BELKİ BİRAZ ÇİRKİN AMA EN AZINDAN KADIN

Okunması Gerekenler

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda...

brunoUzakdoğu insanı ufak tefek.. Kızları da narin, erkekleri de.. Tüy problemi diye bir şey hiç yok desem, yeri var.

Sokakta top oynayan çocuklara seslenip, camdan bakan kumrulara:

 

– “At bakiim şu topu abinin kıllı göğsüne” diyerek hava yapma söz konusu bile değil, göğüste kıl yok çünkü.

 

Durum böyleyken, vitesli ablaları da orijinalinden ayırmak güç, tufaya düşmek an meselesi, üstelik sahtesi de orijinalinden daha güzel ve cilveli..

Bir dostum ayırt etmesi aslında çok kolay dedi,

 

pere kahve 1– Güzelse ladyboy, değilse Lady, olay bu kadar basit abi dedi. Bence de yerinde bir tespit..

 

Yeterince tanımadığın hocanın aslını taklidinden ayırt etmek çok  daha zor. Çok vakit alıyor.

 

Dick Advocaat için istikrarlı değil, iyi hoca değil diyenler olduğu gibi nasıl hala iş bulabiliyor diyenler bile var.

 

Açık söylemek istiyorum, yakından takip ettiğim bir hoca değil, isim olarak tanımamak da mümkün değil kendisini, o da ayrı bir konu..

 

Van Gaal, Arie Haan, Cruyff, Leekens, Brahms döneminden ve aynı ekolden bir hoca. Belçika, Hollanda. Devri bitti diye iddia edenlere lafım yok ama kendisi en azından gerçek bir hoca.

 

Pereira bir nevi travsetiyse (tabii ki mecazi anlamda söylüyoruz, teşbihte hata olmaz) belki yaşı geçkin, biraz da çirkin ama Advocaat en azından kadın. Orijinal yani. Boya yok, değişen yok. Yürüyeni de fena değil..

 

Adamın bugüne kadar koymuş olduğu tüm tespitler doğru, fizik kondisyon yüklemeye çalışıyor oyuncularına, oyuna müdahaleleri hatalı değil, skor olarak geriye düştüğünde risk alabiliyor ve hamlelerde geç kalmıyor, saha kenarında da kendini paralıyor.

 

FB IST 5Ne yaparsın ki, adamın çaresiz olduğu bir konu var, kadro kağıt üstünde kaliteli ama sahaya sürmeye kalktığında birbirini tamamlayacak 11 tane adam bulunamıyor, kadro dengesiz. Mesela bir futbol takımını şampiyon yapan orta sahasıdır, elinde bir tane playmaker yok adam kılıklı..

O yüzden ha bire deniyor, sistem deniyor, oyuncu deniyor.. Baktı ki olmuyor, 3 hızlı oyuncuyu ileri uca monte edip, orta sahadan kaptığımız toplarla kontra oynayalım bari dedi son Kasımpaşa maçında. Orta üçlüyü de defansif yapmış topa kolay sahip olma hesabıyla..

Anadolu takımı taktiği bu, ciddi takımlara sökmez ama olsun, adam en azından deniyor ve bu sefer tuttu.

Her ne kadar Kasımpaşa maçı ölçü olmasa da futbolcularda bir enerji ve takımda bir ruh gördüm.. Ozan’ın armayı öpmesi, Volkan ‘ın kalesinden koşup Ozan’a sarılması falan çok önemli şeyler, bir şeyler değişiyor gibi ancak bu yetmez, denemeler devam eder çünküAdvocaat kadro çeşitliliği ve derinliği anlamında çaresiz..

 

Bu çaresizliğin tek açıklaması var, yapılan yanlış transferler, çöpe atılan paralar ve beraberinde gelen maddi kriz.

Fenerbahçe yönetiminin dirayetsizliği ve basiretsizliğidir bu. Tabii gerçekten böyle bir yönetim varsa, bu kulüp tek adamla yonetilmiyorsa.

 

Pereira’nın gidişiyle beraber ortaya çıktı ki; transferleri yapan başkan.. Pereira diyor ki; ben istemedim Skretel’i. Bu adam Kjaer’in aynı.. Aynını Advocaat diyor. Kim izlemiş bu Neustadter’i diyor.. İzleyip de nesini beğenmiş diyor. Neresiyle izlemiş demeye getiriyor yani.

 

fb gras 14Fenerbahçe futbol takımının ihtiyaçları belli, Yobo gibi çabuk bir defans, bir tane 10, bir pivot 9, bir de 8..

Eren’i alsaydın derdin yoktu hakikaten. Yazdık, çizdik hep.

 

Yıllarca dedik ki; kaldırın şu yabancı sınırlamasını. Başkan da onu dedi her yerde, demez olaydı !

 

Dedi de ne oldu? Biz zararlı çıktık bu işten. Bizim kadar kötü transfer yapan başka bir takım yok. Yabancı oyuncu transferini beceremiyoruz biz. Sebebi de belli, Aziz Yıldırım başka ülke liglerini takip etmiyor. Kupon yapan birileri de yok oralarda zahar, yardımcı da olan yok.

Bir futbol kulübü belki böyle idare edilir ama futbol böyle idare edilmez. Geçen sene Bjk şampiyon yapılmak istendi falan, doğrudur ama Fiko daha doğru tercihler yaparak kulübünü bataktan çıkarmak üzere ve taş gibi de kadrosu var.

Devre arasında Advocaat’ın istediği oyuncular alınmazsa “alt sıraları yakından ilgilendiren maçta Fenerbahçe…. deplasmanındaydı” tarzı cümleleri çok işitiriz spikerlerin ağzından..

 

Devre arasına da umutla girmenin tek yolu da takıma sahip çıkmak.. Stadyum boşken de yönetim eleştirmek, transfer istemek bir yere kadar.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini çok andıran bir sorunsal daha...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda en kısa ve en efektif...

5 YILLIK HASRET BİTTİ

5 YILLIK HASRET BİTTİ Sezonun 2. haftasında son şampiyon Başakşehir sahasında Galatasarayı ağırladı. Maça iki takımda dengeli başladı. Ortasaha mücadelesi ile geçen ilk 10 dakikada iki...

İKİDE İKİ

İKİDE İKİ Haftaiçi Avrupa Ligi ön elemeleri, haftasonu lig maçları derken yoğun bir temponun içine giren Galatasaray ilk iki maçı kazasız atlattı. Haftaiçi Bakü, bu...

Benzer Konular