BERLİN’DE RÜYA GİBİ BİR AKŞAM

Okunması Gerekenler

*MİA SAN HÖNESS

18 yaşındaki Uli Höness 1970 yılında doğduğu şehrin takımı 1846 Ulm'dan Bayern Münih' e transfer olur. Bir temmuz sabahı,...

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS” Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay...

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...
fersu yaziÜlkemizin üzücü haberlerle çalkalandığı, duygu yüklü olduğumuz bu günlerde 12 Dev Adam galibiyet parolasıyla, biraz olsun yaralarımızı sarabilmek için siyah bantlar takarak çıktı maça. FIBA’dan izin alınamasa da sahada 1 dakikalık saygı duruşunu gerçekleştiren Ay Yıldızlılar maça Bobby’nin üçlükleri ve Cedi’nin basketfaulü ile başladı. Yakaladığımız bu 9-0’lık seri karşısında Almanya daha iki dakika dolmadan molaya başvurmak zorunda kaldı. Sinan’ın maçın başından itibaren tam sahada Schroeder’i sürekli kontrol altında tutması onun açık alandaki etkinliğini azaltırken, set hücumlarında ise onun şutlarını riske ederek penetre tehditini de bitirmiş oldu adeta.
tur alm ersanErsan maçtan önce yaptığı açıklamalarda Nowitzki’nin eskisi kadar çabuk olmadığını belirtmişti ki bunu hemen hücumda ona karşı kullanmaya başladı ve topsuz olarak potaya dikine yaptığı katlarla Alman yıldızı hep zorladı. Turnuvada etkili bir performans sergileyen Pleiss ise Semih’i durdurmakta çaresiz kaldı, henüz 4 dakika dolmadan 2.faulünü alarak kenara geldi. Sonrasında oyuna giren genç Voigtmann karşısında ise Semih çok rahattı, pota altını domine etti ve skoru da 13-2’ye taşıdık. Koç Fleming daha daha periyotun ilk yarısı geçilmeden ikinci molasını kullanmak zorunda kaldı. Semih her penetrelerinde potayı karartırken bir kez daha Schroeder’in şutlarını risket etmemizin ödülünü almaya devam ettik. Almanlar ise Nowitzki ile ayakta kalmaya çalıştılar, tecrübeli yıldız alçak postta topla her buluştuğunda ya doğru pası verdi ya da faul çizgisine gitti. Neyse ki Ersan da onun savunmadaki eksilerini iyi kullandı ve özellikle yay gerisinden etkili oldu.
Sahaya çok iyi yerleşen ve sinan ile dixon ve cedi’nin penetreleri ile sinan ve ersan’la boş üçlükleri bulan, üçlük olup almanyanın potasına yağdı 12 dev adam ayrıca ersan-semih ikili oyunlarını da harika kullandık bu bölümde nowitzki ve genç voigtmann karşısında. hücumda durarak oynayan, penetre edemeyen almanya savunmamızı hiç zorlayamadı, sadece dış şutlara kaldılar ve çemberi dövdüler adeta.
İkinci periyotta takımı kısaltan ve baskıyı arttıran Almanya karşısında biz de Cedi’yi 4 numara çekerek kısaldık ancak Melih ve Bobby’nin hücumda yeteri kadar anlaşamaması hücum organizasyonlarımızı etkiledi, skor bulmakta zorlandık. Göksenin ve Furkan Aldemir’in oyunda olması ise savunmamızı diri tuttu neyse ki bu bölümde sayı da yemedik.
tur alm dixonBenzing, Schaffartzik ve Lo’nun yer aldığı beşle 1-3-1 zone press yaparak sertliği arttıran ve erken şut kullanmamız üzerine bir sistem kuran Almanya bunda da başarılı oldu, dengemizi bozdular. Nowitzki, Schroeder ve Zipser’in kenarda olduğu bölümlerde bu fırsatı değerlendiremediğimiz gibi konsantrasyonumuz da düştü. İkinci periyotun ilk 4 dakikası geride kalırken henüz sayı bulamamıştık ki Almanya’nın da 6-0’lık serisine engel olamadık.
Topun değerini bilemedik ve yanlış kararlar verdik sürekli, bu bölümde tek avantajımız Benzing ve Voigtman’a karşı Semih ve Ersan ile ribaundlarda kurduğumuz üstünlüktü. Sonrasında Nowitzki’yi 5 numaraya oyuna alan koç Fleming Semih’i savunmada potadan uzaklaştırmaya çalıştı ama başarılı olamadı, Ersan ile rotasyonları doğru uyguladı tecrübeli pivotumuz. Hücumda biraz hareketlendik fakat Melih’in yaptığı basit hatalar canımızı çok sıktı ve Almanlar’ın rahat basketler bulmasını sağladı. Savunmada yorulan 12 Dev Adam’a karşı x-faktör olarak Benzing’i bulan Almanlar farkın açılmasına izin vermediler.
İkinci yarıya Schroeder’in etkili oyunu ile iyi başladılar. Genç yıldız hem kendi attı hem de ikili oyunlar sonrası Pleiss’i iyi besledi. Bunu gören millilerimiz ısrarla Ersan-Semih arasındaki köprüyü kullanınca Pleiss, formda Semih’i savunmakta çok zorlandı ve ardarda yaptığı 2 faul ardından 4.faulünü alarak kenara geldi ki bu maçın kırılma anlarından biriydi. Dixon da ilk yarıya olduğu gibi bu yarıya da üçlükle başladı ve takımımızı rahatlattı. Ancak sonrasında yaptığı hatalı tercihler hücum dengemizi bozdu, Tadda’nın baskısı karşısında zorlandı.
tur alm 10Sinan’ın direksiyona geçmesi ile Semih’i tekrar pota altında hatırladık, Voigtmann karşısında ilk yarıdaki etkinliğini sürdürdü Semih, bir kez daha nefes aldırdı hücumda bize. Yorulan ayaklarımız nedeniyle ellerimiz çalışmaya başlayınca faul sayılarımız da artmaya başladı ki 3.periyotun daha ilk yarısı tamamlanmadan takım faulü hakkımız da dolmuştu. Sinan görevini yaptı ve yoruldu, bunu doğru zamanda farkeden koç Ataman kenardan taze kan olarak Dixon’ı tekrar oyuna alınca hemen ikili oyunlarda onun liderliğinde Ersan ve Semih’le etkili olduk ve krizden çıkmayı başardık. Bobby’nin bu kez yaptığı doğru tercihler maçın gidişatını değiştirmemizi sağladı.
Tekrar tempoyu arttırmak ve kaos yaratmak isteyen Almanya Schroeder-Gavel-Schaffartzik üçlüsünü aynı anda sahada tutunca biz de akıllıca Cedi’nin fizik avantajını kullanmaya başladık. Schroeder’in biraz hareketlendiğini gören koç Ataman hemen karşısına Göksenin’i dikti ki bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ile oyuncumuz onun aklına girdi. Dixon ve Sinan’ın kenarda olduğu bu bölümde Melih bu kez kendinden bekleneni yaparak kararlı penetreleri ve bulduğu gözyaşı damlaları  ile etkili oldu.
Son periyotta tıpkı 2.periyot gibi takımlar kısır bir şekilde başladı. Sonrasında Nowitzki devreye girerken biz de topu etkin çevirerek Cedi’den kritik bir dip üçlüğü bulduk ve rahatladık. Nowitzki’nin 5 numara olduğu bu bölümlerde alan savunmasına karşı Bobby de yay gerisinden cezayı kesince hücumda işleri yoluna sokmuş olduk. Sinan ve Semih’in olmadığı dakikaları sorunsuz geçmemiz, farkı korumamız çok önemliydi ki zaten Semih oyuna girdikten sonra 4 faullü Pleiss’a karşı yine üstünlük kurdu.
cedi 1Bitime 5 dakika kala fark 14’te takılıp kaldı çünkü iki takım da savunmadaki konsantrasyonlarını kaybetti ve kolay basketler bulmaya başladılar. Fakat asıl sıkıntılı nokta bu bölümlerde bizim geri koşma alışkanlığımızdan vazgeçmemiz oldu. Bunu çok iyi değerlendirdiler, yakaladıkları tempo sayesinde Schaffartzik ve Schroeder ile eksrta üçlükler bularak uzun bir süre sonra farkı tek hanelere, 9 sayıya indirmeyi başardı Almanlar.Ersan’ı 5 numaraya çekerek takımı kısaltan ve topu hücumda maçın en sıcak eli Cedi’ye teslim eden koç Ataman bu hamle ile hem takımı hücumda rahatlattı hem de savunmada Almanlar’ın dış şut tehditini çok iyi kitledi sürekli adam değişerek.
Son bölümlerde Nowitzki gibi bir yıldızı kenarda unutan ve mola haklarını maçın bitimine 6 dakika kala bitiren koç Fleming galibiyette bizim en büyük yardımcılarımızında biriydi. Semih’i pota altında çok iyi kullanan 12 Dev Adam turnuva boyunca Almanların en güvendiği bölgeyi darmadağan etti. Cedi ise bu maçta kariyerinde bir basamak daha atlayarak artık hücumda da ne kadar değerli bir silah olduğunu tüm Avrupa’ya, tüm Dünya’ya kanıtlamış oldu.
Zayıf halka İzlanda’yı yenmemiz durumunda Cehennem Grubunda büyük olasılıkla 3.sırada yer alarak adımızı bir üst tura yazdırıp Fransa’nın Lille şehrine doğru yola çıkacağız. İçimizin acıdığı bu zorlu günlerde biraz olsun bizlere moral verdiğin, yüzümüze tebessüm getirdiğin için teşekkürler 12 Dev Adam!
Mail: fersu77@abcspor.com
twitter: @fersudeniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

*MİA SAN HÖNESS

18 yaşındaki Uli Höness 1970 yılında doğduğu şehrin takımı 1846 Ulm'dan Bayern Münih' e transfer olur. Bir temmuz sabahı,...

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS” Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay Kerimoğlu transfer olunca daha da...

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı Jailson, Gustavo ve Ozan ile...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini çok andıran bir sorunsal daha...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda en kısa ve en efektif...

Benzer Konular