https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BOGDANOVIC FENERBAHÇE’YE İYİ GELDİ

Okunması Gerekenler

Ülkemizi Şampiyonlar Ligi’nde başarılı bir şekilde temsil eden ve BSL’de zirveyi sıkı takip eden koç Sarıca’nın Beşiktaş’ı bu sezon ligde Akatlar’da, kendi sahasında oynadığı 6 maçta da hiç yenilmedi ve tabii bu akşam da en büyük hedefleri güçlü Fenerbahçe karşısında bunu sürdürmekti. Misafir olarak maça çıkan sarı lacivertliler ise rakibi gibi BSL’de zirveyi paylaşan takımlardan biri. Son haftalarda da Euroleague’de yaşadıkları düşüşten çıkmayı başardılar ve Sırp yıldız Bogdanovic’in takıma dönmesi ile de moraller yüksekti bu maç öncesi. Sahada yer alacak oyuncular arasında izleyeceğimiz tatlı sert kapışmanın dışında koç Sarıca ve koç Obradovic arasında da keyifli bir satranç mücadelesi bizi bekliyordu. Kötü hava koşullarına rağmen Beşiktaşlı taraftarlar salonu doldurmuştu ve atmosfer muazzamdı Akatlar’da. Fenerbahçe’de Antic ve cezalı olan Kalinic kadroda yer almıyorken, Beşiktaş’ta ise eksik yoktu.

 

“Clark-Bogdanovic düellosu ile başladık”

İki takım da kısalara tam saha baskıyla maça başladı. Tabii kısalara bu kadar baskı varken oluşan boş alanları da uzunlar iyi değerlendirdiler. Özellikle Clark’ın bire birleri için oyunu açan ve ona fırsatlar yaratan Beşiktaş hayli verim aldı Amerikalı uzunun hücumlarından, skor bulamasa da faul aldırıp çizgiye gitmeyi başardı. Fenerbahçe ise Bogdanovic’e direksiyonu teslim etti hücumda. Sırp oyuncu hem dış şutlarda etkili oldu hem de Fenerbahçe’yi iyi organize etti, uzunları boyalı alanda doğru zamanda doğru yerde topla buluşturdu. Koç Obradovic ve takım arkadaşlarının kendisine yarattığı güven ortamını çok iyi kullandı, müthiş başladı maça.

 

“Strawberry kenardan gelerek maça renk kattı”

Çeyreğin son bölümünde ise Clark’ın yanına Beşiktaş’ın aradığı katkı Strawberry’den geldi. Kuvvetli penetreleri ile Fenerbahçe savunmasını hayli zorlayan Amerikalı kanat oyuncusu hücuma hareketlilik getirdi. Sarı lacivertliler ise karşısında Stimac kalınca Vesely’nin yüzü dönük potaya gidişlerini efektif kullandılar. İki takım da sürekli potaya atak ederken Udoh ve Stimac da potaya yakın aldıkları topları yüzdeli tamamladılar.

 

“Nunnally Fenerbahçe adına Strawberry’e cevap verdi”

3.çeyrek ile beraber Vesely kenara gelince Stimac ve Clark’ın etkinliği daha da yukarı çıktı. Özellikle Stimac iki pota altında da ribaundları domine etmeye başladı. Ancak Fenerbahçe Bogdanovic ve Nunnally ile karşılık verdi. Thompson ve Dixon’ın devreye giremediği anlarda Nunnally-Strawberry düellosunu keyifle izledik. Koç Sarıca Weems ve Sertaç pota altı ikilisine dönünce koç Obradovic de Barış-Ahmet’i sahaya sürdü. Burada Beşiktaş hemen avantajı yakaladı, sahaya iyi yerleşerek Weems’den boş üçlüğü buldular ve farkı ilk kez 5 sayıya kadar çıkardılar.

 

“Koç Obradovic’den müdahele geldi”

Koç Obradovic’in molası sonrası toparlanan ve tam saha baskı ile Beşiktaş’ı top kaybına zorlayan Fenerbahçe yarı saha hücumlarında da 4 dışarıda yerleşip Sertaç’ın kaymalardaki ağırlığını kullandılar. Dixon ve Sloukas’ın birlikte sahada olmalarının avantajıyla tempolu pas trafiğini sağlayan Fenerbahçe ardından gerek potaya giderek gerek ceza üçlüklerini sokarak maça ortak olup 6-0 ile öne de geçmeyi başardı.

 

“Koç Sarıca Stimac’ı efektif kullandı”

Koç Sarıca’dan tabii ki karşı hamle geldi gecikmeden. Ahmet’in oyunda olmasının avantajını kullanmak isteyen ve Stimac’ı sahaya süren Beşiktaş Sırp uzunun tecrübesini ve potaya yakın pozisyonlardaki etkinliğini hemen artıya çevirdi. İkili oyunlar sonrası topu ters tarafa çevirip Stimac’ı tersteki oyuncunun attığı ya da oyuna tekrar giren Clark’ın yüksek posttan indirdiği paslarla boyalı alanda topla buluşturdular. Koç Sarıca ilk yarı boyunca Stimac’ı hep efektif kullanmanın bir yolunu buldu.

 

“Roll takımı çekip çevirdi”

İlk yarıda skor anlamında olmasa da ribaundlarda ve organizasyon anlamında takımına önemli bir katkı veren Roll 3.çeyrekle beraber hücumda da sazı eline aldı. Hem perdeleri kullanarak dış şutlarda devreye girdi hem de akıllı penetreleri ile ilk yarı Strawberry’nin yaptığı etkiyi sahaya koydu. Ayrıca Thompson’ın hiç devreye giremediği bir akşamda takımı çekip çevirdi, kenardan gelen Strawberry’i de tekrar oyuna soktu verdiği akıllı paslarla. Maçı hisseden ve yüksek enerjisi ile oyunun iki alanında da takımını ivmelendiren Strawberry Beşiktaş’ın farkı çift hanelere çıkarmasındaki x-faktördü.

 

“Dixon geri dönüş ateşini yaktı”

Fenerbahçe çeyreğin ikinci bölümünde Dixon liderliğinde geri dönüş ateşini yaktı. Onun hareketlenmesi ile Bogdanovic de hem savunmada hem de hücumda tekrar sahneye çıkarak takımını sırtladı. Bunun yanında sarı lacivertlilerin ikiz kuleleri ile boğuşmaktan yorulan Stimac’ın da oyundan düşmesinin avantajını kullandılar ve 7-0’lık seri ile maça tekrar ortak oldular. Çeyreğin son bölümünde Vesely’nin yaptığı gereksiz hücum faul ile dörtlemesi ve kenara gelmesi Fenerbahçe’nin işine yaradı, kenardan gelen Datome’nin 4 numarada verdiği katkı işin rengini değiştirdi.

 

“Thompson yine ortada yok”

Rakibin guardı Dixon devreye girmişken Beşiktaş’ın Thompson’dan hiç fayda alamıyor olması aslında siyah beyazlılar adına akşamın en büyük eksisiydi. Bu noktada Dixon’ın savunmada Thompson üzerinde yaptığı müthiş baskının da etkisi büyüktü. Dixon’ın formunu yakalamasının da avantajı ile koç Obradovic 3.çeyrek bitmeden Bogdanovic’i kenara alarak dinlendirip, 4.çeyrek için diri tutmaya çalıştı, önemli bir hamleydi. Çeyreğin son bölümünde kenardan gelen Weems ve Erkan’ın savunmaya getirdiği enerji artı hücumda Roll’un yeniden devreye girmesi ile Beşiktaş tekrar skorda avantajı yakaladı.

 

“Beşiktaş hücumda durdu”

Son çeyrekle beraber Thompson Beşiktaş adına ufak da olsa kıpırdandı. Bununla beraber Sertaç sahada kaldığı sürede gerek savunmada gerek hücumda Stimac’ı iyi yedekledi. Tabi Vesely’nin kenarda olmasının da bunda etkisi büyüktü. Roll’un da kenarda olduğu anlarda hücumda skor üretiminde zorlandı Beşiktaş, top paylaşımını doğru yapamadılar. Clark ve Strawberry bir türlü devreye giremedi. Özellikle Clark ilk yarıdaki etkili performansının ardından tekrar sahne alamadı.

 

“Fenerbahçe farkı açma fırsatını kaçırdı”

Fenerbahçe ise yine Bogdanovic ile maçın içinde kaldı, Sırp forvet savunmada da takımını ateşleyen isim oldu. Sarı lacivertliler tam saha baskı ile Beşiktaş’ı iyice düzenden çıkardı. Ama buna karşın hücumda topu paylaşmak yerine zorlama ve erken üçlüklere gittiler, Beşiktaş’ın üretemediği anlarda farkı açamadılar. Sonrasında toparlanan ve ikinci yarının suskun ismi Clark artı kenardan dinlenmiş gelen Stimac ile hücumda üretmeye başlayan Beşiktaş maçtan kopmadı.

 

“Strawberry-Dixon düellosu”

Son saniyelerde ise iki eski takım arkadaşı Dixon ve Strawberry’nin düellosu vardı. Maçın büyük bir bölümünde takımını sırtlayan Strawberry son toplarda da sorumluluğu aldı, hata yapmadı. Sarı lacivertlilerde ise son çeyreğin etkili ismi Dixon topu oyuna sokarken basit bir top kaybı yaptı. Ama ardından Beşiktaş’ın hayal kırıklığı yaratan ismi Thompson’ın yarı sahayı geçerken yaptığı ikram niteliğindeki top kaybı ibreyi tekrar Fenerbahçe’ye çevirdi. Taktik faullerde hata yapmayan sarı lacivertliler deplasmanda çok ama çok kritik bir galibiyete imza attı.

 

“Oyun kurucu farkı”

3.çeyrek boyunca her şey dengedeydi çünkü Dixon ile Thompson devrede yoklardı. Ancak son çeyrekle beraber Dixon’ın sazı eline alması ile ibre Fenerbahçe’ye döndü. Roll’un ve Clark’ın ortadan kaybolmaları, Weems’in yeteri kadar topla buluşamaması ve Stimac’ın da yorulması ile beraber Beşiktaş neredeyse bir tek Strawberry’nin eline bakarak Fenerbahçe karşısında savaşmak zorunda kaldı. Fenerbahçe ise maç boyunca takıma çok iyi liderlik eden, uzun bir aradan sonra formasına kavuşmanın arzusu ile adeta yanan Bogdanovic ile galibiyete uzandı. Nunnally de kenardan gelerek özellikle Strawberry’nin parladığı anlarda karşılık vererek sarı lacivertlileri ayakta tutan isim oldu. İki takım da sahaya koydukları üst düzey mücadele ve kaliteli basketbol ile karlar altında geçen akşamımızı ısıttılar.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: fersu.deniz@abcspor.com

twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular