https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BOB MARLEY; REGGAE, RASTA VE FUTBOL TOPU!

Okunması Gerekenler

ali cemBob Marley deyince bu dünyadan bi-haber olmayan 100 kişiye sorsanız, 99’u hatta 100′ u birden Reggae diyecektir ama bir spor sitesi olarak, bugünkü konumuz onun müziği değil, spora, daha doğrusu futbola olan aşkı..

marley 1Evet REGGAE müziğinin 1 numaralı ismi Jamaikalı BOB MARLEY tam bir futbol hayranıydı. Hatta hayranı demek yeterli olmaz diye düşünüyorum, iyi bir de futbol oyuncusuydu. Yeryüzünün en önemli REGGAE yıldızını futbol oynarken hayal etmek kimileri için hadi canım sende tepkisini de yanında getirebilir.. Çünkü insanlar kafalarında Marley ve Futbol diye çizdiklerinde,  bolca marihuana dumanı, arka planda reggae ritmleri ve yağlı örgülü saçlar ile Rasta felsefesi geliyor insanın aklına..Bu çizgideki birinin futbol topuyla aynı yörüngeye girmiş olması cidden inanması güç bir durum!

Bob Marley denene göre; hemen her turnede ya da kayıt için stüdyoya kapandığı dönemlerde hem deşarj olmak hem de ilham almak için her gün top oynar ve televizyonda futbol maçları izlermiş. Ve o devirdeki hemen her futbol hayranı gibi de onun için da idolü PELE’ymiş.. Bu arada 2.hayran olduğu ismin de bir Latin ama bu kez Samba değil, Tango diyarından, OSVALDO ARDILES olduğu söyleniyor..

marley 2FUTBOL MU MÜZİK Mİ sorusuna ise;  “Futboldan daha çok müziği seviyorum. Eğer önce futbolu sevseydim bu biraz tehlikeli olurdu. Çünkü futbol oldukça şiddet yüklü. Eğer biri gelip de seni indirirse, savaş duygularını açığa çıkarıyor!” diye tarihe geçen bir cevap vermiştir efsane müzisyen…

Bob Marley, İngiltere’de 1977 yılında Battersea Park’ta futbol oynarken, ayak basparmağında bir yara oluşur. ‘’Yara enfeksiyon kapınca doktorlar kangren olmuş parmapının kesilmesini ister ancak Bob Marley hem sahnedeki performansının düşeceğini hem de Rasta anlayışına ters olacağını söyleyip ameliyatı kabul etmez’’ ŞEHİR EFSANESİ herkesçe kabul görmüş bir hikayedir ama işin aslı;. zaten kanserli olan yarasının maç yaparken ortaya çıktığıdır!

Bu şehir efsanesindeki doğru olan kısım ise; Bob Marley’in tedavilere dini inançları gereği  ‘Rasta felsefesi’ izin vermemesidir. Bundan dolayı da çok genç yaşında aramızdan ayrılmıştır.

marley 4Gömüldüğünde, yanıbaşında Les Paul Gibson gitarı, 24/365 tüttürdüğü marihuanası, bir adet İncil ve bir futbol topu vardı.. 36 sene 3 aylık kısacık hayatında en sevdiği 4 madde…

Müziğiyle, ölümünden tam 14 sene geçmiş olmasına rağmen hala bir efsane olan Bob Marley’in son nefesinde oğluna söylediği, tarihe geçmiş o meşhur cümleyle bitirelim yazımızı; ”Para hayatı satın alamaz”

Kaynak:Zamantika

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

cem.gulmen@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular