https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BKY İLE 7 SORU-7 CEVAP

Okunması Gerekenler

bozkurt 5*** İlk 2 maç sonunda çarmıha gerilen Milli takımın, gol atamadan turnuvayı grup sonuncusu olarak bitireceği konuşulurken, 2-0’lik Çek galibiyeti ile bir anda potaya girdik ve İtalya İrlanda, Belçika da İsveç’e yenilmezse TOP16 vizesi alıyoruz. Bir diğer ihtimal de Macarların Portekizi yenmesi. Sizce gruptan çıkacak mıyız ?

İlk iki maçta oynanan oyun utanç vericiydi.

Sonra ilk maç sonunda Modric ile selfie çektirdiği için “hain” eleştirilerine maruz kalan gencecik bir çocuk çıktı ülkeyi kurtardı: Emre Mor ! Çek Cumhuriyeti maçında mükemmel bir oyun oynadı. Golden önceki top taşıyışı final pası kilidi açtı.

emre mor 1Futbolda iki türlü şans var. Birincisi maç içinde pozisyon bulma/verme üzerine olan şans. İkincisiyse kura şansı/rakiplerin, skorları gibi kendi futbolunuzdan bağımsız bir şans. Misal, K.İrlanda’nın eve dönerken sayemizde turnuvaya devam etmesi gibi. İşte o ikinci tur şansta, yıllardır, Fatih Terim varsa o şans da var diye inanırım.

 

 

*** Fatih Terim’in turnuva içi açıklamaları hakkındaki düşünceleriniz ?

Futbolda bir gerçek var. Top çizgiyi geçince iyi kötü her şey unutulur.

Fatih Terim yıllar içinde, tehdit etme, hedef gösterme, kabalaşma, makyevelist davranma konusundaki çizgisinde bir değişim göstermedi.

Bu turnuvada ilk defa ülke kamuoyundan ciddi tepki aldı. Ancak futbolda bir gerçek var diye yukarıda söyledik ve halkımız da balık hafızalı diye yanına ekleyelim.

Gruplardan çıkarsak yine Terim’in adı caddelere, stadyumlara verilir. Zeki Rıza, Lefter, Metin Oktay, Baba Hakkı kağıt üzerinde efsaneler olarak kalmaya devam ederler…

 

*** Gökhan Gönül sizce nereye gidecek ? Ya da gitti ama resmi açıklama için turnuvadan elenmemiz bekleniyor demek daha mı doğru ?

ahmet 1Gökhan nereye giderse gitsin transfer sürecinde menajerinin oyuncağı olmuştur. Neden bu yaralayıcı sürece dur dememiştir onu zaman içinde öğreniriz. Her ne olursa olsun, şampiyonlukta yarışan bir takımda oynarken diğeriyle sezon bitmeden görüşmek doğru bir davranış değildir. Gökhan sezonun ikinci yarısını 2010-11’in ikinci yarısı gibi oynardı, o zaman kimseye de söz düşmezdi.

Profesyonellik sözleşme takviminde süslü ve güzel bir kelime ama asıl profesyonellik sahada olmalı.

Gökhan’ın Fenerbahçe ile pazarlığında istediği ve anlaşamadığı fark, 10 sezonda bu kulüpten kazandığının yüzde 5 bile değildir. Para için ayrılmıyorum beyanı doğruysa bu pazarlıklar niye yapılmıştır ? Avrupa’da bir kulüp ile anlaşacağı doğrudur ama muhtemelen Boğaz’ın karşı kıyısına geçecektir.

 

*** Arda Turan İspanya maçında yuhalandı ve halkımız her konuda olduğu gibi burda da ikiye bölündü. Volkan Demirel”in başına gelenleri de işin işine katarak, bu konuda söylemek istedikleriniz ..

Kim haklı kim haksız diye bakarsak bir yere varamayız, ne doğru ne yanlış diye bakmalıyız. Yuhalanma konusunda geçen hafta da konuştuk, takıma zerre katkısı olmaz. Yanlıştır.

Sebep ne olursa olsun kimse kimsenin ailesine hakaret edemez, tehdit edemez.

Beklendiği gibi “Volkan basın toplantısı düzenlesin Türk haklından özür dilesin” diyen duayen ağabeyler, bu defa masanın diğer tarafından bakıp “bunlar gencecik sporcu” dediler.

Stadyumlarda Volkan’a vatan haini diyen cahil kitleye tepki göstermek yerine  “ne ekersin onu biçersin” diyenler empati abidesi oldular.

Volkan ve Emre iki hedef futbolcu, yerleri ayrı ! Onlar bitince yeni çubuklular gelir.

 

turkiye kuba 1*** Haftanın belki de en güzel spor haberi, kadınlar basketbolda Olimpiyat vizesi almamız oldu. Sizce Rio’da nereye kadar ilerleyebiliriz ?

Kadın milli takımımız ikinci defa olimpiyat biletini aldı. Tecrübeli bir takımız ama uzun konusunda hala Nevriye dışında alternatifimiz yok.

Nereye kadar gideriz bilemiyorum ama kadın milli takımlarımız bizi asla utandıracak bir performans ortaya koymuyorlar, sahada her maçı son maçlarıymış gibi oynuyorlar.

 

*** Euroleague’de 4 takımla mücadele edeceğiz ve sizin 4’ünden beklentileriniz ne şekilde ?

Efes Perasovic, Darüşşafaka da David Blatt ile  koçluk koltuğunu sağlama aldılar. Wild card ile bir yerde misafir olarak Eurolegue’de yer alan Darüşşafaka çok iyi kadro (Wanamaker ve Birkan ile başladılar ) kuracaktır. Efes de her yıl olduğu gibi kesenin ağzını açıp transfere bonkör bir bütçe ayıracaktır. Galatasaray en sıkıntılı takım, Euroelague seviyesinde bir kadro için bütçesi ne derece yeterli göreceğiz. Önce elindeki yabancılarla anlaşma yoluna gidecektir.

Fenerbahçe Obradoviç’e emanet, herkesin içi rahat. Vesely ve Udoh’un hatta Bogdanovic’in takımda kalıp kalmayacağı belli olunca yerlerine oyuncu alınacaktır. Onlardan bağımsız  1-2 takımda doğrudan oynayacak, 1-2 de yatırım oyuncular alınacaktır diye düşünüyorum.

Beklentim Fenerbahçe, Anadolu Efes ve Darüşşafaka için en az 1/8.

Maccabi de sağlam geri dönüyor. F4’e kalabilmek geçen seneden daha zor olacak.

 

*** Cavaliers tarihinde ilk kez şampiyon oldu ve LeBron James MVP.. Yıldız basketbolcu ayrıca final serisinde, NBA tarihinde ilk kez 5 ayrı istatistikte lider bitiren oyuncu olarak inanılmazı başardı. Bunla beraber size normal sezon rekoru kıran Warriors neyi yanlış yaptı ya da seri 3-1 ve 5.maç Oracle Arena’da iken sonrasında ne değişti ?

cavaliers 123Warriors taraftarı “rakamlarda güçlü” gibi bir tercümesi olan sarı t-shirtler giymişlerdi ve hakikaten rakamlara göre ligin en iyisi onlardı ama rakamlara göre playoff’un en iyi oyuncusu da LeBron James !

Dediğin gibi bir oyuncusunun 5 farklı istatistikte lider bitirmesi kolay kolay rastlanmayacak bir durum ve o da Warriors’un başına geldi. Seriyi 30 sayı ortalamayla oynayan Kyrie Irving ve son maç 14 rebound alan Kevin Love’u da ekleyince Cleveland tarihinin ilk şampiyonluğuna ulaştı.

Her ne kadar Cleveland’ı övsek de, 3-1’den maç kazanılır mı kaybedilir mi sorusuna yine de “kaybedilir” cevabını veririm. Bu final geçen sezon oynansa Warriors “son şampiyon” rahatlığıyla çıkar mıydı diye de sormak gerek.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bozkurt.yilmaz@abcspor.com

twitter: @_bky

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular