BLACKHAWKS…

OZKAN TEMUR

BLACK 1Blackhawks 2015 Stanley Kupası finalinin ilk maçını kazanmalarına rağmen, tıpkı 2013 kupa finalinde Boston Bruins’a karşı olduğu gibi sonraki iki maçı kaybederek durumu alehlerine 2-1’e getirdiler. Hatırlarsak ondan sonra oynadıkları 3 maçı da kazanarak şampiyon olmuşlardı. Bu gece, 2013’teki başarıyı tekrar edebilmek için United Center’ da kendi seyircileri önünde 4. maçı mutlak kazanmak zorundalar.

Şu ana kadar oynanan 3 maçın son periodlarına hep beraberlikle girildi. İkinci maçın sonucu extra-time da belli olurken, üçüncü maçı ise, beraberliği yakalamak için press yaparken son saniyelerde yedikleri golle 2-0 mağlup bitirdiler.

hokey2013 finalinde Boston’a karşı seri ilerledikçe, iyileşen, güçleşen Chicago takımı bir daha kaybetmemiş ve Lord Stanley kupasını müzesine götürmeyi başarmıştı. O günden bugüne istatistiklerine bakıldığında, oynadıkları toplam 54 play off maçının 40 tanesini kazanarak tansiyonu yüksek maçları kazanabilmeyi takım olarak karakterlerinin bir parçası haline getirmiş olduklarını görüyoruz. Özellikle Jonathan Toews and Patrik Kane gibi elite oyuncular liderliğinde 2015 Batı Finalinde Anaheim Ducks’a karşı seride 3-2 geri düşmelerine rağmen 4-3 kazanarak, 6 senede 3. defa Stanley kupasını kazanma şansını elde etmiş durumdalar.

ozkan.temur@abcspor.com