https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

CRUCIBLE’DA RÜYA DEVAM EDİYOR!

Okunması Gerekenler

Dünün en çok merak edilen mücadelesinde güne iki frame geride başlayan son şampiyon Ronnie O’Sullivan son seansta Joe Perry’yi adeta son düzlükte ezdi geçti. 9-7’den sonra dört frame daha Joe Perry üstünlüğüyle geçti ve aradaki fark kapanmadı. İşte ne olduysa yirminci frame’den sonra oldu. 11-9 ile çeyrek finale çok yaklaşan Perry’nin baskıyı kaldıramaması mı, yoksa Ronnie’nin bir anda Roket’e dönüşmesi mi bilinmez; ancak bu maçın 980 seyirci kapasiteli Crucible’daki herkesin bu yıl en çok hoşlandığı mücadelelerden biri olduğu tartışılmaz.

snooker12O’Sullivan-Perry geçmiş yıllardaki mücadelelerine baktığımızda genelde benzer istatistiklerle karşılaşiyoruz. Frame’lerde %60-%40  Ronnie öndeyken, bunun maçlara yansıması 85%-15%. Yani Joe Perry maçı götürüyor, denk mücadele sayılabilir bir direnç ortaya koyuyor ancak maçları çok büyük oranda Ronnie kazanıyor. Dün de benzer bir şekilde durumu 11-11’e getirdikten sonra Ronnie O’Sullivan ardı ardına 124 ve 113’lük iki century ile çeyrek finale yürüdü. Uzun vuruşlarda mükemmel oynayan Ronnie O’Sullivan topları pozisyonlandırmada da enfes bir oyun çıkardı.
Maç bittiğinde seyircilerde çok büyük bir coşku vardı; Crucible’da rüya devam ediyor ve hemen herkes Ronnie O’Sullivan’ın altıncı şampiyonluğuna ulaşmasını bekliyor. Ronnie’nin seçtiği giriş parçası da günümüzün sevilen tabiriyle manidar: A Man of Determination (George Lam). Çince bu şarkı için bir anlamda uzakdoğunun Eye of the Tiger’ı diyebiliriz.
cru1Veteranlar kapışması olarak da izlenen Alan McManus-Ken Doherty karşılaşması ilk seansı uzun frame’lerinden dolayı kısa kesilmiş ve 9 frame olması gereken seans, hakem Olivier Marteel tarafından 7 frame’de durdurulmuş ve ertesi güne ertelenmişti. 1969 doğumlu hakem, akranları olan oyuncuların frame’lerinin 45 dakikadan fazla sürmesi ve gece seansı olmasını göz önüne alarak erteleme kararı aldı. Ancak ikisi de sevilen oyuncuların tanıtımının ve coşkulu karşılamanın da bir hayli uzun sürdüğünü belirtmemiz gerek. İrlandalı Ken Doherty kendi giriş müziği olarak popüler bir memleket havası seçmişti ve bu da seyirciyi daha da coşturdu. Irish Rover adlı bu hareketli şarkıda fantastik sayılabilecek kadar müthiş bir gemi ve bu gemiyle yapılan yolculuktan bahsedilir. Fakat gemi yolculuğun sonunda bir kayaya çarpar ve batar. Ken Doherty de uzun yıllardır karşılıklı pek çok maç oynadığı Alan McManus’da bu yıl kendi kayasını buldu ve muhteşem yolculuğu da çeyrek final göremeden bitti. Kısa seansı Alan McManus 4-3 önde kapattı ve dün de farkı açarak frame’leri 10-3’e getirdi. Doherty toparlamaya çalıştı ve iki frame alarak akşamki son seans için durumu 10-5’ getirdi. Doherty tam ritmini bulmuşken seans bitti. Sonradan açılan bu oyuncu için bir anlamda çeyrek finale veda demekti. Buna rağmen son seansa da iyi bir giriş yaparak iki frame daha kazanan Doherty sonraki frame’i verdi. Doherty bir frame daha alsa da McManus çeyrek final için ihtiyacı olan son iki frame’i de kazanmayı bildi ve Doherty’yi elemiş oldu.
cruBu arada Doherty’nin halen WPBSA (Dünya Profesyonel Bilardo ve Snooker Federasyonu) yönetim kurulu üyesi olduğunu da belirtelim. Bizim için sporu spordan gelenlerin yönetmesi yabancı bir kavram. Snooker’da ise beş üyenin dördü ya eski (ya da Doherty’de olduğu gibi halen aktif) oyuncu ya da eski hakem. Bu durumun kendisine bir imtiyaz sağlamaması da bizim etik anlayışımıza(!) ters bir durum.
Barry Hawkins-Ricky Walden maçıyla bir diğer çeyrek finalist daha belli oldu. İlk iki seansı 9-7’lik avantajla önde kapatan Walden son seansta bu avantajını koruyamadı ve Hawkins 13-11 ile adını çeyrek finale yazdırdı.
Günün diğer karşılaşmalarında İngiliz Judd Trump, Galler takibi Ryan Day karşısında 6-2’lik bir avantaj elde ederken, bir başka Gallerli oyuncu Dominic Dale de yine bir diğer İngiliz oyuncu Michael Wasley’yi sürklase etti ve 7-1’lik bir farkla çeyrek finale oldukça yaklaştı. Michael Wasley turnuvadaki en büyük sürprizi gerçekleştirmiş ve ilk turda favorilerden Ding Junhui’yi elemişti.
snokDünya Snooker Şampiyonası’nda Pazar günü programı ise şöyle:
TSİ 12:00
Shaun Murphy v Marco Fu
Mark Allen v Neil Robertson
TSİ 16:30
Judd Trump v Ryan Day
Dominic Dale v Michael Wasley
TSİ 21:00
Shaun Murphy v Marco Fu
Mark Allen v Neil Robertson

ABCSPOR

Son Haberler

AMATÖRCE

Yedigimiz iki gol de olacak iş değil. İlkinde ortada fol yok yumurta yok. Rakibin ne baskısı var ne pozisyonu....

Benzer Konular