https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BEŞİKTAŞ’IN SKORER UZUNU: LAMONT HAMILTON

Okunması Gerekenler

fersu yaziGeçtiğimiz sezon Armstrong’dan istediği verimi alamayan siyah beyazlılar bu sezon Murphy ile beraber hücum yönü daha kuvvetli isimlere yöneldiler. Bu perspektifte yaptıkları son takviye de Lamont Alexander “Monty” Hamilton oldu. 2.08 boyundaki 31 yaşında olan tecrübeli Amerikalı 4 ve 5 numaralı pozisyonlarda görev alabiliyor. Monty’i beraberce biraz daha yakından tanıyalım.
 
“Erken Kariyeri”
hamilton st johnNCAA’in köklü okullarından St.John’s mezunu olan Hamilton özellikle son 3 senesinde skorer yönü ile ön plana çıkmaya başladı. 2007 yazında draft edilmeyince profesyonel kariyerine İspanya 2.liginde Mallorca’da başladı ve burada da NCAA kariyerindeki performansını sürdürdü. Ardından 2008-09 sezonunda yine aynı ligde bu kez Tenerife forması giydi ve istatistiksel anlamdaki istikrarını sürdürdü. 2009 yazıyla beraber Paris Levallois takımı ondaki potansiyeli gördü ve kariyerinde bir basamak atlama fırsatı yakaladı. Bunu iyi değerlendiren Monty, 3 sezon boyunca istikrarını korudu ve özellikle son sezon tek başına takımın skor yükünü sırtlamaya başladı. 2012-13 sezonu ile beraber ise koç Katsikaris’in yarattığı Zisisli, Vasiliadisli, Moermanlı Bilbao’nun en önemli silahlarından biri haline geldi ve Eurocup’da final oynadılar. 2013 yazında kariyerinin zirvesinde olan Hamilton, Laboral ile anlaşarak Euroleague sahnesine çıkma fırsatını da yakalamış oldu. Ancak burada geçirdiği 2 sezon boyunca sakatlıklar hiç yakasını bırakmadı ve 86 maçın 39’unda forma giyemedi. Geçtiğimiz sezon da Ekim ve Kasım aylarında üst üste yaşadığı sakatlıkların ardından Aralık ayında takımdan ayrılarak Krasny Oktaybr takımıyla anlaştı ve sezonu burada tamamladı. Rehabilitasyon sürecini Rus temsilcisinde iyi geçirdi ve bireysel anlamda eski istatistiklerini de yakaladı.
2003-2007 St. John’s (NCAA): 11.7 sayı, 6.7 ribaund, 1.0 asist, 1.1 blok
2014-15 Krasny (Eurocup): 13.2 sayı, 4.5 ribaund, 1.8 asist, 0.7 blok
2014-15 Krasny (VTB): 16.4 sayı, 6.1 ribaund, 2.1 asist, 0.9 blok
“Artıları –Eksileri”
HAMILTON BJK 1Monty hücumda çok daha fazla artısı olan ve sahada kaldığı süre boyunca takımı adına sürekli skoru koklayabilen bir uzun. İkili oyunlar için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Hem kontağı net sağlayarak sert ve doğru perdeler yapabiliyor hem de gerek roll gerek pop pozisyonlarını yüzdeli olarak bitirebiliyor. Sakatlıklar onu negatif olarak etkilemiş olsa da halen birçok uzuna göre daha atletik ve anlık sıçraması halen patlayıcı. Yüzü dönük olarak etkili bir hücumcu ve bir pivot için de oldukça iyi bir fundementala sahip. Pas tekniği bir uzuna göre ortalamanın üstünde olan Monty her iki post bölgesinde de hem potaya giden arkadaşlarını besleyebiliyor hem de boşta kalan arkadaşlarına dış şut imkanı sağlayabiliyor. Amerikalı oyuncu bir kısa kadar iyi bir 3 sayı ve orta mesafe atıcısı ki bu sayede oynadığı her rakibe karşı eşleşme problemi yaratabiliyor ve onun sayesinde delici oyuncular alan bulup alçak post hücumcuları da yardımsız birebir oynayabiliyorlar rahatça. Ancak bazen şutuna fazla güvenip yanlış tercihler yapması önemli eksilerinden birisi. Hamilton Bilbao’da oynarken daha çok alçak postta yer alıyordu yanındaki uzunlar dış şuta dönük olduğu için ancak Laboral’de o bu role soyundu. Krasny’de ise tekrar alçak post silahlarını kullanma fırsatı buldu ve etkili oldu. Güçlü fiziğini kullanmayı iyi bilen Monty doğru pozisyon alarak çoğu zaman hiç dribbling yapmadan aldığı pas sonrası direkt potaya uzanarak ya da çengel atışlarla etkili olabiliyor.
hamilton 4İşin savunma tarafında ise Hamilton için fazla artı saymam zor. En önemli artısı takım savunmasına yatkınlığı ve yaptığı yardım savunmaları diyebiliriz. Eski atletizminde olmasa da halen zayıf taraftan gelerek sağladığı blok tehdidi takımına fayda sağlıyor. İkili oyun savunmasında ise sakatlıklardan iyice ağırlaşan ayakları onun dezavantajını bir kademe daha arttırıyor. Tepe ikili oyunlarına çıkıp show-up yapıp yerine dönmekte zorlandığı gibi adam değişmeli bir sistemde de kısa oyuncuyu yüzü dönük savunması neredeyse imkansız bir hal alıyor. Alçak postta ise güçlü fiziğini iyi kullanarak rakip oyuncuların pas almadan önce yer tutmasını zorlaştırdığı gibi aldıktan sonra da potaya rahat gitmelerini engelliyor, teması ve sertliği seviyor. Savunma ribaundlarında ise pozisyonuna göre ortalamanın altında. Yaşadığı sakatlıklar ve ağırlaşan ayakları hem sıçramasında hem de yer almasında oyunun bu alanında da onun işini iyice zorlaştırıyor. Zaman zaman aşırı derecede agresifleşmesi ve oyundan koparak erken faul problemine girmesi de negatif taraflarından birisi Hamilton’ın.
 
“Sonuç”
Hamilton soru işaretleri ile dolu bir transfer. Savunması ve sağlığının yanında ilerleyen yaşıyla beraber “riskli” bir hamle siyah beyazlılar adına. Ancak doğru bir oyun kurucu hamlesi ile ikili oyunlarda etkili olacağı gibi dış şut tehdidi sayesinde de Beşiktaş’ın hücum derinliğini arttıracaktır. Murphy ile benzer özelliklere sahipmiş gibi görünse de hücumda ondan çok daha fazla silahı olan ve alçak postta etkili olan bir uzun Monty. Sağlıklı kalabilirse siyah beyazlıların yeni yapısında hücumda önemli bir parça olacaktır.
Mail: fersu77@abcspor.com
Twitter: @fersudeniz

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular