https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BİLAL BAŞAKÇIOĞLU

Okunması Gerekenler

murat_ozerHollanda’da doğmuş ve Hollanda Milli takımının alt kategorilerinde çokça boy gösteren bir vatandaşımız var, kendisi Heerenven takımında oynayan ve umuyorum ki  – A milli düzeyde bizi tercih edecek bir isim;

BİLAL BAŞAKÇIOĞLU (TÜRKİYE / HOLLANDA  – 1995 )

bilal5Türk bir baba ile Faslı bir anneden doğan Bilal Başakçıoğlu 1995 yılında Hollanda’nın Zaanstad şehrinde doğdu. Futbola amatör olarak ilk kez doğduğu şehirde başlayan Bilal oynadığı oyun ve gelecek vaad eden görüntüsüyle 11 yaşındayken (2006 yılında) Ajax’ın alt yapısınının kapısından içeri girdi ve D minikler kategorisinde boy göstermeye başladı. Fakat bu durum onun için pek iç açıcı durumlar doğurmadı ve maalesef 2 yıl sonra yeterli gelişimi gösteremediği gerekçesiyle kadro dışı bırakıldı. Bu durum onu daha da hırslandırdı ve futbol topuna daha sıkı sarılarak kendisine hedef olarak bu işi seçmesine sebep oldu.

Ajax tarafından kadro dışı bırakılan genç yıldız adayı  Amsterdam yakınlarındaki Haarlem’de futbol oynamaya başladı, oradan da Haarlem belediyesine bağlı bir köy olan Badhoevedorp’un amatör takımı RKSV Pancratius’a transfer oldu. Hayatının değiştiği anlardan birisi de bu köy oldu, çünkü köyün zamanındaki sakinlerinden birisi, dönemin Heerenveen hocası, efsane isim Marco van Basten’di. Heerenveen onu teknik direktörünün isteğiyle 2011 yılında Friesland’a getirdi ve Heerenven takımının mavi beyaz renkleriyle tanışıklığı ilk kez bu olayla gerçekleşti.

bilal4Heerenven Kariyeri;

Heerenven alt yapı takımındaki başarılı sonuçları ile bu genç yıldız adayı Hollanda milli takım hocaları tarafından kısa sürede dikkatle izlenmeye ve bu şekilde de milli düzeyde alt takımlarda forma giymeye başladı . Hem alt yapıda gösterdiği başarılı performans hem de Milli takım düzeyindeki etkili oyunu ona A takım yolunda birer birer basamakları tırmanmasında yardımcı oluyor hemde Heerenven takımında hocasının bir an önce formayı teslim etme durumundan ötürü iştahını daha da kabartıyordu.

Nitekim beklenen oldu ve Bilal 8 Kasım 2013 tarihinde Heerenven takımında dakikalar 87’yi gösterdiği vakit oyuna dahil oldu ve uzun süren beklentilerinin karşılığını alacağı günlerin başlangıcını yaptı. Nitekim mevkiidaşı Alfred Finnbogason’un milli maçta sakatlanması ile Bilal uzun sürecek ilk 11 macerasının ilk adımını attı ve Hollanda liginde büyük maçların kahramanları olan PSV takımına karşı ilk 11 de kendisine yer edindi. Sağ ayaklı olan Bilal sağ ve sol kanatta ve forvet mevkilerinde başarıyla boy gösteriyor. Hareketli oyun yapısı birebirde adam geçmedeki becerisi ile rakiplerini ciddi manada kötü durumlara sokan bu genç yetenek birkaç yıl içerisinde önce Hollanda’nın devlerini ardından da Dünya devlerini peşine takacağı gün gibi ortada. Heerenven formasıyla harika performanslar gösteren bu yetenek Hollanda liginde bu sezon 22 maçta boy gösterdi ve takımına 6 gol ve 4 asistle büyük katkı sağladı.

bilal2Bir ara Türk takımlarının da istediği söylentileri çıkan Bilal’ın hangi takım formasıyla görmeye devam edeceğimizi bilmiyorum ama hangi takıma giderse gitsin keyifli bir futbol ve akıl dolu bir adamı seyredeceğimiz çok belli. A Milli takım düzeyinde umuyorum Ay Yıldızlı formayı giydirmeyi başarırlar ve bence ciddi manada ülke futboluna kanatlarda oynamayı bilen bir yıldız adayı kazandırmış oluruz. Dünya çapında scoutların takip ettiği Bilal’i isteyen kulüpler içinde en çok dikkat çeken kulüp ise hiç kuşkusuz Manceshter United takımı bakalım Bilal gerekli performansı gösterip büyük sıçramayı ve büyük futbolcu ünvanını kazanacak mı bekleyip göreceğiz. Futbol oynamayı çok seven bu genç adamın başarı basamaklarında nasıl bir yol izleyeceğini ve nerelerde hangi takımlarda oynayacağını ciddi manada sabırsızlıkla  ve heyecanla bekliyor ve kendisine uzun sağlıklı bir futbol yaşamı diliyorum.

Saygılarımla…

murat.ozer@abcspor.com

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular