https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BATAKLIK (ÇAMUR) FUTBOLU “SWAMP FOOTBALL”

Okunması Gerekenler

Finlandiyalı askerlerin egzersiz amaçlı çamur alanda top oynarken, çok sevilmesi ve Finli futbolseverlerin amatör takımlar kurarak oynamaya başlamasıyla dünyamıza girmiş spor dalı..

Bu oyunun mucidi Batalık Baronu (Swamp Baron) olarak nam salmış Finli Jyrki Väänänen..

1998 yılında Finlandiya’da ilk şampiyona “13 Fin futbol takımının katılımıyla” yapılmış ve 21.yüzyılla beraber de başta İngiltere ve İskoçya’da oynanmaya başlanmış, ordan da Avrupa’ya iyice yayılmış.

1998’de ilk kez düzenlenen Ulusal Bataklık Futbol Şampiyonası’na 13 takım katılırken, 4 yıl gibi kısa bir sürede toplam takım sayısı 60’a ulaştı.

İlk yılında ünü ülke sınırlarını aşınca 1999’da organizasyonun adı “Avrupa Bataklık Futbolu Şampiyonası” olarak değişti. 2000 yılına gelindiğinde ise bu adın yerini “Çamur Futbolu Dünya Kupası” aldı.

Bu spora dahil en ilginç ayrıntılardan biri de takım isimleri.. Mesela mı? Oynadıkları sahaya yani çamura (mud) gönderme yaparak; Mudchesthair United, Real Mudrid gibi..

Bugün için dünya genelinde 300’den fazla kulüp bulunuyor ve en büyük 2 turnuva; Dünya Kupası (World Cup) ve Dünya Şampiyonası (World Championship)..

Saha kabaca sürülmüş ve turnuva başlamadan önce su basılmış bir tarla.. Takımların formaları var ama kimin hangi takım için oynadığı “tahmin edersiniz ki” bir süre sonra tamamen belirsiz hale geliyor!

Ülkemize bu sporun ilk girişi 2013 senesinde olmuş ve “Kirlenmek Hiç Bu kadar Eğlenceli Olmamıştı” sloganı sporseverlerce epey yankı uyandırmıştı.

*** Kafanızı şişirmemek için fazla detaya girmeden ana kurallara gelince;

Maçlar 12’şer dakikadan 2 devre halinde yapılır.

Ofsayt kuralı yok.

Her takım sahaya 1 kaleci, 5 oyuncu toplamda 6 ve yedek kulübesinde maksimum 6 olmak üzere 12 oyuncuyla çıkabiliyor.

Oyuncular maç esnasında, aynı basketbol ya da buz hokeyinde olduğu gibi istedikleri an değişebiliyorlar.

Oyun 60’a 35 m. boyunda sahada gerçekleşir.

Oyun boyunca kıyafet değiştirmek serbest fakat ayakkabı değiştirmek yasaktır.

ABCSPOR

Son Haberler

2024 PARİS OLİMPİYATLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2024 Paris Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek ve 33. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz açılış töreniyle resmen...

Benzer Konular