https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DELİ NEZİHİ ( NEZİHİ TOSUNCUK)

Okunması Gerekenler

bruno

 

YEPYENI BİR YAZI DIZISI ILE KARŞINIZDAYIZ!

Bu yeni yazı dizimizin adı “ben bu lakabı sonuna kadar hakettim abi”

Türk futbol tarihine lakaplarıyla damga vurmuş kimi sarısına ayrı, lacivertine ayrı kurban olduğum takımda, kimi diğer kulüplerde oynamış oyuncuları tanıtma, hatırlatma ve tebessüm ettirme amaçlı, çoğunlukla renkli karakterdeki oyunculardan bahsedeceğimiz bir yazı dizisi.

Bu konsepte uygun, lakabıyla hatırladığınız isimleri bizlere de anımsatırsanız müteşekkir olur, onlara da yer vermekten mutluluk duyarız.

Her hafta iki ismi konu edeceğimiz yazı dizimizin ilk kahramanı Fenerbahçe’den olsun istedik.

BEN BU LAKABI SONUNA KADAR HAKETTIM ABI (1)/ DELİ NEZİHİ (NEZİHİ TOSUNCUK)

1957 doğumlu oyuncu, 1987-1990 yılları arasında Fenerbahçe’de forma giymeden evvel sırasıyla Balıkesirspor, Adanademirspor, Gençlerbirliği, Beşiktaş, Bursaspor ve Sakaryaspor takımlarında stoper ve sol bek olarak forma giydi. Efsane 103 gollü  şampiyon Fenerbahçe kadrosunda defansın belkemiği idi.

Neden deli lakabını sonuna kadar hakettiği ise yazımın sonunda..

Deli Nezihi Fenerbahçe defans bloğunun en delişmen ismiydi. Bazen tatlı-sert bazen acı-sert dalardı rakibe. Ne topu geçirirdi ne de adamı. Zaman zaman faule maruz kaldığında da acayip mağdur taklidi yapardı. Tıpkı Recep Tayyip Erdoğan gibi.. Ama ince ruhlu adamdı vesselam. Formasını her maç sonu tribünlere fırlatır taraftarın gönlünü hoş ederdi.

Aslında deli gibi seviyordu çubukluyu. Gönlümde deli lakabını bu yönüyle sonuna kadar haketmiş bir isimdi deli Nezihi!

Vakti  zamanında Kadiköy’de 5 – 1 biten dönemin 5 serili bi Galatasaray maçında kendi kalesine gol atarak Galatasaray’ın şeref sayısını kazandırmıştır. Daha  sonra yaptığı açıklama dün gibi aklımdadır “hep Schumacher’e  gol atmak istemişimdir, kısmet bu güneymiş ehehehe”diye de eğlenmişti.

Hele ki golü attıktan sonra Schumacher’e yaptığı“Nasıl taktım”.? imalı pişkin yüz ifadesi ve yaptığı bilek hareketi hala hafızalardadır:)

Taraftar ISIR,ISIR diye motive ederdi Nezihi’yi. O da iyice gaza gelirdi.

deli nezihi3Her kornerde, her serbest artışta ileri çıkardı. Diyebilirim ki Türk futbolunun gol atmak için sürekli ileri çıkan ilk stoperiydi. Lakin pek gol attığını hatırlamam, daha çok faul yapıp dönemezdi. Dönerken de boynundaki altın zincirini ısırarak poz yapardı.

Sanıyorum  89-90 sezonuydu. Galatasarayli Rambo Yusuf sakatlıktan yeni çıkmış Rıdvan için gazetelere dergilere demeçler veriyor Rıdvan’ı bitiricem tarzında konuşmalar yapıyordu. Rıdvan’da yakalayabilirse bitirsin gibilerinden demeçler veriyordu.  (ya da bunları saygın Türk basını uyduruyordu)

O sezon yapılan bir Fenerbahçe-Galatasaray mücadelesinde Rambo Yusuf kendi ceza sahası civarlarında Rıdvan’a  sert bir müdahalede bulunmuştu. O sırada TRT kameralarına bir görüntü geldi. Deli Nezihi kendi sahasından koşmaya başlamıştı. Kamera  Nezihi’yi. Merakla edilen takip yaklaşık 80 metre koşan Nezihi’nin  Rambo’nun üzerine atlamak üzereyken 10 kişiyle falan zorla zaptedilmesiyle nihayet bulmuştu.

Nezihi hırsın, kazanma azminin, takım sevgisinin ne olduğunu herkese ispat etmiş amatör ruhla oynayan son futbolculardan biridir. Keşke böyle futbolcular şimdi de olsa da kazma yabancı defans oyuncularına tonla para verilmese.

Deli lakabı ile ilgili en çok anlatılan iki rivayeti de paylaşayım:

Kocaelispor’da oynarken bir gün sokakta yağmurdan sırılsıklam olmuş bir kedi yavrusu bulmuş, almış kediyi evine götürüp, kalorifer peteğinin üzerine koymuş, ısınsın diye. Nezihi  abimiz  iyi kalpli insan, niyeti kediyi kurulayıp salmak, tabi kedi yanan kaloriferin üstünde durmamış kaçmış, Nezihi abimiz de kedi kaçmasın diye kalorifere bağlamış, bir saat sonra bir bakmış……tabii ki zavallı kedi hakkın rahmetine kavuşmuş.

Bir diğer rivayete göre de Boluspor’da oynarken bir iddia üzerine bir paçası tamamen kesik tek bacaklı pantolonla Bolu sokaklarını turlamasıdır.

deli nezihi4Nezihi  denince benim aklıma hırs, inatçılık ve forma aşkı gelir. Şimdilerde oynasa sürekli ekürisi olarak anılan Müjdat’la  beraber Fenerbahçe’de oynayabilir miydi bilemiyorum. aslında “oynayamaz” lafını söyleyebiliriz ama gönlüm el vermiyor açıkcası..

Gerçekten Nezihi gibi adamlara az rastlanıyor artık. Bu tür adamları hatırlayınca endüstrileşen futbolda unutulan amatör ruhu ve takım aşkını hayal meyal hatırlıyorum. Tekmeye kafa uzatan ama tekmeyi sallayan futbolcu da daha çok hasar bırakan bir acayip adamdı Nezihi. Tam tribünlere göre bir adamdı. Denizlispor’a transfer olduğunda da çok üzülmüştüm.

1995 yılında futbolu bıraktıktan sonra çeşitli Anadolu kulüplerinde teknik direktörlük yaptığını duyduğum Deli Nezihi en son Sakaryaspor da görev alıyordu. Sonrasını ben de bilmiyorum.

Kendisini burdan sevgi ve saygıyla anmak istiyorum.

deli nezihi2Iyi ki vardın Nezihi abi.

Iyi ki de biraz deliydin.

Biz seni bu halinle çok sevdik ve çok özledik.

bruno.monte@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular