https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GALATASARAY-BARCELONA SERİSİ ANALİZİ

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENBARCELONA çapraz gruptan GALATASARAY’ın karşısına çıkabilecek en zor ekipti. F4’un en önemli  3 şampiyonluk adayından biri olan Katalan temsilcisi turun doğal olarak çok net favorisi.
Tek maçlık eliminasyon sistemlerinde herşey olabilir ve şansımız var diyebilirdik ki  Galatasaray Odeobank daha bunu 4 gün evvel EKATERİNBURG gibi Avrupa’nın görüp görebileceği en güçlü kadroyu eleyerek hepimize gösterdi. AMA  3’e varanın Milano biletini alacağı 5 maçlık bir seride hem de saha dezavantajına sahipken, 3 kez ‘yazı tura atıp dik gelme olasılığı’ takdir ederseniz ki hepimizin malumu !
Tek tek oyunculara kısa bir geçiş yapmak gerekirse ;
barca3Takımın beyni ve kalbi tartışmasız ‘LA BOMBA’ NAVARRO ama oyun kurucu Brezilyalı HUERTAS da çok önemli dişlilerin başında.. Özellikle Avrupa’nın en iyi saha görüşü olan, guard sezgisindeki pivotu Ante Tomic ile oynadıkları tepe pick and roll’leri rakiplerin ezbere bilmesine rağmen engel olamadığı oyunların başında geliyor.
Alternatifi  VICTOR SADA da onun kadar etkili olmasa da, yaptığı baskılı savunma ve asist özelliği ile takım düzeni için çok önemli bir oyuncu.
Kısa guard pozisyonu için maalesef tek alternatifleri La Bomba değil ! BRAD OLESON gibi çok keskin bir şutöre de sahipler.
3 numarada ise Avrupa’nın en komple oyuncularının başında gelen Yunan KOSTAS PAPANIKOLAOU ve genç ama korkusuz ve soğukkanlı yapısıyla bir diğer önemli isim 21 yaşındaki ABRINES var.
barca2Uzun oyuncuları ise Avrupa’nın en geniş boyalı alan rotasyonunu oluşturuyor dersek abartmış olmayız. Yukarda bahsettiğimiz ANTE TOMIC başta olmak üzere, ülkemizde de forma giymiş skor gücü kısıtlı ama boyalı alanı karartan JOEY DORSEY, bir guard bileğine sahip dış sut özellikli Sloven ERZEM LORBEK, bir diğer eli düzgün ve savunması kuvvetli oyuncu Polinyali milli MACİEJ LAMPE ve yine ülkemizde bir zamanlar forma giymiş Avrupa’nın savunması zayıf ama hücum gücü en yüksek 4 numaralarından başka bir Sloven milli BOSTJAN NACHBAR ile inanılmaz bir derinliğe sahipler!
Amerikalı guard JACOP PULLEN ve iki forvet Karadağlı TODORVİC ile Hırvat MARİA HEJONZA da rotasyonu tamamlayan diğer isimler. Ama bu 3 oyuncu bile takım içindeki rol dağılımında diğer 11 oyuncu kadar önem arz etmese de, kumaş olarak sadece havlu sallayan konu mankenleri olmadıklarını belirtmemiz gerekiyor.
pascualVe de sona bıraktığımız isim takımın savunmasıyla tanınan koçu XAVİER PASCUAL. Senelerdir takımın başında bulunan tecrübeli isim için yapılabilecek tek eleştri belki de ‘kafa kafaya giden maçlarda veya skor olarak geriye düştüklerinde gösterdiği panik reaksiyonlar’ olabilir..
Rakipler onlara karşı önlem alamıyor çünkü birkaç sete değil, her takımın en az 2-3 katı rakamda oyun şekillerine sahipler. Hatta İspanyol basınında takımın uygulattığı savunma ve hücum setleri sayısını espriyle karışık kendisinin bile net olarak bilmediği söyleniyor.

Temsilcimizin rakibini elemesi için yapması gereken en önemli 2 şey: kısa oyunculara baskı ile rakibi top kaybına zorlamak ve ribaundlar! Ribaundları aldıklarında rakip sete yerleşmeden hızlı hücumlarla sayı bulabilmek çok önemli çünkü Katalanlar yarı saha parselasyonunu çok iyi yapıp, sete set hücumda rahat geçecek küçük bir delik bırakmıyorlar ama açık sahada zaafları var.
yyySarı kırmızılılar kısa oyunculara baskı yapmayı nasıl becerirler bilinmez çünkü ellerinde CARLOS ARROYO gibi çok iyi bir ofans gücü yüksek oyun kurucu var ama defansif özellikleri de bir o kadar zayıf! Kendisini zorlayıp rakip kısalar karşısında canını dişine taktı diyelim, en az 30-35 dakika süre alacağınız varsayarak,o zamanda hücum performansı düşecektir.
Onu dinlendirdikleri zaman savunma dozajı artabilir ama o zaman da

zaten çok sert ve kompakt bir savunmaya sahip rakipleri karşısında sayı bulmakla çok zorlanacaklardır. Yani işimiz hiç de kolay değil..
Tur için şansımıza gelince ; kimse kusura bakmasın eyyam yapacak halimiz yok. Deplasmanda servis kırma şanslarının yok denecek kadar az olduğunu düşünüyorum ama İstanbul’da basketbolu bilen agresif seyircinin desteği ve full tribünler önünde maç kazanmamaları için bir neden yok.
erginF4’e cok büyük olasılık Katalan temsilcisi kalacaktır ama seri 3-0 mı biter 3-1 mi, yoksa son maca kalıp 3-2 mi onu ERGİN ATAMAN ve öğrencilerinin İstanbuldaki maç veya  maçlarda gösterecekleri performans belli edecek.
3 temsilci ile başladığımız EUROLEAGUE serüveninde tek kalemiz GALATASARAY  LIV HOSPITAL kaldı. İnsanların duymak istediklerini değil de düşündüklerimizi söylemek boynumuzun borcu! Keşke yanılsak ama sarı kırmızılıların BARCA’yı geçip Final Four’a kalmaları son senelerdeki en büyük basketbol mucizelerinden biri olacaktır.
burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular