https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

AVRUPA ŞAMPİYONASI KADROMUZ

Okunması Gerekenler

derya cerasiAvrupa Şampiyonası Kadromuz

A Milli Takım’ın eylül ayında düzenlenecek Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası aday kadrosu belli oldu. 20 kişilik geniş kadro, antrenmanlar ve hazırlık maçları sonrasında 12’ye düşecek. Dikkat çeken önemli noktalar; takımın ağırlıklı olarak genç oyunculardan kurulu olacağı ve Enes Kanter’in kadroda olmaması. Hidayet Türkoğlu, Kerem Gönlüm, Kerem Tunçeri gibi uzun yıllar milli takıma hizmet etmiş oyuncular da bu turnuvada olmayacaklar.

Aday Kadro

Eğer bir sakatlık ya da başka bir aksilik olmaz ise; kadroya davet edilen Emircan Koşut, Furkan Korkmaz, Kartal Özmızrak, Akif Egemen Güven, Samet Geyik, Can Maxim Mutaf, Hüseyin Göksenin Köksal ve Melih Mahmutoğlu’nun kadrodan çıkarılan oyuncular olacağını düşünüyorum. Bu sezonun genelinde ve kritik maçlarda iyi bir şut performansı gösteren Melih Mahmutoğlu kadroda kendine yer bulabilir. Bu durumda; 12 kişilik kadro aşağıdaki oyunculardan kurulu olacaktır.

Doğuş Balbay, Kenan Sipahi, Robert Lee Dixon, Cedi Osman, Sinan Güler, Birkan Batuk, Barış Hersek(Melih Mahmutoğlu), Ersan İlyasova, Furkan Aldemir, Oğuz Savaş, Semih Erden, Ömer Aşık

Takımın uzun zamandır devam eden oyun kurucu pozisyonundaki sorunu, Robert Lee Dixon’ın devşirme kontenjanından takıma katılmasıyla giderilmeye çalışılacak. Ender Arslan ve Kerem Tunçeri gibi oyuncular alttan başka oyuncu gelmemesi nedeniyle, uzun süre takıma hizmet ettiler. Artık yeni bir kan gerekiyordu. Ancak kadroda Dixon ile aynı takımda forma giymiş, bu nedenle hangi an ne yapacağını kestirebilecek çok oyuncu olmaması biraz soru işareti uyandırıyor. Uyum sorunu aşılırsa, Dixon’ın çok faydalı olacağı kesin. Doğuş Balbay ve Kenan Sipahi gibi savunmada aktif oyuncularla da, rakip üzerinde sürekli baskı kurulmaya çalışılacak. Kadronun belki de en önemli oyuncularından biri Sinan Güler olacak. Sinan, evrildiği hem hücumda hem savunmada aktif oyuncu profili ile takımın yükünü sırtlamaya çalışacak ve skor anlamında da katkı verecek. Birkan ve Cedi’nin boş şutları sokma yüzdesinin de yüksek olması gerekiyor. Devşirme kontenjanının Dixon için kullanılması nedeniyle, kadroya alınamayan Prelzdic’in yokluğu 3 numarada eksiklik kalmamıza neden olabilir ve sorun yaratabilir gibi görünüyor.

Uzun Rotasyonu

Uzun oyuncu rotasyonumuza baktığımız zaman; aktif, skorer ve rakip takımlar için korkutucu bir rotasyon görüyoruz. Ersan gibi bir skorer 4 numaraya, Furkan gibi hareketli ve ikili oyunları kolay bitirebilen bir uzuna, hem hücumda hem savunmada çok etkili olabilen Semih ve Ömer’e, bunların yanında pas dağıtabilen Oğuz’a sahibiz. Hücum planımız, mutlaka bu oyuncuları kullanmak üzerine kurulmalı, bu organizasyonlardan kısa oyunculara şut imkanı yaratılmalı ve uzunlarımızın dakika dağılımının da çok iyi yapılabilmesi gerekiyor.

Grubumuz Cehennem Grubu

Grubumuzun belki de şampiyonanın en güçlü grubu olduğunu söyleyebiliriz. Grupta, grup maçlarının evsahibi Almanya, son yıllarda birçok turnuva kazanmış İspanya, geçen yıl ABD ile final oynayan Sırbistan ve basketbol ekolüne sahip İtalya gibi güçlü basketbol ülkeleri ile yükselen ülkelerden olan İzlanda var. Türkiye’nin bu turnuvada başarılı olabilmesi için savunmayı her zaman ön planda tutması, savunmada hep çok konsantre olması, alan savunması ya da tam saha baskı gibi farklı kurgularla rakipleri şaşırtması ve hücumda sürekli hareketli olması gerekiyor. Kadrodaki oyuncularla bu şekilde kurulacak bir oyun yapısı, milli takımımızı başarıya götürecektir. Koç Ergin Ataman da kadrodan maksimum verim almayı ve başarıya götürmeyi bilen bir koç.

Turnuva zamanı yaklaştıkça gruptaki rakiplerin analizi ile birlikte, onlara karşı nasıl oynamamız gerektiğini detaylı inceleyeceğiz.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : derya.cerasi@abcspor.com

twitter : @deryacerasi

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular