https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

AVUSTRALYA AÇIK, ASH BARTHY KAZANIR

Okunması Gerekenler

2022’nin ilk Grand Slam’iyle major turnuvalara start veriyoruz. Sırp yıldız Djokovic’in aşı karşıtlığı ve akabinde yaşanan olaylar turnuvanın önüne geçmiş gibi gözükse de, biz saha içinde kalmaya devam edelim ve her zamanki ritüelimiz olan tek kadınlar analiziyle, kendimizce birşeyler karalamaya çalışalım.

Normalde sürpriz isimler üzerine kurduğum yazılarımdan bu kez farklı bir kurgu olacak çünkü WTA 1 numarası Ash Barthy’nin, kendi topraklarında sürdirekt favori olduğunu düşünüyorum.

Kendi sectionu’unda son şampiyon Japon yıldız Osaka ve İsviçreli güçlü raket Bencic de var ama rahat bir şekilde son 8 vizesi alacağını düşünüyorum Aussie raketin.

Otoritelerce ismi geçen olağan şüphelilere de kısaca göz atarsak; 6 numaralı section’dan Halep’in hala ritim bulamadığını ve değil final, son 4 vizesi almasının bile çok zor olduğunu düşünüyorum. Hatta sevenlerine ters gelecek belki ama aynı section’dan 3 no’lu seri başı Muguruza da benzer akıbete uğrayacaktır tahminince…

TOP10 raketleri içinde son düzlüğe kadar ilerleme şansı olan tek isim bence ne 2 numaralı seri başı Sabalenka, ne 4 nolu seri başı Krejcikova ne de agresif stilini çok beğensem de, büyük turnuva baskısı altına ezilen ve o psikolokik eşiği aşamayan number 5 Yunan Sakkari değil, o isim bir ihtimal 7 numaralı seri başı Swiatek olabilir.

6 numaralı seri başı Kontaveit de küçük denizlerde başarılı yüzüşler gerçekleştirse de, bugüne dek hiçbir Grand Slam’de çeyrek final ötesini göremedi ve bence bu eşiği Melbourne’de de aşamayacaktır.

Daha reşit olmamış yaşlarıyla Wimbledon finali oynayarak tüm spot ışıklarını üzerlerine çeviren Emma Raducanu-Leylah Fernandez ikisilinin de ne beynen ne vücuden bu turnuva özelinde fit olmadıkları ve fazla ilerleyemeyeceklerini kanaatindeyim.

8 nolu seri başı Badosa için de final beklentisi olan yorumcu çok ama (hatta Sofia Kenin ve Coco Gauff gibi güçlü isimler de var) ben onun sectionun’dan kendi stiline çok uygun zemini ile Madison Keys’in çıkacağı kanaatindeyim. Bu formunu sürdürür ve kazanabileceğini beynen inanırsa, Roland Garros hayal ötesi olur ama bir ihtimal Wimbledon ve asıl ona cuk oturan Amerika Açık kortu için şimdiden dikkat diye de notumuzu düşelim!..

Yani turnuvanın (biri Barthy’yi kırmayı başaracaksa) bombayı patlatabilecek ismi Madison Keys olabilir. 2’nci bir isim yazarsam da yukarıda bahsettiğim Swiatek…

Sonuç olarak; bence Barthy sakatlanmazsa turnuvayı şampiyon olarak bitirecektir hatta “sert bir yorum olsa da” belki set vermeden maçları domine etmesi bile beni şaşırtmaz.

Avustralya tenisi dendiğinde hele de filter’o kadına indirgersek tabii ki en büyük efsane, uzak tarihin hatta bazılarınca tüm tarihin en büyük yıldızı Margaret Court. En son ev sahibesi şampiyon için de 1978, Chris O.Neil’e gidiyoruz ve 43 senedir bekleyen Aussie halkı için gözüken o ki 44 olmayacak gibi!..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail burak.belgen@abcspor.com

twitter: @BurakBelgen

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

2024 PARİS OLİMPİYATLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2024 Paris Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek ve 33. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz açılış töreniyle resmen...

Benzer Konular