https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FUTBOLCU FABRİKASI AZİZLER AKADEMİSİ, THE SAINTS

Okunması Gerekenler

ARKIN AYDINLIKSOUTHAMPTON dendiğinde tüm şehrin aklına gelen ilk 3 şey; bu limandan demir almış Efsanevi Titanik gemisi, kulübün sembol ismi Alan Ball ve de dünyaca ünlü altyapıları, yani Azizler Akademisi ‘The Saints’.
Bizim konumuz da spor ve futbol, doğal olarak da bizi ilgilendiren kısım 3 sembolün sonuncusu olan ‘The Saints’.. Bu futbolcu fabrikası Akademiden bugüne dek kimler çıkmadı ki; GARETH BALE, THEO WALCOTT, ALAN SHEARER hepimizin bildiği isimler ama bence en önemlisi ‘LE GOD’ lakaplı MATTHEW LE TISSIER... Neden en önemli olduğu konusuna gelirsek, bu oyuncuların hepsi aynı yuvadan çıkmış da olsa, diğer 3 isim başka kulüplerde YILDIZ oldular ama LE GOD 17 yaşında geldiği kulüpte TAM 17 sene oynadı ve 443 maçta forma giyip 161 de gol attı!
south 2Geçelim bu sezona… Kulüp politikası oyuncu yetiştirip, yüksek fiyatlara satmak olan ve bu konuda ‘bence’ Avrupa’daki en başarılı Akademilerin başında gelen Azizler Akademisi, bu sene de birçok oyuncu sattı ‘Dejan Lovren-Rickie Lambert gibi’ ama konumuz sadece ALTYAPI çıkışlı oyuncu transferleri ve 3 oyuncudan tam 71 Milyon Sterling, yani 250 Milyon TL’den fazla para kazanmış durumdalar.

Kimler mi ?

CALUM CHAMBERS… 1995 doğumlu oyuncu hem stoper hem sağ bek hatta gerektiğinde defansif orta saha da oynayabiliyor.

2002 senesinde yani daha 7 yaşındayken girdiği Azizler Akademisinde, 2012’de A takıma yükselmiş ve bu yaz16 Milyon Sterline Arsenal’e satılarak, yetiştiği kulübe Türk Lirası olarak 60 milyona yakın para kazandırmayı başarmıştı.

south 3LALLANA… 1988 doğumlu ofansif orta saha oyuncusu da Akademiye çocuk yaşlarda giren bir başka isim. 2000 senesinde, yani 12 yasındayken The Saints sularında yüzmeye başlayan, tam ismiyle Adam David Lallana, 2006-14 seneleri arası tam 235 maçta forma giyip, 48 gol atmış ve bir o kadar da asist yapmıştı.

2000 senesinde 3000 Sterlin gibi komik bir paraya Bournemouth altyapısından alınan 12 yasında çocuk, bu yaz tam 25 Milyon Sterline yani neredeyse 10.000 katına Liverpool’a satıldı!


LUKE SHAW…
Futbolcu yetiştirme fabrikası altyapının bir diğer işleyip sattığı oyuncu da, Manchester United’a 30 Milyon Sterlin karşılığında giden sol bek.

ward1995 doğumlu oyuncu 2003’de yani 8 yaşındayken girdiği Akademi’de 8 sene genç, 3 sene de A takımla tam 11 sezon geçirdi. Bu arada Van Gaal’ın onun için FC Southampton’a verdiği bonservis, bugüne dek bir genç oyuncuya ödenen en yüksek ücret oldu!

Gidenlerin yerlerini hemen doldurdular ve bu sene de Avrupa Kupaları hatta Şampiyonlar Ligi mücadelesi yapıyorlar.

Ve seneye bir rekor daha gelebilir.. O da İngiliz Futbolu otoritelerince geleceğin GERARD’ı olarak gösterilen 1994 doğumlu JAMES WARD-PROWSE…

2003 senesinde daha 9 yaşındayken girdiği Akademi’de 2011 sonrasında A takımda forma giymeye başladı ve takımın gelecek vadeden en önemli isimlerinin başında geliyor.

Hayran olmamak elde değil! Darısı bizim ülkemize ve attı mı mangalda kül bırakmayan, FUTBOL ULEMASI’yım diye geçinen teknik adamlarla, herşeyin ‘en iyisini bilen’ kulüplerimizin başına…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

arkin.aydinlik@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular