https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BABAYA KARŞI OĞUL

Okunması Gerekenler

Bu akşam Anthony Joshua, Wladimir Klitschko ile dövüşücek. Bu karşılaşmada Joshua IBF ağır siklet dünya boks şampiyonluğu ünvanını korumaya çalışırken, aynı zamanda da boşta olan WBA (Süper) ve IBO dünya ağır siklet boks şampiyonluğu unvanları için de dövüşmüş olacak. Ancak Joshua Uluslararası WBC dünya ağır siklet boks şampiyonluğu unvanını bu maçta tehlikeye atmıyor.

İsterseniz öncelikle kısaca bu iki ağır sıklet boksörü tanıyalım.

 Wladimir Klitschko

Klitschko tam bir efsane; 2015 yılında WBA (Super), WBO, IBF, IBO, Ring Magazini ve lineal ağır siklet ünvanlarını Tyson Fury’e kaybetmeden önce, 1999 yılından itibaren yenilgi tatmamıştı. 68 maçının 64’ünü kazanan Klitschko bunların 53’ünü knock out ile kazandı. Abisi Vitali Vladimirovic Klitschko ile yıllarca ağır siklet kategorisini darmadağın ettiler.

Aynı zamanda Ukrayna’yı Olimpiayatlarda temsil eden Wladimir Klitschko altın madalya kazandı.

Anthony Joshua

Peki Joshua da kim ? Joshua bir genç aslan. Kendisi hızlı bir yükselişle, İngiltere’nin amatör boksörleri arasında ismini çabucak yaydı ve Londra’daki Olimpiyatlarda İngiltere adına altın madalya kazandıktan hemen sonra da profesyonel kariyerine başladı.

24 yaşında profesyonel olan Joshua şu an için IBF ve WBC dünya ağır siklet boks şampiyonluğu unvanlarına sahip. Ve 18 maçının 18’ini de knock out ile kazandı. Ne olur ne biter ? Wladimir Klitschko’nun profesyonel kariyerinin süresi neredeyse Joshua’nın yaşından daha fazla. Peki bu ne demek ? Tecrübe ! Boksta olmazsa olmazlardan. “Been there done that “ ; Klitschko için bu, ofiste herhangi bir gün, Joshua içinse efsaneye dönüşme zamanı.

Joshua daha önce böylesi bir rakiple dövüşmemişti. Ama şunu da unutmamak gerekir ki, her ne kadar tecrübe çok önemliyse de ancak gençlikte en iyi şekilde kendini gösteren refleksler ve çabuk toparlanma da maç bitiren özelliklerden. Joshua’nın gücünden bahsetmeye gerek bile yok ! Sporun son gelişmeleri ve teknikleriyle çalıştırılan Joshua rakiplerini kısa bir sürede knock out ediyor. Klitschko ise güçlü olduğu kadar dayanıklı da !

Maçlardan önce yapılan geleneksel face off- yüzleşmesinde de görüldüğü üzere, Joshua’nın Klitschko’ya büyük saygısı var ve aynı şekilde Klitschko da Joshua’nın hakkını veriyor ve onu asla küçümsemiyor.

Bu karşılaşmaya, yaşlı aslana karşı genç aslan, babaya karşı oğul karşılaşması olarak bakabiliriz. Bir tarafta hala içinde dövüşme hırsı bitmemiş efsane eski şampiyon, diğer tarafta da ağır sıklette nam basamaklarını emin adımlarla tırmanan ve adını yavaş yavaş boks tarihine yazmaya başlayan yeni şampiyon.

Fakat şunu da unutmamak gerekir ki, geçmişte de gözüktüğü üzere (Goerge Foreman emekli olduktan tam 20 yıl sonra 1994 ‘de 45 yaşında ringlere geri dönüp o zamanın şampiyonu Michael Moorer’i nakavt ederek “en yaşlı ağır sıklet boks şampiyonu olmuştu.) boks gibi bir sporda tecrübe çok önemli. Ancak aynı zamanda da bir yumruk her şeyi değiştirebilir.

Gardınızı düşürmeyin…

Gürkan Sinan Yaşar

mail: sinan.yasar@abcspor.com

 

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular