https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BEŞİKTAŞ’A DENEYİMLİ FORVET: TREMMEL DARDEN

Okunması Gerekenler

fersu yaziTransfer döneminde kaliteli isimleri kadroya katan ve taraftarlarına bu sene yarışta daha çok yer alacağı sinyallerini veren Beşiktaş’ta, Broekhoff’un sözleşmesindeki serbest kalma maddesini kullanarak Kuban’a gitmesi planları bozmuştu. Siyah beyazlı yönetim bir çok isimle görüştü bu dönemde ve en çok ön plana çıkan isimler Donta Smith ve Tony Mitchell oldu ancak iki isim de savunmadan çok hücumu tercih eden oyun yapıları nedeniyle koç Dettmann’dan veto yedi. Fin koç haklı olarak Wolters, Murphy ve Seeley gibi hücumcuların yanına daha sert, atletik ve savunma yapmayı seven bir isim aradı, sonunda da buldu. 34 yaşında ve 1.96 boyunda olan Tremmell Lequincy Dushun Darden genelde 3 numarada oynayan ve 2 numarada da görev alabilen bir isim. Yürüyen tecrübe olarak adlandırabileceğimiz Darden’i gelin biraz daha yakından tanıyalım.
“Erken Kariyeri”
DARDEN ZALGIRISNCAA’in fazla ön planda olmayan okullarından, Niagara’dan, 2004 yılında mezun olan Darden, NBA takımları tarafından draft edilmeyince hiç vakit kaybetmeden şansını Avrupa’da denemek istedi ve profesyonel kariyerine ülkemizde Erdemirspor’da başladı. 2004-05 sezonunda atletik özellikleri ve skorer kimliği ile beğenileri toplayan oyuncu, sonraki 3 sezonu Belçika’da geçirdi. 2007-08 sezonunda Charleroi ile ULEB Cup’da da mücadele etti ve Belçika Şampiyonluğu’nu da kazandı. Ardından ilginç bir kararla Avusturalya’nın Melbourne South Dragons takımına transfer olan Darden, Avusturalya Şampiyonluğunu da kazandı. Sonraki iki sezonu ise Fransa’da sırasıyla Strasbourg ve Nancy’de geçirdi, her iki takımla da Eurochallenge sahnesinde mücadele etti. Özellikle 2010-11 sezonunda Nancy’de kariyerinin zirvesine çıktı ki takımı ile beraber Fransa Şampiyonluğunuda kazandı ve bu bireysel performansı ona Euroleague’in kapılarını açtı, bir sonraki sezon için Malaga ile anlaştı. Tırmandığı bu basamak onun oyun karakterini de değiştirmeye başladı, artık önemli bir skor opsiyonu olmaktan çok takımın en değerli savunma silahına dönüşmeye başladı. 2012-13 sezonunda Zalgris’in yolunu tutan Darden, bu kez savunmacı kimliğiyle kariyerinde bir basamak daha atladı, takımıyla beraber Litvanya Süper Kupasını kazandı ve sezonun son bölümünde İspanyol devi Real Madrid ile anlaştı ki sezonu da İspanya Şampiyonluğuile kapadı. Takımıyla İspanya Kupasını ve İspanya Süper Kupasını kaldırdığı 2013-14 sezonunun ardından geçtiğimiz sezonu Olympiakos’ta geçiren Darden, ilerleyen yaşına rağmen halen savunmada çok değerli bir isim olduğunu gösterdi, takımıYunanistan Şampiyonluğunukazanırken, O da önemli parçalardan biriydi.
DARDEN REAL2012-13 Zalgris Kaunas (VTB): 8.7 sayı, 3.9 ribaund, 1.4 asist
2012-13 Zalgris Kaunas (Euroleague): 9.9 sayı, 3.9 ribaund
2012-13 Real Madrid (İspanya): 4.7 sayı, 2.3 ribaund
2013-14 Real Madrid (İspanya): 5.6 sayı, 2.3 ribaund
2013-14 Real Madrid (Euroleague): 5.7 sayı, 2.5 ribaund
2014-15 Olympiakos (Yunanistan): 6.7 sayı, 3.2 ribaund, 1.1 asist
2014-15 Olympiakos (Euroleague): 4.2 sayı, 1.8 ribaund
“Artıları-Eksiler”
Tam 10 sezondur Avrupa basketbolunda bir yer sahibi olan Darden, ilerleyen yaşına rağmen halen güçlü fiziği ve atletikliği ile dikkat çeken bir isim. Tabi bu özelliklerinin yanına profesyonelliği ve geri adım atmayan, mücadeleci kişiliği de eklenince üst düzey bir savunmacı haline geliyor. 5 numara hariç oyundaki tüm pozisyonları savunabilen Darden, aynı zamanda çabuk ellere ve uzun kollara da sahip. Hem iyi pozisyon alarak pas aralarında etkili olabiliyor hem de topa baskı esnasında bir çok top çalma fırsatı yakalıyor, rakibinin dribblingini bozuyor. Yatay olarak da süratli bir oyuncu olması savunmada onu geçilmesi zor bir isim yapıyor, teması sağladığında güçlü fiziği ile penetrecinin dengesini bozuyor. İşin hücum kısmında ise Darden aslında değerli silahlara sahip fakat yıllardır oyununun bu kısmını geliştirmemiş olması onu biraz geri plana atmış durumda. Herşeye rağmen halen tehlikeli bir ceza atıcısı ve iyi bir penetreci, özellikle diplerden yaptığı penetreler sonu patlayıcılığı sayesinde etkili oluyor. Topu fazla sürmemesi, değerini bilmesi ve hücumda haddini bilerek oynaması önemli artılarından.
DARDEN OLYYeri geldiğinde sorumluluk alabilen ve soğuk kanlılığını korumayı başaran Darden set hücumlarında alçak postta da etkinlik sağlayabilmesi sayesinde tamamlayıcı bir parça iken, geçiş hücumlarında ise istikrarlı bir bitirici. Bunun yanında müthiş bir zıplama yeteneğine sahip ve bu güçlü fiziği artı pozisyon bilgisi ile birleşince onu değerli bir ribaundçu ve blok tehditi de yapıyor. Savunma ribaundlarında iyi box-out yapan, hücum ribaundlarında sürekli potaya atak eden Darden, takımı adına “kirli” işleri yapmayı seven bir oyuncu. Kariyerinin son yıllarında hep üst düzey takımlarda oynamış olsa da ilerleyen yaşı, çeşitli sakatlıklar geçirmiş olması ve genelde 15-20 dakika ortalamalarla sahada kalabiliyor olması eksilerinden bazıları. Skorer özellikleri artık Avrupa basketbolunun gerisinde kalmış durumda ama birçok skor opsiyonu bulunan Beşiktaş’ta fazla sırıtmayacak bu özelliği.
“Sonuç”
Wolters’ın liderliğinde Seeley, Murphy, Lampe ve Hamilton gibi daha çok şut atmayı seven parçalarla beraber Darden’ın sahaya getireceği delicilik ve ribaund katkısı Beşiktaş’ın bu sezon ne kadar başarılı olacağını belirleyecek faktörlerin başında gelecek. Bununla beraber siyah beyazlılarda savunmanın liderliğini de üstlenecek olan tecrübeli oyuncu 34 yaşına rağmen ortaya koyduğu enerji ve düzgün karakteri ile de Enes ve Kartal gibi Türk basketbolunun çok şey beklediği gençlerimize örnek olacaktır. Profesyonelliğe ülkemizde adım atmış ve sonrasında bir çok şampiyonluk yaşamış olan bu denli kariyerli bir oyuncuyu ligimizde tekrar izlemek ayrı bir keyif olacak.
mail : fersu.deniz@abcspor.com
twitter : @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular