https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DAÇKA ŞAMPİYONU ELİ BOŞ GÖNDERDİ

Okunması Gerekenler

fersu yaziSezona iddaalı bir kadro ile koç Blatt yönetiminde giriş yapan temsilcimiz Darüşşafaka Doğuş Euroleague arenasında çıktığı 6 maçtan 4 tanesini kazanmayı başardı ve averajla 5. sırada yer alıyorlar. Bu akşam VW Arena’daki organizasyon nedeniyle Abdi İpekçi’ye ev sahipliği yaptılar ve rakip son şampiyon CSKA Moskova’ydı. Geçtiğimiz yıl kaldığı yerden bu sezona da etkili bir giriş yaptılar ve şuanda namağlup şekilde Euroleague’de liderler. Tüm MVP ünvanlarının saihibi De Colo ve Sırp sihirbaz Teodosic çok formdalar. Koç Blatt ve yıldız guardımız Wanamaker’ın bu sezon mücadele vereceği en ciddi sınavlardan biri.

 

“Kısa beş / Uzun beş”

Darüşşafaka Doğuş: Wanamaker-Wilbekin-Anderson-Clyburn-Semih

(Harangody sakatlığı nedeniyle kadroda yok ve hafif bir sakatlığı bulunan Moerman da maça kenarda başladı. Semih bu sezonki ilk Euroleague maçı için sahaya çıktı.)

 

CSKA Moskova: Jackson-De Colo-Kurbanov-Vorontsevich-Augustine

(Ayres kadroda yer almadı.)

 

“Mükemmel başlangıç”

 

dacka-1Darüşşafaka topu ısrarlı bir şekilde Semih’e indirerek Augustine’e karşı fizik üstünlüğünü kullandık, 4 sayı bulduğumuz gibi Amerikalı uzuna erken bir de faul aldırdık. Çok istekli ve arzulu başlayan milli uzunumuz savunmada da boyalı alanı karartınca Rus temsilcisi maça hiç giremedi. Hücumda da Semih’in getirdiği avantajı kullanarak sahaya daha iyi yerleştik ve boş dış şutlar da bulduk, Anderson ile Wanamaker affetmediler ve 13-0’lık seri yakaladık ilk 3 dakika geride kalırken.

 

“Anderson üçlük olup yağdı CSKA potasına”

 

Koç Itoudis’ten müdahele geldi. Higgins ve Hines’ın sahaya girmesi ile enerjisini arttırdı CSKA. Hines savunmada iyi yer aldı ve getirdiği yardımlarla Semih’in etkinliğini azalttı ki hücumda da agresif oynayarak ona 2.faulünü aldırdı. Higgins ise dış şut katkısı getirdiği gibi sürekli potaya atak etmesi de savunma dengemizi sarstı. De Colo ve Teodosic’i devreye sokmadığımız ilk bölümde iyi katkı verdi. Ama maça harika bir başlangıç yapan Anderson üçlük olup yağdı CSKA potasına. Savunmadan da hiç ödün vermedik ve CSKA’yı tamamen potadan uzaklaştırdık. Higgins’e destek veremediler, Fridzon ya da Teodosic’ten de dış şut katkısı gelmeyince çift haneli farkları korumayı başardık ilk çeyrekte.

 

“Furkan ve Birkan bench’ten çok iyi geldiler”

 

CSKA’nın ısrarla De Colo’yu Anderson’ın karşısında tutmasını çok iyi cezalandırdı Amerikalı skorer hem dış şutları hem de atletik özelliklerini kullanarak yaptığı akıllı penetrelerle. Benchten gelen Birkan ve Furkan da savunma direncimizi, enerjimizi korudular. İlk çeyrekte olduğu gibi CSKA kısaları penetre etmekte ve ikili oyunlar sonrası devrilen uzunları bulmakta zorlandılar. Furkan ve Clyburn buldukları çembere yakın basit atışları kaçırdılar, farkı 15 sayının da üzerine çekmemiz içten bile değildi.

 

“De Colo ve Teodosic’i oyuna sokmadık”

 

dacka-4Sahanın en formda en sıcak ismi Anderson baktı ki arkadaşları yakından atamıyor üçlük bombardımanına devam etti ve ilk yarıyı yay gerisinden 4/6 gibi harika bir yüzdeyle tamamladı. Savunmada çalışan ve müthiş bir enerji harcayan takımına ödülü vermiş oldu. Özellikle Bertans, Wanamaker, Birkan üçlüsü çok iyi iş çıkardılar, De Colo ve Teodosic’i hiç oyunun içine sokmadılar. Koç Itoudis takımını daha iyi organize edebilmek adına 3 guardı Jackson-De Colo-Teodosic’i aynı anda sahaya sürdü. Temsilcimiz ise bu kısa beşe karşı bulduğu ters eşleşmelerin cezasını kesti genelde. Clyburn ve Wanamaker çembere giderek ardarda basket fauller yakaladılar.

 

“Savunma konsantrasyonumuz düştü”

 

Ancak çeyreğin son bölümünde Kulagin ve Antonov’un savunmaya getirdiği sertliği Higgins’in hücumda tekrar sahne almasıyla iyi değerlendirdi CSKA. Savunmada konsantrasyonunu kaybeden ve ikili oyunlarda rotasyonlarda gecikmeler yaşayan temsilcimize karşı boşlukları affetmedi misafir takım, farkı 12 sayıya kadar düşürmeyi başardılar.

 

“Uzunlarımızın faul problemi”

 

İlk çeyrekte 2.faulünü erken alıp kenara gelen ve etkili başladığı maçta fazla süre alamayan Semih maalesef 3.çeyreğin başında da üst üste yaptığı 2 acemice faulle 4.faulünü aldı ve kenara gelmek zorunda kaldı. Ardından da Slaughter’ın üçlemesi canımızı bir hayli sıktı. Her ne kadar Wanamaker ve Anderson sahneye çıkıp buldukları sayılarla farkı korusalar da savunmadaki direnci yükseltemememiz CSKA’yı maçın içinde tuttu.

 

“Ateşle oynadık”

 

Hücumda ritmimizi iyice kaybettik ve potaya gitmek yerine ilk yarıdaki yüksek yüzdemize güvenerek zorlama üçlükler denemeye başladık. Ama bu atışlar girmediği gibi Teodosic ve De Colo’nun da tempo bulmalarına yardımcı oldu. Yıldız guardların ilk yarının aksine potamıza rahat atak edip kolay turnikeler bulmaları farkın da tek hanelere inmesine neden oldu, 3.çeyreğin ilk 5 dakikası geçilirken ateşle oynamaya başladı temsilcimiz.

 

“De Colo’nun ikramlarını geri çevirmedik”

 

dacka-3CSKA’yı durduramadığımız çeyreğin son bölümlerinde hücumda Wanamaker’ın Teodosic’in savunma zaafını kullanarak sürekli potaya gitmesi ve Moerman’ı beslemesi ile ayakta kalarak farkı da 10 sayı barajında tutmayı başardık. Sonrasında beklenmeyen bir şekilde De Colo’dan gelen üst üste basit hataları, ikramları iyi değerlendirdi temsilcimiz. Top kayıplarını hızlı hücumlara çevirerek farkı tekrar 15 sayı baremine çekmeyi başardık.

 

“CSKA sertlik seviyesini en üst seviyeye taşıdı”

 

Son çeyreğe Wanamaker’sız başlayan Daçka hücumda organize olmakta zorlandı. Geçiş hücumlarını etkili kullanan ve üst üste üçlüklerle cezaları kesen CSKA tekrar bir geri dönüş başlattı. Koç Blatt ateşi yakan Jackson’ın karşısına Wilbekin’ı koyarak onu durdurdu ve dengelerini bozdu. Fakat Daçka’nın setletine adapte olan, çözümler üretmeye başlayan ve sertlikte doruk noktasına çıkan CSKA savunmasına karşı üretmekte çok zorlandık. Bunun yanında üç sayı çizgisi gerisinden de ritim bulmaya başladılar, farkı 4 sayıya kadar indirmelerine engel olamadık. Higgins ve Teodosic el yakan toplarda canımızı çok yaktılar.

 

“Clyburn Clyburn Clyburn”

 

Bitime 2 dakika kala 5 kısaya dönen koç Itoudis her topu değişerek uyguladığı savunma ile dengemizi bozmak istedi. Fakat Clyburn bu kısa beşe cezayı kesti. Potaya agresif gidişleri, çizgide hata yapmaması, sonrasında da gönderdiği kritik üçlükle, üst üste bulduğu 5 sayı ile ve son çeyrekte toplamda bulduğu 8 sayı ile galibiyeti hanemize yazdırdı.

 

“Daçka üstüne koyarak devam ediyor”

 

Her maç üzerine koyarak ilermeye devam eden koç Blatt ve ekibi bu maçta zaman zaman üst seviyeye çıkardığı savunma direnci ile özellikle De Colo-Teodosic ikilisinin nasıl yavaşlatılabileceğini gösterdiler, onlara ilk yarıda hiç söz söyleme fırsatı tanımadılar, hiç boş alan vermediler ve en önemlisi tempo kontrolünü maçın genelinde elden bırakmadılar. İkinci yarıda savunma seviyesi düştü belki ama bu kez farklı oyuncuları devreye sokara hücuma çeşitlilik getirdiler ve derin kadronun avantajını kullanıp atarak da CSKA’nın karşısında durmayı başardılar.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail: fersu77@abcspor.com

Twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular