https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BABALARIN BABASI ‘BABA HAKKI’

Okunması Gerekenler

BURAK BELGEN1910 yılında Bulgaristan/Vodina’da doğan ve 16 Nisan 1989’da hayata gözlerini yuman, Türk futbolunda

ÖLÜMSÜZ EFSANE’ dendiğinde akla gelen 3-4 isimden biri, babaların babası BABA HAKKI!

ASLINDA bu yazıyı,  Pazar günü babalar gününde yazmıştım ama post etmek bugüne nasipmiş…

HAKKI1Futbola Fatih Karagümrük’te başlayan ama sonrasında, zorunlu askerlik hizmeti hariç, TAM 17 sene boyunca Beşiktaş formasını giyen ve bu dönemde takım kaptanlığı yapan bir efsane. Beşiktaş’ta futbol oynadığı dönemde 8 İstanbul Lig, 3 İstanbul Şilt Kupası, 1 İzmir Uluslarası Fuar Kupası, 3 Milli Lig Şampiyonluğu, 1 Türkiye Kupası, 2 Başbakanlık Kupası, 4 Özel Turnuva Şampiyonluğu kazanmış, oynadığı 439 maçta 382 gol kaydederek Beşiktaş’ın en golcü futbolcusu olmuştur.

Derbilerde de en çok gol atan futbolculardandır. Hem Fenerbahçe’ye hem Galasaray’a 30 gol atarak çok zor kırılacak bir rekora sahiptir.

Hakkı Yeten sert ve otoriter tutumunun ve hem kendi takımındaki hem de rakip takımdaki futbolculardaki ona karşı duyulan saygı nedeniyle ‘Baba Hakkı’ unvanıyla anılmıştır.

BEŞİKTAŞ denince akla gelen 3 isimden biri belki de birçokları için en öndekidir BABA HAKKI… Bir futbolcudan çok, bütün bir Beşiktaş’tır Hakkı Yeten !

1 yaşında iken ailesi İstanbul’da Beşiktaş semtine yerleşti. Babası Binbaşı Mahmut Nedim Bey 1914’deki Dünya Savaşı’nda şehit düşünce, o da asker olmaya karar verdi. 5 kardeşiyle birlikte yaşam savaşı veren Hakkı Yeten askeri okula yazıldı. Bu dönemde Karagümrük’te futbola başladı. Maltepe, Halıcıoğlu ve Kuleli askeri takımlarında da oynadı. Beşiktaş Futbol Şubesi’nin kurucusu Şeref Bey tarafından Karagümrük’ten, Siyah-Beyazlı renklere kazandırıldı. Bu arada askerlik mesleğini bırakarak 1937 yılında Hukuk Fakültesi’ni bitirdi ve avukat oldu.

Otoriter yapısı ve takım üzerindeki ağırlığı üzerine anlatılanlar gerçekten bugünkü profesyonel futbolda zor inanılacak olaylardır. Bu anılara örnek olarak; kırmızı kart gören futbolcunun önce Baba Hakkı’ya dönerek, “Çıkayım mı?” diye sorması ve o “Evet” deyince çıkması.

HAKKI2Bir diğer TARİHE GEÇMİŞ ANISI.. Harp Okulu ile Ankara’da oynanan ve ilk yarısı 3-0 yenik kapanan maçın devre arasında soyunma odasında;

“Dönüş biletlerinizi yırtarım, yürüyerek İstanbul’a dönersiniz” tehditi sonucu maçın ikinci yarısında Beşiktaş’ın 6 gol atarak maçı 6-3 kazanması verilebilir.

Ne kadar güçlü ruha sahip olduğuna ve sportmenliğine örnek olarak anlatılan başka bir olay ise şu şekildedir. Fenerbahçe ile Şeref Stadı’nın çamurlu ortamında oynanan maçta Beşiktaş 2 farklı skorla önde gitmektedir. Maçın ortasında Beşiktaş atakları art arda devam ederken orta sahada Fenerbahçe kaptanının yanına gelen Hakkı Yeten şöyle der:

“Arkadaşlarına şöyle biraz maça asılsınlar bu maçın zevki böyle çıkmaz.”

II. Dünya Savaşı nedeniyle Türkiye A Milli Takım çok az sayıda maç yaptığından Hakkı Yeten de yalnızca 3 kez ay-yıldızlı formayı giyebildi. Türkiye’nin 27 Eylül 1931’de Bulgaristan’a 5-1 yenildiği maçta, Türkiye’nin tek golünü de BABA HAKKI atmıştı.

Aynı zamanda, ŞEREF’iyle oynayan, HAKKI’yla kazanan diye tarihe geçmiş BJK söylemlerindeki, Hakkı’nın isim babasıdır kendisi !

ÖLÜMÜNÜN üstünde tam çeyrek asır geçti ama hiçbir zaman unutulmadı ve unutulmayacak bir efsane..

BABALAR GÜNÜ geçeli 2 gün oldu ama biz yine de burden bir kez daha BABALARIN BABASI, BABA HAKKI’yı kutlamadan geçmeyelim..

Nur içinde yat, cennette de BABA OLMANIN ne demek olduğunu herkese anlat…

HAKKI4EFSANE DEMEK, sadece kendi taraftarı tarafından sevilen değil, onu hiç SEYRETMEMİŞ BİLE OLSA, saygı duyan, ismi geçtiğinde tüyleri diken diken olan, başka takımlara mensup kişilerce sevilmek demektir!

BEN de bunlardan biriyim.. KEŞKE yeni nesildeki  yöneticiler, sporcular da, sen ve senin gibilerin 1/10’i kadar etik, ahlak ve BABA lakabına layık olsa da, bu gitgide tırmanan spordaki nefret kelimesini çoktan geçen kutuplaşma yerini, hele de ülkemizin her zamanda çok daha fazla huzura, birliğe ihtiyacı olduğu bu günlerde  FAIR PLAY’e bıraksa..

Ama HERKES onun gibi olursa, ONUN GİBİLERİN ne anlamı, ne önemi kalır ki, öldükten 25 sene sonra bile saygıyla anılır, bir zamanlar BABA bir Bjk’li vardı adı Hakkıydı diye nesilden nesile anlatılır ki!

RAHAT UYU, taraflı tarafsız, kan bağı olmaksızın, Türk Sporunda 7’den 70’e herkesin babası BABA HAKKI…

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular