https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

CORONA’YA SELAM, FUTBOLA DEVAM!

Okunması Gerekenler

Avrupa’da idam cezasına sahip tek ülke konumunda olan Beyaz Rusya, Corona salgınında futbol liglerini oynatan tek Avrupa ülkesi olma özelliğini de kazandı, hem de seyircili olarak!

Avrupa’nın en az ilgi çeken liglerinden biri olan Beyaz Rusya Premier League’i, salgın nedeniyle futbola ve bahise susamış olan futbol tutkunları için adeta Şampiyonlar Ligi önemi kazandı. Futbolu iyi takip edenlerin bile Bate Borisov ve Dinamo Minsk takımları haricinde pek bir bilgiye sahip olmadıkları, oynayan fazla sayıdaki Ukrayna’lı oyuncu sebebiyle Ukrayna 2. Ligi muamelesi gören Beyaz Rusya Premier League’i virüs sebebiyle 10 ülkede yayınlanır duruma geldi.

9.5 milyon nüfusa sahip bu küçük Avrupa ülkesinde maçlar bütün dünyada yayınlanmaya başlayınca futbolcuların kendilerini görücüye çıkmış gibi hissetmeleri sebebiyle, sezon yeni başlamasına rağmen oyun kalitesi ve koşu mesafeleri hissedilir derecede arttı.

Toplam değeri sadece 79 milyon 950 bin Euro olan ve 210 kayıtlı ülkenin yer aldığı FIFA Dünya Sıralaması’nda 87’nci sırada bulunan Belarus, tüm spot ışıklarını üzerine çevrmiş durumda.

Virüse önlem olarak futbolcularla temas halinde olanların eldiven, bazı taraftarların da maske taktığı ülkede, ‘ Corona’yı votkayla yeneceğiz, dizlerimin üstünde yaşayacağıma ayakta ölürüm’ gibi fantastik beyanlarda bulunan 1994’ten beri iktidarı elinde tutan Devlet Başkanı Lukashenko’nun da tam desteğiyle en azından kısa vadede ligler ertelenecek gibi durmuyor.

Son olarak Başkent Misk’te oynanan derbi maçı binlerce kişinin izlemesi, şok etkisi yaratrken, Belarus Futbol Federasyonu, maça gelenlerin ateşini ölçtü!

Hafta sonu, Minsk Staydumunda sahne alan FC Minsk ile Dinamo Misk arasındaki maçı tribünden takip eden (3000 seyirci) insanlardan bazıları maske takarak, coğu taraftar ise maçı maskesiz, korunmasız bir şekilde takip etti.

Şu ana kadar 100 vaka görünen ama kayıp yaşanmayan Beyaz Rusya’da süreç uzadığı takdirde tüm dünyadaki futbol severlerin en azından ikinci bir takımı olacak.

mal: emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular