BİRAZ BRUGGE, BİRAZ ERCİYES

BULENT BILIRGENErciyes maçı tam istediği gibi başladı Beşiktaş için… İlk yarıda yorulmadan bulunan 3 gol ortamı antreman havasına büründürdü. İkinci yarı başlangıcı olağanüstü bir frikik ile oldu.. Sonrası ise tam bir dostluk maçı gibi… Beşiktaş çok iyi bir oyuncu yakalamış; Tolgay Arslan.. Genç gurbetçi, oyunun her iki yönünü de iyi oynayabilen, sakin, boş koşuları akıllı ve topu çok iyi yönlendirebilmesiyle haza futbolcuyum mesajını çok net verdi. Önümüzdeki haftalarda Atiba ile ikili görürsek onu şaşırmayalım.Son maçların aksıne temposu ile değil ama etkinliği ile faydalı bir Demba Ba seyrettik.

bjk erciyes 1 Gökhan herzamanki gibi Olcay ise eskisi gibi oynadı bugün. Takımın çoşkusu fark açılınca yerine geldi..Pas kaliteleri yükseldi..Tabi misafir takımın yumuşak oyunu da önlerini açtı.. Misafir takım demişken lige de misafir oldukları her hallerinden belli.. İnsan aklına ilk maçta çığırtkan antrenörleri Bülent Korkmaz sayesinde kazandıkları 3 puanı hatırlayınca yolları açık olsun demekten başka bir seyde gelmiyor hani.. .Ama Şifo Mehmet olunca konu, akan sular duryor ve inşallah kurtarırlar diyoruz.

Hırvat hocanın sistem tercihinden çok oyuncu tercihleri yine düşündürücüydü. Bırakın yorgunluğu, 4 adet sarı kart cezası sınırında oyuncun var, bir de üstelik senin herşeyin Töre 90 dakikaya yakın oyunda tutuyorsun.. Bunun hiçbir mantıklı açıklaması olamaz olsa olsa palavrası olur..Sayın Bilic’in düz bir mantığı var ve motoru yanana kadar zorlayacak anlaşılan!  Allahın çok sevgili kuluymuş ki Maşallah Gökhan Töre sakatlık yada ceza almadan devam ediyor. Mazallah böyle bir durumda ne kadar sıradan bir antrenörle karşı karşıya olduğumuzu hep beraber göreceğiz.

bjk erciyes 2Gelelim  geçen ve geçmeyen Perşembelere…Tipik bir Beşiktaş mağlubiyeti yaşandı Belçika’da.. Ortada fol yokken, yumurtayı ne yapıp ne edip buldurdu rakibine Siyah Beyazlılar! Hepimizin gördüğü gibi uzun top şişirmesi dışında hiçbir özelliği olmayan bir takım Club Brugge…Öyle de oynadılar maçın büyük bir bölümünde… Hele bir ikinci yarı ilk 10 dakikası var ki maçı ve turu orada bitirebilirdik. Ama sonrası rakibin zayıf oluşu , tur için avantaj getirecek golün bulunuşu bir anda rehavet çöktürdü takımın üstüne.. İlk gol de hemen bu dönemin ardından geldi.. Sonrası malumunuz durum;  bu seneki Beşiktaş başyapıtı Panik ve Penaltı…

bjk erciyes 3İstanbul‘daki maçta, iki takım oyuncuları kendi aralarında oynasa, ev sahibi takım min 3-4 fark atar derim. Fakat bu Avrupa kupası ve takımlardan biri Beşiktaş olunca, maalesef negatif anlamda herşey olabilir! Serdar ne kadar formda olsa da bu maçta sağbek Opare sol bek Motta başlamalı…Oyunu rakip kaleye yıkmanın en önemli yolu hızlı ve tempolu bekler olacak. Serdar ve Opare ‘nin sakatlıkları ne durumda bilinmez ama Opare yi sağbek olarak o maçta başlatmak önemli bir hücum hamlesi olur ama bunu yapacak Teknik Direktörü bu kadar kısa zamanda bulamayız.

Herşeye rağmen bu turu Beşiktaş’ın %99.9 oranda geçeceğini düşünüyorum.Ateşli ve akıllı bir seyirci topluluğu önünde takımın çoşup, Erciyes maçı gibi erken bitirmesi kimseyi şaşırtmasın!

Başarılar Karakartal…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

bulent.bilirgen@abcspor.com