nın berbat maç başlangıcından sonra çok iyi reaksiyon verdiğini söyleyebiliriz. Koç Ufuk Sarıca oyuncularını çok iyi tanıyor ve rakip takımı da kısa sürede çözüyor. Euroleague’de özellikle iç sahadaki maçlarda böyle geri dönüşler görebiliriz.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : arif.sahin@abcspor.com

twitter: @arifsahin1

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular