https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DRAPER’İN İYİSİ, JAYSON GRANGER

Okunması Gerekenler

fersu yaziAnadolu Efes transferlere devam ediyor. Geçen sezon canlarını en çok yakan atletik ve delici guard eksikliğini Uruguaylı oyuncu Jayson Granger ile kapatmış oldular. 26 yaşında olan 1.88 boyundaki guard Malaga ile başarılı bir sezon geçirdi. Real Madrid ve Barcelona başta olmak üzere bir çok takımın ilgisine rağmen lacivert beyazlıları tercih eden Granger’ı gelin biraz daha yakından tanıyalım.
“Erken kariyeri”
Tam adı Jayson Antoine Granger Amodio olan olan oyuncunun babası Jeff Granger, Amerikalı eski bir basketbolcu. Uruguay ligine transfer olup burada başarılı olunca ülkede kalmaya karar vermiş, Uruguay vatandaşı olmuş. Annesi ise İtalyan ve bu nedenle Granger hem Uruguay hem de İtalyan pasaportuna sahip.
2005 yılında İspanya’nın Estudiantes takımı ile denemelere katılan ve orada kalarak kariyerine Avrupa’da devam etme kararı alan yetenekli guard altyapılarda mücadele ettikten sonra 2007-2008 sezonuyla birlikte A takım seviyesinde düzenli olarak süre almaya başladı. Estudiantes’teki 6 sezonun ardından geçen sezon Unicaja Malaga’ya transfer oldu ve burada kariyerinin zirvesine doğru emin adımlarla ilerlemeye başladı.
2007-2008 Estudiantes 2. takım:13.5 sayı, 3.9 ribaund, 4.6 asist
2008-2013 Estudiantes 1. takım:7.4 sayı, 2.8 ribaund, 2.7 asist
2010-2011 Eurocup:5.4 sayı, 3.1 ribaund, 4.3 asist

“Malaga kariyeri”
Geçen sezon Malaga ile ACB ligi finaline kalmayı başardılar ve Euroleague’de de Top 16’ya kadar yükseldiler. Bu yaz Amerika şampiyonasında Uruguay milli takımının da formasını giyecek olan atletik oyun kurucu Malaga’da koç Plaza yönetiminde kariyerinde zirve yaptı. Evet Malaga Euroleague’de kadrosunun hakkını veremedi belki ancak onun liderliğinde İspanya ACB liginde iyi bir sezon geçirdiler.
2013-2014 ACB:9.8 sayı, 2.3 ribaund, 4.6 asist
2013-2014 Euroleague:7.5 sayı, 2.1 ribaund, 3.4 asist
2014-2015 ACB:10.3 sayı, 3.0 ribaund, 5.2 asist
2014-2015 Euroleague:10.2 sayı, 2.7 ribaund, 4.2 asist
“Artılar-Eksiler”
Granger saha görüşü ve yüksek basketbol IQ’su ile bir oyun kurucu da olması gereken temel iki özelliğe fazlasıyla sahip. Bunun yanında süratli ve delici olması da hücumda onu değerli bir silah yapıyor. Verdiği doğru kararlar sayesinde takımını set hücumlarında rahatlatan ve akıcılığı sağlayan Uruguaylı guard gerektiğinde potaya net ve güçlü gidişleriyle skor yükünü de sırtlayabilen bir oyuncu, iki yöne de aynı güvenle penetre edebilmesi de önemli bir artısı. Aslında hücumda onu farklı kılan tarafı dribbling üzerinden istikrarlı bir şekilde bulduğu orta mesafe şutlar ve floaterlar.
Günümüzde bir çok guardın aksine o direk potaya gitmek ya da 3 sayı denemek yerine gerektiğindetop kontrolü ve sürati sayesinde kendine yaratabildiği bu orta mesafe atışlarla savunmanın dengesini bozabiliyor. Açık alanda oynamayı ve tempo yapmayı çok seviyor Granger ve doğal olarak bu dönemlerde atletik özellikleri ve çabukluğu daha net ortaya çıkıyor, katkısı daha çok artıyor. Ayrıca 1 numarada oynamasına rağmen fiziksel özellikleri ve atletizmi sayesinde ribaundlara katkı yapabiliyor. Güçlü fiziği ve çabukluğu ile beraber topa çok iyi baskı yapabilen ve uzun kolları ile pas aralarını da kontrol edebilen bir guard Granger. Kendinden uzun oyunculara karşı bile alçak postta göğüs göğüse mücadeleden kaçınmayan, teması seven bir yapıya sahip.
Granger’ın belki de belirtebileceğimiz en önemli eksisi 3 sayı çizgisi gerisinden istikrarsız olması. ACB’de bu sezon 40 maçta yer alan oyuncu 122 denemesinin sadece 36’sında isabet bularak %29.5 ile düşük bir yüzdede kaldı. Bu eksisi onu savunan guardlara bir adım boşluk bırakma fırsatı tanıyor ki bu da Uruguaylı guardın çabukluk avantajını kullanmasına engel olabiliyor. Onu ayakta tutan penetreleri ve potaya gidişleri, bu nedenle dış şutlarda belli bir istikrarı yakalaması çok önemli. Bununla beraber genelde doğru kararlar verse de skor bulmakta zorlandığı maçlarda zaman zaman mücadeleyi şahsi bir savaşa çevirebiliyor, takımının ritmini bozabiliyor. Topu paylaşmayı unuttuğu bu anlar kritik ve belirleyici olabiliyor. Bunun yanında ikili oyunlarda pası ikinci opsiyon olarak düşünmesi uzunların aktivitesini azaltabiliyor, ilk opsiyonu genelde potaya gitmek oluyor.

“Sonuç”
Granger “yaratıcı” bir oyun kurucu ve gerektiğinde çift guardlı sistemde de yer alabilecek ve katkı sağlayabilecek bir oyuncu. Koç Ivkovic’in Draper’dan hücumda beklediği katkıyı ondan daha net alacağını ve Heurtel ile beraber onları sıkça aynı anda sahada görebileceğimizi düşünüyorum. Ayrıca şuanda kadroda topu yere vuran bir forvet sıkıntısı çeken lacivert beyazlılarda Granger’ın penetre pas oyunu Perperoglou ve Cedi gibi setup şutları tercih eden oyuncuların da daha efektif kullanılmasını sağlayacaktır.
Savunma odaklı ve tempo yapmak isteyen bir takımsanız Uruguaylı guard sizin için biçilmiş kaftan. Anadolu Efes, Draper’da bulamadığı istikrarı ve “açlığı” Granger’da bulacaktır. Lacivert beyazlılar Granger-Dunston ikilisi ile beraber takımın savunma kalitesini ve istikrarını da bir kademe yukarı çekmiş oldu.
Mail: fersu77@abcspor.com
Twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular