https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ÇEYREK FİNAL ÖNCESİ

Okunması Gerekenler

METEHAN SOZUGECENDünya kupasının en zevkli en heyecanlı 2 gününü yaşayacağımızı düşünüyorum. Çeyrek finalde çok güzel eşleşmeler var. Maçlar Önce Cuma günü Fransa-Almanya ile başlayacak.

Fransa-Almanya maçı çeyrek finalin en büyük maçı olarak gözüküyor. Fransa turnuvaya çok güzel futbol ve bol golle başlayarak herkesin beğenisini kazandı.Ancak 2.turda çok tutuk bir futbol oynadı. Bunda Benzama’ nın forvetten kanata kaydırılması da büyük bir etkendi. Giroud oynayacak diye Benzema kanatta harcanmamalı. Almanya ise Pepe nin katkılarıyla muhteşem gözüken bir maçtan sonra çok da iyi gözükmedi. Ben yine de bu maçta Almanya’ yı bir adım önde görüyorum. Almanya’nın handikapı Neuer’ in gereksiz çıkışları olur. Umudum 1982 deki gibi bir Fransa-Almanya maçı izlemek!

Günün ikinci maçı Brezilya ile Kolombiya arasında olacak. Turnuva başından beri bu Brezilya’nın kadro kalitesi olarak dünya kupaları tarihindeki en kötü Brezilya olduğu fikrimden vazgeçmiş değilim. Bir de alışagelmişin dışında en iyi yanları defans hatları. Neymar ve Oscar çok etkili de olsa işlerinin kolay olmadığını düşünüyorum. Şili maçında şans onlardan yanaydı. Bu turu da geçseler yarı finalde elenebilirler. Kolombiya Falcao olmayınca herkesin az bir beklentide olmasına karşın James Rodriguez’in mükemmel oyunuyla çok başarılı maçlar çıkararak çeyrek finale geldi. Bu maçta turu geçen tarafın Kolombiya olacağı kanaatindeyim.

Cumartesi gününün ilk maçı inanılmaz zevkli geçeceğini düşündüğüm bir Arjantin-Belçika maçı. 1986’da yarı finalde bu iki ekip karşı karşıya gelmişlerdi. Bir tarafta bence turnuvadaki en iyi kadroya sahip Belçika var. Diğer tarafta Messi ve ona Di Maria hariç pek katkı yapamayan Arjantin. Çok dengede bir maç olacak. Mantığım beraberlik kalbim Arjantin diyor.

Cumartesi gününün ikinci maçı Hollanda ve Kosta Rika arasında olacak ki Kosta Rika ne kadar iyi oynasa da Hollanda favori. Kupa şampiyonunun Cumartesi gününden gelen taraftan çıkacağını düşünüyorum.

Son olarak da dünya kupasının formatı hakkında birşeyler paylaşmak istiyorum. 6 grup 24 takımlı olup,  6 grup 3.sünün en iyi 4 ünün 2.tura çıktığı 1986, 1990, 1994 Dünya Kupaları en keyifli kupalardı. Hem gereksiz zayıf takımların burada işi yok. Hem de olası bir durumda en iyi 3.kontenjanından takımlar devam edebiliyor. Bunun en güzel örneği 1990’da finale çıkan Arjantin!

metehan.sozugecen@abcspor.com

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular