https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DOĞUNUN 4 DEVİ; CELTICS-BULLS-CAVALIERS-PISTONS İSİMLERİ NEREDEN GELİYOR?

Okunması Gerekenler

*** BULLS / 26 Ocak 1966’da kontağı açan Chicago devi, isim ararken takımın kurucusu Dick Klein, Chicago’nun o dönemlerde Amerika’nın et başkenti olarak bilinmesi ve de bununla beraber takımın maçlarını oynayacağı salon olan Chicago Amphitheater’sının da, et depo alanlarına çok yakın olması sebebiyle bunu çağrıştıran bir isim olmalı fikrini ortaya atar ve “Matadors veya Toreadors” isimlerinde karar kılar ama çevresindekiler 3 heceli bir ismin kolay akılda kalamayacağını belirtip, bu isimlere destek vermezler.

Şehrin Bulls öncesi kurulmuş diğer spor kulüplerinin Cubs (1870), Bears (1919) gibi tek heceli isim ve Blackhawks ile White Sox’un da Hawks (1926) ve Sox (1900) gibi tek heceli lakaplara sahip olması bu düşünceyi pekiştirir.

O sırada küçük oğlu Mark da ortaya atılan bu isimleri beğenmez ve “Dad, that’s a bunch of bull! (baba, çok boğa var)” diyerek Bulls ismini ilk ortaya atan kişi olur ve Dick Klein de “tamam budur” diyerek karar verir.

………………………………………………..

*** CELTICS / 1946’da kurulan Boston Celtics’in isim hikayesi bir esinlenme sonucu ortaya çıkıyor. Aslında takım için düşünülen isimler “Whirlwinds, Olympians ve Unicorns” idi ama takımın kurucusu olan Walter Brown, 1920’li yıllarda faaliyet gösteren New York’un popüler basketbol takımı Original Celtics’i çok sevdiğinden ve onlar gibi başarılı bir takım kurma hayaliyle takımına Boston Celtics ismini verir.

Bu arada logodaki maskot, rivayete göre İrlanda kökenli bir çin. Bu cin (Leprikon) takıma şans getiriyor. Yöredeki İrlanda nüfusu da göz önüne alınarak ortaya çıkıyor.

**(Leprikon: İrlanda mitolojisinde İrlanda adasında yaşadığına inanılan, yeşil giyinen ve ayakkabıcılıkla uğraşan küçük cinler).

Boston’un efsane koçu Red Auerbach’ın kardeşi, aynı zamanda bir tasarımcı ve gazete sahibi olan Zang’ın tasarısındaki ana fikir; 1950’lilerde Amerika’da yaşayan İrlanda’lıların genel giyim motifleri ve gelenekleri. Yani logoda bize göz kırpan adamın giydiği yeşil yonca desenli altın sarısı yelek, ağzındaki pipo,  giydiği siyah ayakkabı ve pantolon gibi.

Tabii ki unutmadan; bir de 1988 sonrası ortaya çıkan alternatif ambemleri var; yeşil renk üstünde beyaz bir 3 yapraklı yoncanın etrafını çevreleyen “Celtics” yazısı..

………………………………………..

*** PISTONS / Pistons’in ilk ismi aslında pek bilinmez ama 1941 yılındaki ilk ismi Zollner Pistons şeklindeydi.

Indiana’da Fort Wayne şehrinde kurulan takım, bir zamanlar piston üreticisi ve daha sonra kulübün sahibi olacak Fred Zollner’in isminden geliyordu.

Takım 1957’de Detroit’e taşınınca, Zollner ismini takımdan çekti ama “bu ismin takımın yeni şehri için de gayet uygun olduğundan’ değiştirilmeye gerek dahi duyulmadı.

Ve Pistons olarak yoluna devam etti.

………………………………………………………………

*** CAVALIERS / Cleveland hepimizin bildiği üzere Ohio’da bulunan bir şehir. Takım kurulduğu yıl olan 1970’de şehrin yerel gazetesinde bir isim yarışması düzenliyor ve yarışmayı, “Ne olursa olsun korkusuzca savaşan ve teslim olmayan.” anlamına gelen “Cavaliers” kelimesi kazanıyor.

Yarışmadaki diğer aday isimler Jays, Foresters, Towers ve Presidents idi.

Özellikle Presidents ismi öne çıkıp, o seçilecek diye düşünülürken (o dönemden önceki 7 ABD başkanının da Ohio’lu olmasının etkisiyle), Jerry Tomko tarafından ortaya atılan Cavaliers kazanır ve günümüze kadar gelir.

 

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular