https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BANVİT’İN ŞUTÖR FORVETİ: ADRIEN MOERMAN

Okunması Gerekenler

fersu yaziBandırma temsilcisi koç Ernak yönetiminde bu yaz tüm yabancılarını yeniledi ve bu isimler arasında en dikkat çekenlerden biri de Fransa liginin MVP’si Adrien Moerman’dı. Fransız uzun forvet 2012-13 sezonu haricinde kariyerini hep kendi liginde sürdürmüş bir isim, bakalım bu ikinci yurt dışı deneyiminde temsilcimizde ne kadar başarılı olacak ve neler yapacak. Gelin birlikte 27 yaşındaki 2.03 boyunda olan Moerman’ı biraz daha yakından tanıyalım.
“Erken Kariyeri”
MOERMAN 2Yıldız ve gençler seviyesinde milli takımda adından söz ettirmeyi başlayan ve Fransa’nın 2004 U16 ile 2006 U18 Avrupa şampiyonalarında altın madalya kazanmasına önemli katkı sağlayan Moerman, kariyerine Roanne takımının altyapısında başladı. 2007 yazında daha fazla süre alabileceği, o zaman Fransa 2.liginde bulunan Nanterre takımına transfer oldu ve burada etkileyici bir sezon geçirdi. Bunun da ödülünü aldı ve hemen ertesi sezon tekrar 1.lige, Orleans takımına transfer oldu. Genç bir oyuncu olarak gereken katkıyı veren Moerman 2009-10 sezonunda da Orleans formasıyla ilk Euroleague tecrübesini yaşadı. Sonraki sezonu da burada geçiren ve bu kez Eurochallenge’da forma giyen Fransız forvet 2011-12 sezonunda Nancy’ye transfer oldu. Yine Euroleague’de mücadele etme fırsatı bulan Moerman artık genç bir oyuncu olmaktan çıkıp takımın önemli bir parçası haline gelmişti. 2012-13 sezonu için koç Katsikaris’in o sezon bir çok başarıya imza atan Bilbao takımına transfer oldu.İlk yurtdışı tecrübesinde beklentilerin gerisinde kalan Fransız forvet, bir bench oyuncusu olmanın ötesine geçemedi. 2013-14 sezonunda ise Limoges ona güvenerek yeniden bir fırsat verdi. Tekrardan Euroleague sahnesine dönen Moerman, bireysel performansını da düzeltmeye başladı. Geçen sezon ise kariyerinin zirvesine çıktı. Fransa liginde MVP seçildi, takımı ile şampiyonluk yaşadı ve hem Euroleague’de hem de Eurocup’da takımının önemli bir parçası olduğunu kanıtlama fırsatı yakalamış oldu.
2013-14 Limoges (Fransa): 12.3 sayı, 8.2 ribaund, 1.5 asist, 1.2 top çalma, %30.1 3 sayı
2014-15 Limoges (Fransa): 14.5 sayı, 8.8 ribaund, 2.3 asist, 15 top çalma, %43.4 3 sayı
2014-15 Limoges (Euroleague): 9.2 sayı, 6.9 ribaund, 1.2 asist, %23.7 3 sayı
2014-15 Limoges (Eurocup): 12.0 sayı, 8.5 ribaund, 1.8 asist, 1.7 top çalma, %38.5 3 sayı
“Artılar-Eksiler”
MOERMAN 3Moerman iyi bir kondüsyona ve kuvvetli bir gövdeye sahip.  Alt yapılarda pota altında oynamış ancak sonrası boyu gereği 4 numara kaymış bir isim bu nedenle hem içeriden hem dışarıdan etkili olabilen ve güçlü fiziği ile kısa beşlerde pivot olarak da kullanılabilen bir oyuncu. Gerek yüzü dönük gerek sırtı dönük hücum silahları var. Alçak postta bir çok ideal pivota göre daha çabuk ayak hareketlerine sahip, en büyük silahı sol omzu üzerinden dönüp zıplayarak attığı çengel atışları. Bunun yanında Fransız forvetin en değerli özelliği dikkate değer düzeyde bir 3 sayı tehdidine sahip olması. Hem kanatlardan hem de diplerden “yakala ve at” pozisyonlarında çok can yakıyor. Orta mesafe şutu da bulunan Moerman ikili oyunlarda hem potaya devrilerek hem de dışarı açılarak etkili olabiliyor, yumuşak bilekleri sayesinde fiziğine göre çok iyi bir bitirici Fransız forvet. Aynı zamanda vücut kontrolü ve dengesi de iyi düzeyde ki yaptığı doğru ve sert perdemelerle ikili oyunları organize eden oyuncuya ciddi bir avantaj sağlıyor. Bir uzun için ortalamanın üzerinde bir pasör Moerman, hareketliyken de pas verebilmesi önemli bir artısı. Koşmayı seven ve gerek kanatlardan gerek trailer olarak geldiği geçiş hücumlarında etkili olabilen bir isim. 2.03 boyunda ve atletik bir oyuncu olmamasına rağmen güçlü gövdesi artı ayaklarını yere sağlam basması sayesinde rakiplerini iyi box ederek savunma ribaundlarında etkili olabilen bir isim. İkili oyun savunmasında, adam değişimlerinde kısa oyunculara karşı yatay hareket çabukluğu yeterli düzeyde, yüzü dönük kolay kolay yenilmeyen bir oyuncu. Alçak postta ise sertliği, göğüs göğüse mücadeleyi sevmesi ve geri adım atmayan yapısı ile rakiplerine sıkıntı yaratan bir isim.
MOERMAN 1Eurocup’da ve SBL’de bir çok zorlu maça çıkacak Fransız forvetin kondisyonu ve istikrarı bir problem olabilir. Koç Ernak’ın onu dikkatli kullanması gerekecek. Orta mesafe şut tehdidi var ancak şut seçimleri konusunda halen problemleri var, ne zaman potaya gidip ne zaman şuta kalkması gerektiğine net karar vermeli. Alçak posttan hücum ettiği bölümlerde kendinden uzun ve cüsseli oyunculara karşı zorlanabiliyor, teması aldığında bitirmekte problem yaşayabiliyor. Bunun yanında sol elini penetrelerde de bitirişlerde de çok az kullanıyor ki bu da hücum çeşitliliğine olumsuz olarak yansıyor. Hücum ribaundlarında da doğru pozisyon alması ve kalın gövdesi belki avantaj ama 3 sayı denemelerine fazla takıldığı günlerde potadan uzaklaşıyor, ribaundlardaki verimi düşüyor… Savunmada ise en önemli eksilerinden biri topa fazla el sokması ve bu nedenle faul problemine girebilmesi. Evet Moerman bir uzun için iyi bir top hırsızı ancak takımının onun çaldığı toplardan çok sahada kalmasına daha çok ihtiyacı oluyor genelde. Alan savunmaları ya da bol değişmeli savunmalarda rotasyonlarda sorun yaşayabiliyor, aksiyon verme hızı yetersiz kalabiliyor ve bu nedenle özellikle 3 sayı savunması düşebiliyor. Yine benzer savunma sistemlerinde topsuz adam ve alan savunmasında konsantrasyon sorunları yaşayabiliyor.
“Sonuç”
Moerman tek başına değerlendirdiğimizde işin mücadele ve çarpışma kısmından kaçmayan, hücumda iç-dış dengesini ve saha paylaşımını sağlamanızda size çok yardımcı olacak bir oyuncu. Fortson gibi bir deliciniz ve pota altı rotasyonunu paylaştırabileceğiniz Carmichael ile Vidmar gibi iki savaşçınız daha varsa Fransız forvetin üç sayıları ve skorer kimliği ön plana çıkacaktır, çoğu zaman eşleşme problemi yaratacaktır rakip uzunlara. Banvit’in doğru kadro yapılanmasının ve doğru yönetilmesinin ekmeğini bu sezon bolca yiyecek oyuncuların başında geliyor Adrien Moerman.

mail : fersu.deniz@abcspor.com

twitter : @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular