https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BİR FRANSIZ, BİR İSPANYOL, BİR KANADALI PODYUMA ÇIKMIŞ…

Okunması Gerekenler

Bir Fransız, Bir İspanyol, Bir Kanadalı Podyuma Çıkmış…

Eylül ayı F1 dünyasında adeta bomba etkisi yarattı. Değişen kurallar, kırmızı bayraklar, DNF’ler, transfer haberleri, Hamilton’a verilen cezalar ve -başlıktan da anlaşılacağı üzere- F1’in en tuhaf podyumu… Hadi beraber Eylül ayının en başına, İtalya’nın en gösterişli pisti Monza’ya dönelim.

İtalya’nın Milano kenti yakınlarında olan bu pist tam anlamıyla Enzo Ferrari mantalitesi ile tasarlanmış durumda. F1 takviminin en hızlı pisti olan Monza, en uzun düzlüğünde arabalara saatte 350km hızın üstüne çıkmalarına olanak sağlıyor. Pistin %75’iyse tam gaz motor gücü ile geçilebiliyor. Bu kadar yüksek motor gücü gerektiren bir pist; Mercedes ve Racing Point gibi takımlar için büyük bir avantaj olsa da Honda motorları kullanan Redbull için adeta ka-bus niteliğinde. Bu sene, değişen kural ile birlikte, takımlar artık sıralama turlarındaki motor güçleri ile yarışa çıkmak ve yarış sırasında motor gücüyle oynanamamak zorunda .Bu değişi-kliğin beklentisi yüksek olsa da pratikte çok da fazla bir şeyi etkilemediğini ilerleyen satır-larımda okuyacaksınız.

Monza’da Cuma ve Cumartesi günleri, Mercedes motor dominantlığında geçilmiş olsa da biz rekabet severler için tek teselli Mclaren pilotu Carlos Sainz’in sırlama turlarında 3. sırayı almış ve orta sıraları karıştırmış olmasıydı. Oysaki muhteşem bir haftasonuna giriş yapmış olduğumuzun kimse farkında değildi.

Tarihinin en kötü sezonunu geçiren Ferrari ve motor gücüne sahip olmayan Redbull pilotları ilk viraja girmeden geri sıralara düşmeye başladılar. Hem Vettel hem Charles büyük fren sorunları yaşayarak yarışta yaptıkları kazalar sonrası çekilmek zorunda kaldılar. Mercedes ikinci pilotu Bottas ise bir türlü yarış içindeki hızını bulamadı ve motor gücünün de arttırıla-maması sebebi ile 5. likten ileri gidemedi

20. Turda Kevin Magnussen’in motor sorunuyla yarış dışı kalması ise kaosun başlangıcı oldu. Güvenlik aracının piste çıkması ile yarışı lider götüren Hamilton hızlı bir kararla lastik değişimi için pite girdi. Ancak Mercedes takımının gözden kaçırdığı bir şey vardı: Magnus-sen’in aracının durduğu yer sebebi ile pite girilmesi yasaktı. 10 saniye stop-and-go cezasına çarptırılan Hamilton Leclerc’in kazası sonrası en arka sıraya düştü. Formula 1 tarihine ilk defa kırmızı bayraktan sonra ‘’Grid Start’’ uygulaması yapıldı. Bu durumdan en iyi faydalan-an ise Toro Rosso’nun Fransız pilotu Pierre Gasly oldu ve 1. sıraya yerleşti. Yarışı da İspanyol pilot Carlos Sainz JR’ın yarım saniye önünde birinci bitirdi.

Takıma tarihinin ikinci galibiyetini getiren Pierre Gasly geçen seneki sert düşüşünün üstüne ,en yakın arkadaşı Anthoinne Hubert’i de bir F2 yarışında kaybettikten sonra, adeta küllerin-den doğmuştu. Yıllar sonra Ferrari, Mercedes ve Redbull’un podyumda olmadığı bir yarış izlemek hepimiz için büyük bir keyif oldu. Mercedes CEO’su Toto Wolf yarıştan sonra yaptığı ‘’Mercedes için bir kayıp, F1 için büyük bir kazanç’’ açıklaması kısaca İtalya’daki ilk hafta sonunu tek cümle ile özetlemeye yeterdi.

İtalya’daki ikinci haftasonu dünyanın en güzel üç şehri arasına rahatlıkla girecek; Rönesans kokan dar sokakları, sanat galerileri, Arno nehri, muazzam Ponte Vecciho’su ve İtalya’nın en iyi gelatoları’nın sahibi Floransa. Bu mükemmel şehir tarihinde ilk defa F1 yarışına ev sahipliği yapmakla beraber Ferrari’nin de bininci yarışına start verdi.

Ferrari bu bin yarışın 238’inde podyumun en yüksek basamağında, kırılması zor bir rekora imza atmış durumda. Bininci yarışlarının ise bu şehirde olmasının tam anlamıyla “ironik” olduğunu düşünmekteyim ki sebebi şu anda Ferrari’nin tam anlamıyla bir ‘Re-naissance’’a ihtiyaç duyması.

Yarışın detaylarını vermeden önce Sebastian Vettel’in gelecek sezon için Racing Point ile an-laştığını ve artık bir Aston Martin pilotu olacağının detayını verelim. Bu açıklamayla beraber Sergio Perez de seneye kendine yer bulmak için çalışmalara başlamıştır diye umuyoruz an-cak bildiğimiz tek bir şey var ise o da önünde sıkıntılı günler olduğu…

Yarışa gelecek olursak Max Verstappen’in İtalya laneti devam ediyor. Yarış öncesi motor problemleri yaşayan sürücü; 3. sırada başladığı yarışta daha ilk düzlükte 8.’liğe geriledi ve ikinci virajı dönemeden yaptığı kaza ile üst üste ikinci defa yarış dışı kaldı. Hamilton ısınma turlarında Bottas’ın sürekli gerisinde kalsa da sıralama turları ve yarışta çoğu zaman olduğu gibi takım arkadaşına ciddi bir üstünlük sağlayarak ne kadar büyük bir atlet olduğunu ve gerektiği zaman gerektiği yerde bulunacağını kanıtladı.

Redbull’un ikinci pilotu Alexandre Albon bir yıllık bir mücadelesinin ardından ilk kez podyu-ma çıkmayı başardı. Covid-19 sebebi ile yalnız başına T-bone steak yiyerek buruk bir kutlama yaptığını söyleyen Albon, yaklaşık bir yıllık stres ve yoğun baskının altında kaldıktan sonra ilk defa kafasını yastığa rahat bir şekilde koyduğu kesin. Bir önceki yarışın kazananı Pierre Gasly ise sıralama turlarında 16. Olarak Q1’i bile geçemedi ve belki de ‘hero to zero’ cümlesinin tanımı olan bir yarışçı olarak neden Alexandre Albon’un RedBull cephesi tarafından tercih edildiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Şimdi gelelim Covid-19 aşısını bulduğunu söyleyen Putin ve çok değerli ülkesi Rusya’ya. Putin’in yüksek ısrarları sonucu bu sezon ilk defa bir yarış seyircili olarak gerçekleştirildi. Taraflar henüz bir negatif etkisini görmemiş durumda ancak maske ve mesafe kurallarından çok uzakta bir yarış gerçekleştirildiği kesin. Umarız önümüzdeki takvimi kötü yönde etkile-mez bu ihmaller.

Hamilton’un problemleri Cuma gününden sinyalleri vermeye başlamıştı aslında. Cuma günü sürekli Bottas’ın gerisinde kalan dünya şampiyonu ilk ısınma turunu 19. tamamladı. Sıkıntılar cumartesi günü de devam etti. Q2 de önce tur süresi, pist sınırlarını açtığı için silindi ardından da Vettel’in kaza yapması ile yavaşlamak zorunda kaldı. Mucize eseri 1.2 saniye kala süresini koyan Hamilton Q1 e geçmeyi başardı ve hatta yine pole pozisyonun sahibi oldu. Pazar sabahı ise iki defa yanlış yerden deneme startı yapması sonucu beşer saniyelik iki dur kalk cezasına çarptırılıldı ve ancak 3. sırayı alabildi. Bottas sadece ama sadece 9. yarış galibiyetini elde etti ve Max Verstappen ile kendini eşitledi. Yarış sonrası telsiz üstünden onu eleştirenlere küfretmesi ise gereksiz ve yersizdi. O kadar üst düzey bir arabayla sadece 9. Galibiyetini almış olmasını yorumlamayı ise siz değerli yorumculara bırakıyorum.

Şimdilik F1 dünyasından bu kadar,
En kısa zamanda sağlıklı günlerde tekrar görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın!

mail: akal.aras@abcspor.com

twitter: @akalaras5

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular