https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BUKET AYDIN İLE HAYATA DAİR

Okunması Gerekenler

kaan ilhan resimSevgili Buket Aydın ile geçtiğimiz hafta inanılmaz keyifli bir röportaj yaptık. Yakından takip ettiğim bir isim olan sevgili Buket Aydın ile tanışmak ve röportaj yapmak şahsım adına inanılmaz gurur vericiydi.

Buket Aydın’a ilgisinden, samimiyetinden ve misafirperverliğinden ötürü çok çok teşekkürlerimi iletiyorum. Böyle müthiş bir insanı tanıdığım için kendimi şanslı addediyorum.

Gelin şimdi röportajımıza yakından bakalım:

BUKET AYDIN İLE HAYATA DAİR

buket 5Buket Aydın kimdir?

1985 Bursa doğumluyum. Bursalıyım baba tarafım Bulgaristan göçmeni, annemler Antepli ben melezim. (Gülerek). İlkokulu Bursa’da okudum daha sonra İstanbul’a geldim. Özel Ata Lisesinden mezunum.

Kaç kardeşsiniz?        

Ailenin tek çocuğuyum.

Hangi üniversiteden mezunsunuz?

Kültür Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezunum. Burayı seçmememin tek bir sebebi vardı, o da sevgili İskender Paladır.

Kaç dil biliyorsunuz?

İngilizce biliyorum ve Osmanlıca okuyabiliyorum.

Hangi takımlısınız?

Koyu bir Galatasaray taraftarıyım.

Edebiyat ile ilişkisi olan Buket Aydın’ın spikerlik serüveninin başlangıç noktası neresiydi?

Yaşam Radyoydu.

Peki,  radyoda çalışmak gibi bir düşünceniz var mıydı?

Vardı hatta ben lisedeyken müzik grubundaydım, tiyatrodaydım o kadar aktiftim ki bir şey yapacaktım ve hayatta bana bunu armağan etti ne mutlu ki.

Yaşam Radyo’da neler yaptınız? Burada size bu işi yapmanızla ilgili ön ayak olan isimler var mıydı?

Burada bant programları yaptım. Bana bu işi yapmama gerçek manada vesile olan isim Nilüfer hanımdı. Nilüfer hanım bana ‘Buket’çiğim senin bu işlere kabiliyetin var gel ben burada nasıl haber yazıyorum, öğrenmeye dair istediğin ne varsa öğreteyim, gel benimle uzun vade de çalış’ dedi ve benimde açıkçası hoşuma gitti

Nilüfer hanım bana daha sonra senin yüzün, gözün düzgün, sen güzel bir kadınsın spikerlik sunuculuk kursuna git dedi ve bende kuşdiline giderek bir anlamda maceraya başlamış oldum.

Kuşdilinde kimlerden ders aldınız?

Gülgün Feyman, Bülend Özveren, Orhan Ertanhan.

Kuşdilini kaçıncı bitirdiniz?

İlk 3’te bitirdim.

Spikerlik Sunuculuk eğitiminizden sonraki süreciniz nasıl devam etti?

Kuşdilini bitirdikten sonra Kanaltürk’te stajyer olarak çalıştım.

buket 6Kanaltürk’te neler yaptınız?

3 ay boyunca stajyerlik yaptım. Şuanda ekrana dair her şey konforluya görüntüleri alıp yayına anında veriyoruz o dönemde ajanslar görüntüleri geçiyor ve bunu kasetlere kaydetmek zorundasın. Beni oturttular televizyon başına sabahtan akşama kadar ham görüntüler izliyordum artık rüyalarıma girmeye başlamıştı o derece. (Gülerek)

Daha sonra burada spor haberlerini sunmaya başladım ama benim hedefim ana haberdi.

Spor haberlerini sunmaya başladınız. O dönem sosyal medya bu kadar faal değildi ama geri dönüşler mutlaka olmuştur. Nasıldı bu geri dönüşler?

Söylemiş olduğun gibi sosyal medya o kadar faal değildi ama olan tepkilerde hep olumluydu. Ben bu dönemde Galatasaray TV’den teklif aldım. Galatasaray TV yeni açılıyordu ve Hasan Tankaya ile görüşmüştük beni transfer etmek istediler.

O dönemde kadın spiker azdı siz peki burada daha başka neleri ortaya koydunuz da dikkatini çektiniz Galatasaray TV’nin? Futbolla ilginiz ne durumdaydı?

Güzel soru öncelikle. Bursaspor- Beşiktaş arasında küme düşme olayı vardı ya bu olaydan sonra rakipler deplasmana gidemiyordu o dönem gidebilir kararı alındı ve bende ilk deplasman yasağının kalktığı maça gittim. Döner bıçaklarının havalarda uçuştuğu maçtı ve ben bu maça giden ilk kadın spikerdim. Yani futbolun hep içindeydim sadece haber sunmaktan ibaret değildi benim için.

Galatasaray TV’nin olumsuzlukla sonuçlanan görüşmeye verdiği reaksiyon nasıldı?

Üzüldüler ama ben kendilerine ana haber spikeri olmak istediğimi, belki böyle bir yolun bana kolay şekilde açılmayacağını söylediğim zaman sağ olsunlar çok anlayışla karşıladılar.

Kanaltürk ’ten sonra nerelerde çalıştınız?

CNN Türk’te kısa dönem çalıştım, CNN Türk’ten, TRT Türk’e geçtim ve benim için ikinci büyük dönüm noktası yaşanmış oldu.

Bu dönüm noktasını biraz daha açar mısınız?

Kerem Kırçuval ve Ümit Sezgin’in istişareleri sonrasında TRT Türk’e girdim. O dönem TRT Türk’e geldiğimde kültür sanat programı yapıyordum ismi de Gümüş Hilaldi. Dönüm noktası dememdeki durum TRT Türk benim fark edilip NTV’ye transferime sebep olmuştur.

NTV’ye geçiş sürecinize de pas atmış oldunuz. NTV için sizi fark eden kimdi?

NTV kadın spiker arıyormuş belirli istişareler sonunda Ömer Özgüner benimle iletişime geçti ve o ilki saniyeden itibaren de doku tuttu.

Sevgili Genel Yayın Yönetmeniz Nermin Yurteli’yle birlikte hem öncesi hem de sonrasında da inanılmaz uyumlu çalıştık ve çalışıyoruz.

Ben bu spikerliğe başladığımda hayattaki tek amacım NTV’de haber sunmaktı ve ben 26 yaşımda NTV ile anlaştığım, ilk haberimi yaptıktan sonra annemi aradım hüngür hüngür ağladım çünkü hedefim kalmamıştı.

Şuan peki hedefiniz, hayaliniz var mı?

Yok.

Ailenizin sürece desteği ve size desteği nasıldı?

İnanılmaz desteklediler anneme, babama ne söylediysem bana sonuna kadar inanıp güvendiler. Kendilerine de buradan bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum.

NTV’de Gece Bülteni sunuyorsunuz ve inanılmaz bir kitleniz var. Sizin için Gece Bülteni ne ifade ediyor?

Gece Bültenini hayatımın konsepti olarak tanımlıyorum. Çünkü hem ciddi, hem haber, hem de çok eğlenceli. Gece 12’den sonra biraz daha softh olabiliyoruz ama haber sunuyoruz. Ben hem ciddi tarafımı hem de eğlenceli tarafımı gösterebiliyorum. Gece Bültenine aşığım, benim çocuğum olsa herhalde bu kadar sevebilirim.

buket 11Gündüz Kuşağı yer almak istediğiniz bir konsept değil o zaman?

Kesinlikle öyle. NTV’nin öğle kuşağında  örneğin NTV Washington temsilcisi Hüseyin Günay ile bağlantı kurup şunu diyemezsiniz ‘ Biz birlikte powerball oynadık’’ bunu gündüz diyemezsin çünkü NTV’nin gündüz kuşakları çok ciddi.

Ben gece insanıyım gündüz çalışamam. Bazen belirli durumlarda gündüz geldiğim oluyor o gün dünya başıma yıkılıyor. (Gülerek) Gündüzleri enerjim sıfırdır, uyanamıyorum. Saat 6’da kalmak benim için ölümdür, gündüzleri sevimsiz oluyorum, gelsem haber sunsam ben bile beni izlemem kanal değiştiririm. Benim erken sunabileceğim kuşak 17’dir.

Karşılaştırma yapsanız geçmişteki Buket Aydın ile bu Buket Aydın arasında ne gibi farklılıklar olduğunu söylersiniz?

Ben Kanaltürk ‘teki halimi çok net biçimde ‘cahil cesareti’ olarak ifade ediyorum. Ben o dönem haber sunmuyormuşum Kaan, haber sunduğumu zannediyormuşum. Ben şuan haber sunuyorum, ben şuan haberi anlatıyorum, haberi yaşıyorum ve haberin tam olarak içindeyim.

Biraz özel hayatınıza gelelim. Evlisiniz sevgili eşiniz sizin bu yoğun temponuzu nasıl karşılıyor?

Dünyanın en zor şeyidir bu durum ben o yüzden eşimi çok takdir ediyorum. Sevgili olduğumuz dönemden şu ana kadar beni hep desteklemiştir. Bütün kanallarda çalıştığım dönemlerime vâkıftır. Kendi tırnaklarımla kazıyarak, sektörde kimsenin tanıdığıyla buralara gelmediğimi kendi emeklerimle geldiğimi gören insandır eşim. Eşim inanılmaz saygılıdır, kariyerime inanılmaz saygı duyar senin vesilenle de kendisine teşekkürlerimi iletiyorum.

Çalışma şekliniz nasıl, neler yaparsınız, nasıl hazırlanırsınız?

Arkadaşlarımız toplantılar yapıyorlar bu toplantıda mutlaka gece bülteninde şunu konuşalım, şu ismi canlı yayına alalım diye fikirler ortaya atılıyor daha sonrasında ben haber müdürümüzle telefonlaşıyorum bu konuşma trafiğinde bana iki üç konu söyler bende kendilerine önerilerimi söylerim, fikir birliğine varırız daha sonrada konuklarımı kendim ararım. Hiçbir şekilde konuklarımı başka kimseye aratmam çünkü konuklarla aramızda bir iletişim var bu iletişim sayesinde de kendilerine nazım geçiyor. Konuklarımı yayına almaya açıkçası kabul ettiririm hatta musallat diye lakabım vardır o derece. (Gülerek)

Ekibinizle diyaloglarınız nasıl?

Hepsini gerçekten ayrı ayrı seviyorum. Ekip olarak sadece işi paylaşmıyoruz hayatı paylaşıyoruz, sevinçlerimizi, üzüntülerimizi paylaşıyoruz.

Gerçekten çok pozitifsiniz. Sinirlendiğiniz zamanlar olur mu?

Ben kimseye asla kötü davranmam söylediğin gibi gerçekten pozitif bir insanım. Evet, sinirlenirim ama her zaman değil. Sinirlenirsem ortalığı dağıtırım buda yılda bir defadır. İnsanlara o kadar pozitif yaklaşıyorum ki Kaan, hiç kimsenin hakkında konuşmam, kimseyle uğraşmam ben sadece kendimle uğraşırım. Şöyle bir iddiam var ve bunu geçtiğimiz günlerde de konuştuk; ‘Beni sevmeyecek insanın bence kendisinde problem vardı’. Bunu da net bir şekilde ifade edeyim.

buket 7Kendimle uğraşırım dediniz bunu biraz daha açar mısınız?

Ben kendimle yarışıyorum, bana reytingler geldiği zaman kendi programımın dışında hiçbir programın reytingine bakmam, çünkü umurumda değildir. Reytingim iyiyse sevinirim ilgilenmem diğer kişilerle. Bu benim hayat görüşürümdür.

Programa son 10 dakika kala neler yapar Buket Aydın?

Buket Aydın son 10 dakika kala saat 23’te okuyacak özetlere bakar, sonra kulaklığını, mikrofonunu takar, eline uğurlu kalemini alır, hafif bir pudra sürer ve yayına koşar.

Sosyal medyadan özellikle herkesin ağız birliği yaptı bir durumda saçınız. Hayranlarınız saçlarınızın açılması kanaatinde sizin bu durumla ilgili görüşleriniz neler?

Saçımı açmayacağım çünkü saçım inanılmaz uzun. (Gülerek) Bu uzunlukta bir saçın haber ekranında açık olması bariz şekilde hata olur. Haber spikerinin saçı ya toplu olur ya da kısaysa açık olur. Saçımı açmayı planlamıyorum, çünkü saçımı kestirmeyi düşünmüyorum. Senin aracılığınla da herkes duyuyorum.

Bu işi yapan yeni jenerasyonlarda sizce neler eksik?

Biz televizyoncular olarak ekranda radyo yayınlığı rahatıyla yayın yapamayız. Saçımıza, makyajımıza, kıyafetimize dikkat etmek zorundayız. Makyajları abartmayacağız mesela kara kara gözler, abartılı saç modeli haber ekranına ters şeylerdir.

Bir başka en büyük sorunda ben nasıl oldum değip aynanın karşısında saatler harcayıp, haberin içinde ne var diye bakmamak, takıla takıla okumak, abuk sabuk ifadeler kullanmak, soru soramamak. Bunlar aslında eğitimle de olacak şeyler değil Kaan. Ben Nişantaşı Üniversitesinde Öğretim Görevlisiyim. Haber Spikerliği ve Televizyon Programcılığı dersi veriyorum öğrencilerime hep gazete okuyun derim. İnsanlar her şeyi okumak zorunda. Savunduğun görüşün arkasında durabilmek için karşı tarafın ne söylediğini bilmene ihtiyacın var. Okumamak, araştırmamak, ayna başında saatler harcamak en büyük sorunlarıdır.

Şunu da çok net ifade edeyim haber okumak önündeki kâğıtları okumak değildir. Artık o dönemler kapandı başka dönemde sinemalarda. Haberi bilmeyen, haberin içinde olmayan bir insanın bu sektörde parlayabilmesi, tutunabilmesi asla ve kata mümkün değildir. Çünkü izleyiciyi kandıramazsın. Sosyal Medya demiştin ya işte geri dönüşler o kadar hızlı ki anında izleyici yazıyor o yüzden hiç kimse kimseyi kandıramaz. Bilmiyorsan patlarsın. Eline yazdığın soruları konuğa bakmadan okuyup da kafayı geri kaldıran spiker dönemi bitti, soru yazma devri kapanmıştır soru kafadadır.

buket 9Sevgili Cansu Canan Özgen ile Halit Sivuk’un ‘Köşe Atışı’ programına katıldınız. İki değerli ismin de kulaklarını çınlatalım. Nasıl geçti sizin için?

Cansu çok tatlı bir isim çok keyifliydi. Gerek Halit’e gerekse Cansu’ya sevgilerime gönderiyorum.

Son olarak Vikipedi de yapılan yanlışlığa gelelim. Buna da değinirseniz doğru yönlendirme yapmış oluruz.

Vikipedi de benim lisansımı ‘Atilla İlhan’ın şiirleri üzerine yapmış’ yazıyor o bilgi yanlış. Ben lisans tezim ‘Atilla İlhan’ın şiirinde Toplumsal Açıdan Kadın’ temalı başlık üzerine yaptım doğru olan bu.  Yüksek lisansımı da Marmara Üniversitesi Türk Dil Edebiyatı bölümünde yaptım. Atilla İlhan’ın şiirleriyle alakası yoktur. Bunu da senin aracılığın ile düzeltmek istiyorum.

Saygılarımla…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : kaan.ilhan@abcspor.com

twitter : @sinyorrkaan

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular