https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DOĞAN BABACAN VE CARLOS CASZELY

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENDünya Kupalarında ilk kart uygulaması , FIFA tarafından 1970’de başlatılmıştı.

Meksika’da  düzenlenen şampiyonada hakemler tam 33 kez ellerini ceplerine atıp sarı kartlarını çıkartmış da olsalar, hiçbir oyuncu kırmızı kart görmeden turnuvayı tamamlamayı başarmıştı.

1974’de ise ilk kırmızı kart geldi. Hem de bizlerin çok yakından tanıdığı biri tarafından; DOĞAN BABACAN!

O zamanki ismiyle Batı Almanyadaki şampiyonada, 13.dakikadan sarı kartı bulunan Şili’li oyuncu Carlos Caszely’yi , efsane Alman oyuncu Berti Vogts’a yaptığı faul sonrası, 67.dakikada çift sarı karttan dışarı atan efsane hakemimiz, DÜNYA TARİHİNE geçti ve unutulmaz spor olayları arasında yerini sonsuza dek almayı başardı. Tabii ki aynı şekilde Şili’li oyuncu da..

dogan 1Zaten ülkesinde oldukça popüler bir forvet oyuncusu olan Caszely, milli hakemimiz sayesinde,  kulaklarını ‘her Dünya Kupasında’ çınlatılan bir isim konumunda..

Bu arada eklemeden geçmeyelim, milli takım forması altında 49 maçta 29 gol atan oyuncunun CV’sinde Levante ve Espanyol’da geçen  5 senelik bir İspanya kariyeri  de bulunuyor.

Dar alandaki başarılarından dolayı “Rey del metro cuadrado” yani metrekarenin kralı lakabıyla anılan yarı göbekli futbolcunun bir başka lakabı da’, korkusuzca  her türlü politikacı veya devlet başkanlarını eleştirebildiğinden dolayı ‘Deli Carlos!!!

car3Onun için ANLATILAN  bir ŞEHİR EFSANESİ de, ülkesinde o kadar çok sevilirmiş ki, ülkenin başındaki diktatör AUGUSTO PİNOCHET kendisine yaptığı eleştrilerden dolayı her sabah idam ettirmek üzere yakalama emir çıkartıp, halkın isyan korkusundan vazgeçermiş!

SENE OLMUŞ 2014, yani aradan tam 40 sene geçmiş ama İLKLER UNUTULMAZ, bundan dolayı da dünya döndükçe bu 2 isim, en azından 4 senede bir herkesin aklına gelip, kulakları çınlatılacaktır..

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular