https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SIR DONALD BRADMAN / KRİKET, EFSANE SPORCULAR-3

Okunması Gerekenler

EMRAHSir Donald Bradman ya da kriket  dünyasında bilinen ismiyle ‘ The Don ‘ . Kendisi hakkında çok az görüntüye sahip olmamıza rağmen, rakamlara bakıldığında ve bütün otoriterlere göre tüm zamanların açık ara en iyi batsmen’ idir ( vurucu oyuncu ).
Test maçlardaki akıl almaz 99,94 koşu ortalaması, bütün majör sporlardaki ortalama skorların en etkileyecisidir. Yapılan araştırmalara göre bu ortalamaları futbola çevirirsek, maç başı 1.5 gole, basketbole çevirirsek ise, maç başı 43 sayının üstüne çıkmaktadır. Hadi futbolu bir tarafa bırakalım çünkü iyi kötü herkesin o konuda bir fikri var ama gelmiş geçmiş en iyi basketbol oyuncusu Michael Jordan’ın kariyerini 30 küsür sayı ortalaması ile tamamladığı düşünülürse Bradman’ın kalibresi daha net anlaşılabilir.
donald bradman1Bradman’ı durdurmak o kadar zordu ki, çoğu kişiye göre onu çıkarmak ( kriket test maçlarda , vurma sırasının tekrar size geçmesi için rakip takımdan en az 10 kişiyi oyun dışı yapmanız gerekir  ) 3 kişiyi çıkarmaya eş değerdi.
Büyük buhran zamanı yıldızı parlayan Bradman,  2. Dünya savaşı boyunca verilen mecburi aradan sonra da krikete son hızla geri dönmüş ve Ashes serilerinde İngiltere ‘ yi domine ederek, tarihteki ilk ‘ invincibles ‘ lakaplı Avustralya takımının kaptanı olmuştur. Ingilizlerin tamamen onu sakatlamaya yönelik olmasına rağmen,‘ bodyline ‘ adını verdikleri, direkt Bradman ‘ ın vücuduna attıkları toplarda bir işe yaramamış , aksine Bradman efsanesini daha da büyütmüştür.
Futboldaki her iyi futbolcudan iyi antrenör olmaz mottosu, kriket için her iyi kriketçiden iyi kaptan olmayabilir olarak düşünebilir . Profesyonel sporlar içinde en zor kaptanlık görevi ve sorumluluğu krikette geçerlidir. Krikette teknik direktör ya da antrenörlerin futboldaki kondisyonerler kadar, ancak önemi vardır, sahadaki bütün kararları kaptanlar verir; topu kimin atacağı, savunmanın nasıl dizileceği, ilk topa mı vuralacağı ya da ilk topun mu atılacağı gibi…
ronald bradman21908 doğumlu Sir Bradman bu konuda da çok başarılı olmuş ve ölümünden birkaç gün evvel, benim hiç sevmediğim,  zamanın Başbakanı John Howard tarafından yaşayan en büyük Avustralya’ lı ilan edilmiş ve 2001 yılında 92 yaşında hayata gözlerini yumduktan sonra doğduğu ev müze haline getirilmiş ve Avustralya’lıların gözünde bir halk kahramanı mertebesine yükselmiştir.

emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular