https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

CUMHURBAŞKANLIĞI KUPASI KARŞIYAKA’NIN

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-22014 Cumhurbaşkanlığı Kupası finalinde Pınar Karşıyaka, Fenerbahçe Ülker’i 77-75 ile yenerek şampiyon oldu.

 

KSK2Maçın Hikayesi

 

Fenerbahçe Ülker maça flaş bir giriş yaptı; Pınar Karşıyaka’nın hücumda organize olmakta sıkıntı çekmesi karşısında önce Emir’in 2/2’si, sonra Hickman’ın 2/2’si farkı FB Ülker lehine açtı. 4.dkda skor 13-4 olduktan sonra Ufuk Sarıca’nın molası geldi ve Gabriel oyuna girdi. Kenny G.’nin oyuna girmesinden sonra oyunun akışı değişti ve Dixon-Kenny’nin üçlükleriyle 15-4’lük bir seri yakalayan KSK öne geçti. İlk çeyrek KSK lehine 23-20 bitti.

 

KSK ikinci çeyrek başını oyun kurucusuz oynadı ve bu üç dakikalık süreç FB Ülker lehine oldu. Bogdanovic’in basketleriyle 13.dk’da 30-26’lık üstünlüğü yakalayan sarı-lacivertlileri yine Dixon’ın oyuna dönmesi durdurdu, 1-8’lik KSK serisi sonrası pota altında Bjelica-Vesely ikilisini kullanan FBÜ skoru dengeledi ve soyunma odasına 41-40 ile önde gitti.

 

KSK4İkinci yarı karşılıklı top kayıplarıyla başladıktan sonra, Hersek ve Dixon’ın üçlükleri KSK’yı öne taşıdı, pota altını kullanan FBÜ buna cevap verdi. Çeyreğin son iki dakikasına 58-55 ile önde giren KSK, Goudelock’u yavaşlatamadı, bu çeyrekte 14 sayı atan Goudelock takımının yakaladığı 11 sayılık seriye önderlik etti ve üçüncü çeyrek FBÜ lehine 66-58 ile sona erdi.

 

FBÜ’nün maçta yakaladığı en büyük farktan sonra KSK son çeyreğe etkili başladı, baskılı savunma ve dış şutlarla farkı erittiler. Maçın bitimine bir dakika kala FBÜ 73-71 ile öndeyken Hickman’ın kaçırdığı iki serbest atış maçın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Bjelica’nın kötü pas vermesi-Dixon’ın çaldığı top ve son ribaund pozisyonunda Palacios’un çeldiği-Bjelica’nın takım arkadaşlarına değil de Diebler’a kazandırdığı top maçın sonucunu hemen hemen belli etti, son topta Bogdanovic uzaklardan attığı şutta başarısız oldu ve kupa KSK’ya gitti.

 

KSK3Genel Yorum

 

İki yıldır Ufuk Sarıca’nın zorlu rakiplere karşı çıktığı maçlarda tempoyu düşürmeyi tercih ettiğini görmüştük ama bu maçın ilk yarısında tam tersi oldu, temponun yükseldiği bölümlerde KSK daha iyi oynadı ve maça dönebildi. Fenerbahçe Ülker’in geniş kadrosunu çok iyi kullandığını söylemek güç, çok geniş kadrolarına rağmen oyunun büyük bölümünde az sayıda oyuncu kullandılar, hele ki Nemanja Bjelica’nın kötü olduğu bir günde böyle bir dar rotasyonla oynamak daha zor oluyor. Karşıyaka’nın yeni transferlerinden bahsedecek olursak; Kenny’nin dış şut opsiyonu olması, Palacios’un özellikle orta mesafeden bulduğu basketler ve birebirde etkili olması, Strawberry’nin görev adamı olması olumlu opsiyonlar, Karşıyaka sezona oldukça hazır gözüküyor…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

arif.erdem@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular