ÇEKİRGE SIÇRAMADI

Son dakika golleriyle mucizevi şekilde lige tutunmuştuk. Bu kez olmadı, son dakikada üzülen biz olduk.

Halbuki karşındaki takım ligin en mütevazi ekiplerinden Istanbulspor. Üstelik öne de geçmişsin. Büyük takım dediğin orda işi bitirecek. Maçın sonunu getirecek. Getiremiyorsa da ister istemez hocası sorgulanacak.

Tekniğine taktiğine girmeden önce maçın bitimine değinmek istiyorum. Hoca takımı yine orta yuvarlakta topladı. Bir konuşma yaptıktan sonra alkış yaptırdı takıma. Böyle bir durumda, belki de ligi bitirmişken, yaptığın alkışın ıslıkla karşılanacağını bilmemene imkan yok. Taraftar psikolojisinden bu kadar anlamıyor olamazsın. O zaman bunun tek bir açıklaması kalıyor geriye. Tribünü provoke ediyorsun.

Hoca sezon sonu ayrılmak istiyor olabilir. Daha önce tribünden aşırıya kaçan protestolar da gelmiş olabilir ve o protestoları eleştirirken Jesus haklıdır da. Ancak bu kez hoca haklı değil. Adı gibi bildiği tepki sonrası bir de el kol yapması çok yanlış. Ayrılacaksan da efendi gibi ayrılırsın. Bunlara hiç gerek yok.

Ayrıca hoca tribunleri eleştiriyor da onun hic elestirilecek yönü yok mu? Maçın son bölümüne gelmişsin, öndesin de, neden hala cift santrafor? Pedro zaten ağır sakatlıklar atlatmış. Uzun zamandır 90 dakika oynamıyor. Neden onu çıkartıp orta saha direncini biraz daha artırmazsın? Ayıp mı santrafor çikartıp oyuna orta saha almak? Evet, sezon başı hocayı çok övdük, çünkü bambaşka bir futbol oynatıyordu. Önde basan, rakibi dengesiz yakalayan, bol pozisyona giren Fenerbahçe’yi izlemek hoşumuza gitmişti.

Gelgelelim son dönemde bambaşka bir oyun oynuyoruz. Daha pasa dayalı bir oyun bu ve yavaş oynadığımızda pozisyona girmekte zorlanıyoruz. Örneğin bugün rakibin as kalecisi yoktu ve yedeği belli ki üst düzey değildi. Bol bol şut deneyeceğimizi düşündüm. Ilk şutu zaten sektirdi kalecileri ve Arda tamamladı, ikinci şut Arda’dan geldi, o da gol oldu. Onların dışında çok az şut denedik. Istanbulspor bizi hep kanatlara itti ve yapılan ortaları uzun stoperleriyle topladı. Belki 3 gol attik ama rakip kalecinin çıkarttığı aman aman bir pozisyonumuz yok. Dolayısıyla tribunlerle takışmayı seçen Jesus ne hücumda çare üretti ne de galipken kontrataktan gol yememizi engelledi.

Galatasaray’ın puan kaybetmesiyle tam umutlanmışken yazık oldu elbette. Rakibe altın tepside bu fırsatları verirsen şampiyon olamadım diye şikayet etmeyeceksin. Kendimiz ettik kendimiz bulduk. Çekirge bu sefer sıçramayınca da yine üzüntüye boğulduk.

mail: alp.eralp@abcspor.com

twitter: @alperalp72