https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BEŞİKTAŞ’A BİR ŞUTÖR UZUN DAHA: LAMPE

Okunması Gerekenler

fersu yaziSiyah beyazlılar bu sene hem SBL hem de Eurocup için iddialı bir takım kurmak için çok önemli hamleler yaptılar. Finlandiya milli takımında hücum silahı olarak öncelikle dış şutları tercih eden bir sistem oturtan koç Dettmann’ın şut tehdidi olan uzunları ne kadar sevdiğini biliyoruz. Erik Murphy hamlesinden sonra bu yolda 30 yaşındaki 2.11’lik Polonyalı Maciej Boleslaw Lampe’yi de kadroya kattılar. Hem 4 hem de 5 numaralı pozisyonlarda süre alabilen tecrübeli uzun Polonya’da doğup İsveç’de büyüdüğü için iki ülkenin de vatandaşlık haklarına sahip ve milli takım düzeyinde Polonya’yı seçmiş durumda. Ancak Polonya koçu Taylor’ın oyun sistemi ve tercihleri doğrultusunda maalesef onu Eylül ayında başlayacak Avrupa Şampiyonasında izleyemeyeceğiz.
“Erken Kariyeri”
lampe 115 yaşında, 2001 yılında, Real Madrid ile anlaşan Lampe, İspanyol devinin altyapısında gelişimini tamamladı. 2003 yazında 2.tur 30.sıradan Knicks tarafından draft edildi ve 2004 Ocak ayında Suns’a takaslandı. Suns kulüp tarihindeki normal sezonda forma giyen en genç oyuncu unvanını aldı. 2005 sezonu için Hornets’a takaslandı ve sezonu  NBA kariyerinin 4.takımı olan Rockets’da tamamladı. NBA kariyerine son veren ve 2006 yazında Rusya’nın Khimki takımına imza atan Polonyalı uzun ikinci sezonunda takımının CSKA Moskova’yı geçip Rusya kupasına uzanmasında büyük bir pay sahibi oldu,final maçının da MVP’si seçildi. Khimki’deki son sezonunda, 2008-09’da, ise takımı ile beraber hem Eurocup’da hem de Rusya liginde final oynama başarısı gösterdi. 2009 yazında ise İsrail temsilcisi Maccabi Tel Aviv ile anlaştı ama sezon ortasında finansal problemlerden dolayı takımdan ayrıldı. Ocak 2010’da tekrar Rusya’ya dönen ve Unics Kazan ile anlaşan Lampe, Rusya liginde normal sezonun hem sayı kralı hem ribaund kralı hem de MVP’si seçildi. Bunun yanında Eurocup’da da en iyi pivot seçilerek, sezonun beşinde kendine yer buldu aynı sezonda. 2011 yazında basketbolunu geliştirdiği topraklara, İspanya’ya dönerek Laboral ile anlaştı ve burada iki sezon geçirdi. Sonrasında 2013 yazında da Barcelona ile anlaştı ve burada 2 sezon forma giydi.
2003-06 NBA kariyeri: 64 maç, 9.9 dakika, 3.4 sayı, 2.2 ribaund, 0.3 asist
2010-11 Unics Kazan (Rusya): 18.3 sayı, 7.4 ribaund, 1.5 asist
2012-13 Laboral (Euroleague): 13.9 sayı, 6.1 ribaund
2013-15 arası Barcelona (Euroleague): 13.4 dakika, 6.9 sayı, 4.0 ribaund
2014-15 Barcelona (İspanya): 12.2 dakika, 5.5 sayı, 3.1 ribaund
“Artıları-Eksileri”
lampe 2Lampe’nin aranan bir oyuncu olmasının ve kariyerinde elde ettiği bu başarıların en büyük nedeni fiziğine rağmen önemli bir şut tehditine sahip olması artı bir uzun için iyi düzeyde top tekniğine sahip olması.Bunun yanında Polonyalı uzunolduğu yerden,çift ayak üzerinde iyi yükselebildiği gibi hücum ribaundları konusunda da güçlü ön sezilere sahip. Savunmada ise gerçekten efor harcayan ve çabuk ayaklarının avantajını kullanarak özellikle ikili oyun savunmasında takımını çok iyi destekleyen bir isim. Rakibin keskin nişancılarının oynadığı ikili oyunlara yaptığı etkili şovupların ardından adamını da derhal bulup gerek yüzü dönük gerek alçak postta savunmaya devam edebiliyor. Yaptığı doğru ve çabuk rotasyonlar sayesinde potasını iyi koruyan Lampe fiziğini bu anlamda çok iyi kullanan bir uzun ama kariyeri boyunca hiç bir zaman bir blok tehdidi de olmadı Polonyalı oyuncu, daha çok caydırıcı ve alan kapatan bir isim oldu. Kuvvetli fiziği sayesinde ayakları yere sağlam basan Lampe, yaptığı box-outlarla rakip uzunları potadan uzak tutabilen bir oyuncu. Hücumdaki en önemli iki artısından biri bulduğu ikinci şans sayıları.
Bu alandaki enerjisi ve ortaya koyduğu mücadele ile fark yaratıyor. Lampe kariyerinin ilk bölümlerinde olduğu gibi artık etkili bir alçak post silahı değil, zaman zaman kullandığı, zıplayarak attığı çengel atışlarda da istikrarı sağlayamıyor. Bunun yanında teması sevmeyen yapısı onun perdelemelerde de etkisiz kalmasını sağlıyor. Perde sonrası potaya yaptığı devrilmeler yeteri kadar net ve hızlı değil ama buna rağmen hareketli olarak topla buluştuğunda yumuşak bileği ve fiziği ile halen etkili bir bitirici, kolay kolay blok yemeyen bir oyuncu. Hücumdaki diğer önemli artısı ise 3 sayı tehidi. Bu sayede sahada olduğu her dakikada takımına hücumda derinlik sağlayan bir isim. Evet istikrarlı bir şutör değil belki fakat rakipler tarafından riske edilebilecek bir oyuncu da değil. Perdeleme sonunda dışarı devrilip bulduğu pozisyonlardan ziyade yakala&at pozisyonlarında daha etkili bir oyuncu.
lampe unic“Sonuç”
Lampe teması fazla sevmeyen bir oyuncu ama bunun yanında ribaundlar için her iki pota altında da enerjisini koyan bir isim. Hem 4 hem de 5 numarada süre alabilecek olması ve dış şutunun olması koç Dettmann’ın oyun sisteminde onu çok önemli bir parça yapıyor. Onu hem Hamilton ile hem de Muprhy ile beraber kullanabilecek ki böylelikle Beşiktaş pota altında bu 3 oyuncunun arasındaki her kombiyanosyunu görebileceğiz. Lampe’nin özellikle hücum ribaunlarındaki agresif tavrı ve mobil bir uzun olması siyah beyazlıların yüksek tempoya ve“atmaya” dayalı sisteminde kritik olacak. Ayrıca işin savunma tarafında özellikle ikili oyunlar söz konusu olduğunda Hamilton ve Murphy’nin açığını kapatabilecek bir oyuncu.
Mail: fersu77@abcspor.com
Twitter: @fersudeniz

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular