https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DERBİ ÖNCESİ

Okunması Gerekenler

Yavru vatan Gıprıs’ta köylü bir amca binmiş eşeğine kasabaya gidiyor, işgüzar bir trafik polisi amcayı görüyor, biraz takılayım şuna diyor.

Amcaya diyor ki, Emmi golanı (kemer) takmamışsın, ceza yazmak lazım, şimdi bu cezayı sana mı yazalım, eşeğe mi.. Sana yazarsak 100 TL, eşeğe yazarsak 50 TL.?
.
Amca diyor ki, sen bana yaz cezayı..
Polis diyor ki, sana yazarsam daha pahalı ama?
Amca diyor ki, olsun sen gene de bana yaz, onu polis yapcez, sicili temiz galsın.

Polis ederken mutlaka sicile balılır bu memlekette, amca haklı ama cezayı eşeğe de yazsalar çok önemli değil, polis olamazsa da ama bakarsin teknik direktör olur, nasıl olsa o kulüpte hocalık yapmak için sicilinin temiz olmasına gerek yok, sağlam bir kariyerin olsun yeter. Sicilden kastımızda resmi anlamda verilmiş cezalar, kebapçı dayağı falan da dahil değil..

Geçen maç Emre’nin yokluğunu çok hisseden Fenerbahçe Ankaragücü’ne karşı yine Emre’siz başladı, Emre bu kez kulübedeydi, Alanya maçına göre tek fark maçın başında Jailson kulübedeydi, Adil Rami ilk kez sahadaydı.
Futbolda gerçekten özgüven çok önemli, Alanyaspor maçından alınan mağlubiyet hem bir nebze özgüven azalmasına neden olmuş hem de takımı biraz strese sokmuş gibiydi. Tabii çok fazla sakat var, bu zaten ritmi çok bozan bir şey, bireysel hatalardan kaybedilmiş bir maçın ardından hata yapan oyuncular da tedirgin başlayınca maça. kolay gibi görünen maç stresli bir maça evrildi.

Emre’nin yokluğunda Fenerbahçe seyircisinin de coşkusuyla maça iyi başlayıp pozisyonlar bulsa da, gole çeviremedi. İlk 10 dakika Emre’siz de olsa Fenerbahçe bu maçı kazanır diyenler, 10 dakikalık fırtınanın ardından ikinci bölgede topu taşımakta zorlanan Fenerbahçe’yi görünce sanıyorum 1-0 olsun bizim olsun moduna geçmişlerdir. Adil Rami’nin kaptırdığı toptan gelen pozisyonda topu ağlarında görünce de geçen yılki kabusu herkes hatırlamıştır gibime geliyor. Zanka ile Fenerbahçe’nin gole çok çabuk yanıt vermesi çok önemliydi ama Rodriguez’in sakatlanarak sahayı terk etmesi maçın stresini epey bir artırdı, seyircinin de moralini bozdu, tribün coşkusuna tesir etti işter istemez.
Aslında şöyle bir gerçek var, Erol Bulut geçen hafta Fenerbahçe’nin şifrelerini verdi, şu andan itibaren Fenerbahçe’nin işi hem kolay hem de daha zor diyebiliriz. Rakiplerin hangi taktikle Fenerbahçe’yi durduracakları belli oldu, bu anlamda kolay, sürekli zayıf tarafından vurmaya çalışacaklar, bu anlamda zor.

Fenerbahçe’nin geri dörtlüsü diyemem ama defans göbeğindeki iki oyuncusu çok ağır, ayakları da kötü. Rami, Zanka, Serdar çok ağır ve top çıkaramıyorlar, Jailson da stoper değil, hem pozisyon hatası yapıyor hem de kolay çalım yiyor. Bu konu Fenerlilerin çok başını ağrıtacak tüm sezon boyunca ki, yenilen golde de, öncesinde de bu zaafiyet çok açık bir şekilde ortaya çıktı.
Emre yoksa Fenerbahçe’nin işi ayrı bir zor, orta sahanın pas ritmi düşüyor, pas hızı çok aşağılara geliyor, Rodri müsait pozisyonda top alamıyor, Kruse’un verimi azalıyor, Vedat ileride yalnızları oynuyor..

Ersun Yanal’a bu noktada bazı eleştiriler geliyor, Ozan’ın bir şekilde orta sahanın ortasında oynaması yönünde, bu konudaki eleştirilere ben de katılıyorum, takım içi rotasyonla Dirar sağ bek, Ozan orta sahada oynayabilir, en basitinden Tolga Ciğerci sol bek oynayabilen bir oyuncu..Tabii hoca tercihine de saygı duymak gerekiyor..

Maçın ikici yarısında hazır olmadığı aşikar Rami’nin yerine Jailson defans göbeğindeydi tekrar, Emre orta sahada, Ciğerci sol önde. Fenerbahçe yine bildiğimiz hızına döndü, hem de Rodri yokken. Sağlı sollu ataklar, verkaçlar, duvar pasları, Fenerbahçe’ye pozisyonlar getirdi ama golü getirmedi. Son 20 dakikaya girilirken, acaba mı soru işaretleri altında 3 klas ayak Fenerbahçe’ye golü kazandırdı, Emre inanılmaz bir ara pası attı, Kruse çok akıllıca bir pas gönderdi Vedat’a, Vedat ta golü yazdı..

Dedim ya en başından stres ve özgüven eksikliği çok önemli, Fenerbahçe maçın son bölümünde taraftarına çok stresli dakikalar yaşattı, Ankaragücü 3 kez golle burun buruna geldi ki; onlardan birinde Ozan’ın yaptığı müdahale bu yıl çok hatırlanır, bence sezonun kader müdahalelerinden biri oldu.

Fenerbahçe’de Gustavo çok eleştirildi bu hafta.. Çok erken eleştiriler tabii..Gustavo bugün klasını gösterdi, sade ama şık oynadı, risk hiç almadı, uzun pasları ve içeriye kestiği ortalar bence muhteşemdi, defansta da çok öenmli işler yaptı, bir çok atağı kesti, takımını rahatlattı. Bir çapa olarak muhteşem, 8 numara olarak bakarsan, öyle bir meziyeti yok. Bu kadar lüks bir çapaya ihtiyaç var mı? Bu konu tartışmaya açık..

Fenerbahçe’nin şu an sağ önde oynatabileceği ilk isim Deniz. Çok iyi niyetli, teknik ama bence orta saha meziyetleri kanat özelliklerinden çok daha yeterli. Emre’nin yokluğunda oynaması gereken isim bence Deniz olmalı, denenmeli.
Kruse günden güne daha iyi oluyor, gol vuruşlarında şanssız veya eksik ama oyun hızına çok tesir ediyor, çok akıllı oyuncu, onu da bugün beğendim..

En çok kimi beğendim? Ozan Tufan..Fenerbahçe sağ bekini buldu, çok iyi hücuma çıkıyor, topu iyi taşıyor, hem enine, hem boyuna. Kruse’ye attığı ara pas harikaydı, çok iyi işler yaptı, sağ kanada hükmetmekle kalmadı, orta sahaya bile yardım etti, defalarca gol pozisyonuna girdi.

Tolga Ciğerci Fenerbahçe’nin en zayıf halkası gibi duruyor ama bence çok kötü değil..Ön tarafta çok tehlikeli bir oyuncu, nerede olması gerektiğini biliyor, burnu iyi koku alıyor. Yazın bir kenara, bu adam kritik goller atar bu sene.

Analizi çok zor bir maçtı açıkçası. Fenerbahçe defansı yine güven vermedi, Fenerbahçe 2-1 zar zor kazandı gibi görenler de olmuş olabilir ama aslında öyle de olmadı, ceza sahası içinde Fenerbahçe’li oyuncular 20 kere falan topla buluşmuşlardır. Fenerbahçe hakkında daha net yorum yapabilmek için sakatların takıma dönmesi lazım.

Bu kadar sakat çok fazla. Moses büyük aksilik oldu, Rodri’nin durumu ne bilmiyoruz, o da uzun süre sahada yer almazsa Fenerbahçe kanatsız kaldı demektir. Deniz de sahayı sakatlanarak terk etti, Hasan Ali sakat, Isla sakat, onlar da kanat oyuncusu. Bu kadar sakata rağmen Fenerbahçe 5’te 3 yaptı, bir kez kaybetti, onu da bireysel hatalardan kaybetti, belki de tekrar edilecek o maç. Bugün bir sakat daha verdi ama deyim yerindeyse Fenerbahçe yine sakata gelmedi, bir sonraki maç derbi, o maçta zaten sakata gelmez..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular