https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BİZDEN Bİ HALT OLMAZ..!

Okunması Gerekenler

Ben sana mecburum, bilemezsin.

*

Hasretinden prangalar eskittim.

*

Yokluğun cehennemin öbür adıdır üşüyorum kapama gözlerini..

*

Ne kadınlar sevdim zaten yoktular.

 

Fenerbahçe camiasının içinde bulunduğu durumu da bir mısrada özetleyim mi ?

 

– Bizden bi halt olmaz gülüm!

 

Aykut-Alex-Ersun-Aziz dörtgeninde öyle bir ayrışmışız, öyle bir kutuplaşmıșız ki, iki cihan bir araya gelse biz bir araya gelemeyiz..

 

O yüzden de bizden bi halt olmaz gülüm..!

 

Çünkü takımlar şampiyon olmaz, camialar şampiyon olur da ondan..!

 

Tüm ısrarlara rağmen, tribünlerin sesine kulak tıkayıp başkanlığa tekrar aday olan Aziz Yıldırım’ın seçimi kaybetmesi, hatta büyük oy farkıyla seçimi kaybetmesi de bu ayrışmayı bütünleştirmedi hatta körüklemiş, her şey kaldığı yerden devam.. !

 

– Volkan bizim efsanemizdir, kadro dışı bıraktılar, sebebini söylesinler Aaa-uuu..!

 

Adam çıktı delikanlı gibi sebebini söyledi…

 

– Kol kırılır yen içinde kalır, Aaa-uuu..!

 

Aykut Kocaman’ı geçtik zaten, ihanet eden yardımcılarını bile savunuyorlar..

 

– Ali Koç yalan söylüyor.. Kötü skorları unutturmak için gündem değiştiriyor, yemezler..!!

 

Doğru söylüyorlar, gündem değiştirme kurnazlığı yapmasın abi. Ali Koç çok ayıp ediyor. Gerçekten ben de çok kınadım kendisini.. Olur mu öyle şey ?

 

Fenerbahçe bu 3 oyuncu yüzünden mi 8 puanda kaldı, çöp transferleri de Aykut Hoca’mızın yardımcıları mı aldırdı, Ayew’i kim sağ kanat oynatıyor, Reyes’i kim orta saha?

 

Doğru.. Ali Koç hasıraltı yapsın sızdırılan bilgileri, halıyla rulo yapılıp gönderilen hocayı, “bana ne, ben Fenerli miyim, Fenerli’ler düşünsün” diyen antrenörü, “Beşiktaş bu takımın içinden geçecek inşallah” diye yorum yapan, maç berabere bitince de, “tüh, ne prim alabildik ne de hocayı yollayabildik, ne biçim skor bu” diyenleri deşifre etmesin Ali Koç. Çok ayıp ediyor..

 

“Ben tatildeyim, oyuna girmem”diyen yedek oyuncuyu da hasıraltı etsin Ali Koç.  Kedinin pisliğini örttüğü gibi örtsün her şeyi.

 

Ne gerek var..? Kalsın hepsi yen içinde.

 

Bir gazetede haber yapılmış, bu da yanlış anlaşılmalara sebep olmuş, Aykut Kocaman’ın hocaları Cocu’ya yanlış veri vermişler, o yüzden Fenerbahçe bu durumdaymış, Ali Koç denilen eğitimsiz, cahil, yüzünde gözü olmayan utanmaz adam da çıkmış ekranlara, bunlar yüzünden 8 puanda kaldık demek istiyormuş, algı kastırıyormuş..

 

Ali Koç’u çok iyi dinledim, önce puan tablosunu anlattı, gündem değitirme gibi algılanmasın, biz bir yandan da nelerle uğraşıyoruz şimdi de bunları anlatacağım dedi. Yani şark kurnazlığına sığınıp aman kimse duymasın, ayıp olur, ismimiz kirlenir, el aleme güldürmeyelim kendimizi, bu işi aramızda çözelim, aldırırız çocuğu, bir yerlerde de diktiririz, unutulur gider demedi..

 

37 yaşına gelmiş, dünün kalbur üstü kalecisi, son 3 sezonun ise kovası Volkan, utanmadan, sıkılmadan yönetime çıkmış 3 yıllık yeni sözleşme istemiş, isteği kabul olmayınca da tavır yapıyor, işte bütün meselesi bu.

 

Yarım ağızla da iki satır yazı kaleme alıp özür diliyor, özür de dilemiyor aslında, gerekirse özür dilerim diyor, özür dilenecek bir durum görmüyorum demektir bunun izahı, takıma dönmem için illa ki bir özür şartsa, o zaman özür dilerim diyor yani.

 

Amirinin gönlünü alması için menajerini görevlendirdiğini belirtiyor, menajeri de telefonla arayarak özür dileme yolunu tercih ediyor. Şaka gibi.

 

Satır aralarında da başkanını yalancı çıkarıyor, halı mevzusunu ise direkt es geçiyor, yanımda böyle bir muhabbet oldu, takım kaptanı olarak olaya müdahale etmedim, hep beraber güldük diyemiyor, inkar da edemiyor, bizim taraftar da adamsın Volkan diyor..

 

Seni evinden aldırırım diye tehditler savuran O, topu kıçıyla stop eden O, avuta çıkan topun arkasından badi-badi yürüyerek rakiple alay eden yine O, her derbide rakibi tahrik eden zaten O, bana hakaret ettiler diye milli maçta eldivenleri yere atan yine O, primi beğenmeyen de O, 17 senede minimum 25 milyon Euro ‘u cukkalayan Fenerli de tabii ki O ve siz bu adama efsane diyorsunuz, öyle mi?

 

Hay ben sizin efsane anlayışınıza tüküreyim.. !

 

Yazdıklarına bakarsan zeki değil tam bir şark kurnazı, üstelik ahlaklı da değil, çevik zaten hiç değil..

 

O efsaneyse sorarım size:

 

– Cihat Arman ne?

 

– Basri Dirmlili ne?

 

– Zeki Rıza ne?

 

– Lefter ne?

 

– O kadar ucuz mu yahu efsane olmak ??

 

Ali Koç hatalar yaptı, evet.. Daha da yapacak..O konulara da gireceğim ama şunu herkes kabul etsin ki; Aziz Yıldırım ve Aykut kocaman sportif anlamdaki yetersizliklerinden dolayı camiadan ayrı düşmüş değiller, skorlar buzdağının görünen yüzüdür, gitmeleri gerektiği için gittiler, değişim adlı bir projede yer almaları düşünülemezdi o yüzden gittiler,  tribün bütünlüğünü sağlamak onlarla mümkün değildi, o yüzden gittiler, yerlerine gelenlerin daha başarısız olmaları gitmeleri gerektiği gerçeğini değiştirmez.

 

Aykut Kocaman kalsaydı, birileri ciyaklayacaktı, Ersun Yanal gelseydi de öteki grup çok fena ciyaklayacaktı,  Ali Koç yeni bir hoca getirdi Kİ;  kanımca sırf kimse viyaklamasın diye, yeniden yapılanma projesinde de Cocu’yu uygun gördü ama şu ana kadar başaramadı, bunu da itiraf etti, yapmış olduğu hata da ortada ve itiraf etti..

 

“Bir ayağın geçmişte, bir ayağın gelecekte olursa bugünün içine  zıçarsın’’ metaforunun son kurbanı oldu, Volkan, yardımcı hocalar ve hatta Topal başta birkaç ismin daha üstünü çizemediği için kaybetti..

 

Şimdi bizden bundan sonrasına bakalım..

 

 

Cocu devre arasından, Comolli de 1 seneden önce gitmez..Aykut Hocanız da bir daha gelmez. Üstelik takım da acayip kötü..

 

Haydi Selametle dedim Cocu’ya  Başakșehir maçının ardından, bugün anladım ki; Ali Koç Cocu’yu gön-de-re-mez..!  Gitsin demenin kısa vadede kimseye bir faydası yok..

 

Ben olsam ben de gönderemezdim Cocu’yu, başkanı çok iyi anlıyorum çünkü başkan Cocu’ya karşı mahçup olmuş durumda, adama vermiş olduğu sözleri tutamamıș, uygun çalışma ortamını kendisine sunamamıș, hangi vicdan şu aşamada hocayı kapının önüne koyar?

 

Nasıl ki 8 maçtaki 8 puanın tüm sorumlusu takım içindeki hainler değilse, ihalenin tamamını da Cocu’ ya yıkmak adil değil.

 

Cocu’yu yeterli bulmuyorum ama Harun’un Rize’de yediği 3 hatalı golü, Volkan’ın Kayseri ve İzmir’de yediği hatalı iki golle birlikte Slimani ve Ayew:in harcadığı pozisyonları da konuşmak lazım, elbette Bursa ve Başakșehir maçlarındaki hakem hatalarını da konuşmak lazım. Ve tabii ki alenen ‘’bu hocayla olmaz, bu sistemle olmaz diye içeride estirilen negatif sinerjiyi’de konuşmak lazım tıpkı  Reyes’in orta saha oynamasını, Ayew’ in ısrarla sağda oynatılmasını, Topal’ın değil oynamayı, bu kulüpte antrenmana çıkmaması gerektiği konularını da konuşmamız gerektiği gibi..

 

Comolli hala gizemini koruyor, Marco Fabian kepazeliği ile kafalarda ciddi bir soru işareti bıraktı ama sportif direktörlerle ilgili yargılara kısa sürede varılmaz, Ananas bitkisi gibi, iki sene lazım, tohum ekildi, meyveyi verme hesabı..

 

Frey’den başka boş transferdir diyebileceğim bir isim yok.. Reyes düzeliyor, Ayew son 6 golün 5’inde vardı, form tutuyor, Slimani gol vuruşları haricinde yararlı, Jailson Josef’ten çok daha iyi bir kumaşa sahip, ihtiyacı olan şeyse zaman. Evet, şu an bakımsız Tarzan gibi bir havası var, seneye bu takımın gözdelerinden biri olur, yaşı da 22..

 

Benzia ve aynı coğrafyadan transfer edilmiş 3 oyuncu hakkında ayrı bir yazı planlıyorum.

 

Benzia, Okocha, Ortega ve Yusuf Şimşek’ten sonra seyrettiğimiz en teknik oyuncu ama büyük ihtimal seneye bizimla değilsın diyeceklerdir kendisine..

 

Topal, Isla ve Alper dışında hocanın kafasını karıştıracak bir isim de kalmadığına göre, bu saatten sonra hoca’nın büyük hatalar yapacağını da düşünmüyorum.

 

Hoca bu kadar arkadaş.. Takımın aldığı puan da şimdilik bu kadar.. Takımın kalitesi de bu kadar. Bu maddi şartlar altında bu kalitede oyuncular alınabildi, daha iyisi yapılabilirdi ama olmadı, sonuçta bu borcu da Ali Koç yapmadı..

 

Cebinden 50 milyon dolar para koymuş, kendi bankasından çıtır faizli 100 Milyon Dolar da kredi ayarlamış,  paraya ve şöhrete zerre ihtiyacı olmayan bir adam bir kulübün kaderini değiştirmek için çabalıyor, destek olmayan bir zahmet köstek olmasın..

 

Boşuna kıçınızı yormayın, ben ne dersem o olur asla demez, ölene kadar kulübün başında kalmakla da kimseyi tehdit etmez, yüzsüzlük yapıp şampiyon olsan ne olmasan ne diyerek pişkinlik yapmaz, başarısız olursa da  tribüne çıkar, sizlere karşı çok mahcubum arkadaşlar, çok üzgünüm der, başını öne eğer ve çeker gider..

 

Sportif anlamda belki başarılı olamayabilir ama kulübün yöneticilik ve kurumsallık profilini çok-çok yukarılara taşıyacağından da kimsenin şüphesi olmasın, başınızı hiç bir zaman öne eğdirmeyeceğinin garantisini de ben veriyorum, asla utandırmaz.

 

Ben anladım, Ali Koç gibiler bize fazla.. Bize Aziz Yıldırımlar lazım, Volkan Demirel’ler, Arda’lar, Yıldırım Demirören gibiler lazım, Fatih Terim’ler lazım, ulan diye lafa başlayan siyasiler lazım, kısacası bizden bir cacık olmaz..!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular