https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BASKETBOLDA BİR DEVRİN SONU: SARAS’TAN SON NOKTA!

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-2Avrupa basketbol tarihinin en önemli oyuncularından biri olan Sarunas Jasikevicius 29 Temmuz 2014 tarihinde basketbolu bıraktığını açıkladı.

saras barca5 Mart 1976 doğumlu Litvanyalı oyuncu Euroleague döneminin kuşkusuz ki en önemli oyuncularından biri oldu, bu oyuncuyu çıplak gözle izleme şansına sahip olduğum için kendimi de şanslı hissediyorum. Saras’ın kariyerini kısaca hatırlayalım…

18 yaşında kolej için Maryland’e giden Saras, NBA’e seçilmedikten sonra Avrupa’ya döndü ve 2000’de Barcelona’ya transfer oldu. Barcelona’da geçirdiği üç yılın sonunda Avrupa’nın en önemli oyuncularından biri olarak öne çıktı, 2003 altın yıllarından biri oldu. Barcelona’yla beraber İspanya Ligi, İspanya Kupası ve Euroleague’i kazandıktan sonra Litvanya ile beraber Eurobasket03’ü kazandı ve turnuvanın en değerli oyuncusu oldu.

saras3Barcelona’dan sonra Maccabi’ye geçen Saras burada Avrupa’nın en iyisi olduğunu ispat etti. İki sezonda da takımını İsrail Ligi-İsrail Kupası-Euroleague şampiyonluklarına taşıdı. O dönemdeki Maccabi takımının da Avrupa tarihinin en iyi takımlarından biri olduğunu not edeyim.

Jasikevicius İsrail’den sonra NBA’e gitmeye karar verdi. Indiana Pacers’taki ilk sezonunda iyiydi ama NBA’in en iyi oyuncularından biri olamadı ve 2007’de Panathinaikos’la anlaşarak Euroleague’e döndü.

saras pao7 milyon euroluk imzasıyla Euroleague’in en pahalı oyuncusu olan Saras Yunanistan’da geçirdiği üç sezonda üç Yunanistan Ligi Şampiyonluğu, iki Yunanistan Kupası ve son olarak da Euroleague şampiyonluğu elde etti.

Diz sakatlığından sonra Rytas’a transfer oldu, Ocak 2011’de ise Fenerbahçe Ülker’e transfer oldu. Türkiye Ligi şampiyonluğundan sonra birer sezon daha Panathinaikos-Barcelona’da geçirdi ve Zalgiris’de basketbolu bıraktı. Kariyerinin son yıllarında etkinliğini kaybetse de, her daim izlenmesi keyif veren bir oyuncu oldu. Kariyerine de Litvanya Ligi Şampiyonluğu’yla bitirdi.

saras fbSaras Jasikevicius 2003’te ‘Mr.Europa’, 2 kez All-Star Euroleague, 2010’da Euroleague’de son on yılın en iyi takımına, 2008’de Euroleague’e katkı yapan elli kişilik listeye seçildi.

arif.sahin@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular