https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

AVRUPA ATLETİZM ŞAMPİYONASI, ZÜRİH

Okunması Gerekenler

eminnTarihte 22. kez ve 1954’den sonra ilk kez İsviçre’de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonasını 12-17 Ağustos tarihleri arasında izleme şansını bulduk. Son 3 şampiyonadır 2 yıl aralıkla yapılan bu organizasyon benim kanımca son 3 şampiyonanın (2010-Barcelona, 2012-Helsinki) en bol hikayesi olanıydı.

Şampiyonanın ilk gününde birçok dalda eleme raundları yapılırken, son yıllar içinde gelen takvim değişiminden sonra dekatlon müsabakasına ilk gün başladık. Dekatlonda ilk gün 100m, uzun atlama, gülle atma, yüksek atlama ve 400m yarışmaları yapıldı. Pist yarışlarında rakiplerine belli bir fark atan Kai Kazmirek 4492 puan ile günü ilk sırada tamamladı. Gülle atma ve yüksek atlamada harika iş çıkartan Krauchanka yüksek atlamada da şampiyona rekoru olan 2.22’yi atlayarak günü 2. sırada tamamladı.

Günün akşam seasında erkekler gülle atmada ve bayanlar 10 bin metrede finaller yapıldı. Erkekler gülle atmada dramatik bir şekilde geçen sezonun Dünya Şampiyonu olan David Storl büyük favori olarak Avrupa Şampiyonu oldu. Daha ilk atıştan 21.41 atarak kendisine yetecek dereceyi elde etmişti. Buradan sonra motivasyonu da düştü Storl’un ve 22’nin üzerinde dereceleri göremedik. Borja Vivas İspanya’ya gümüşü getirirken, büyük turnuvaların adamı olan Tomasz Majewski bronzda kaldı.

10 bin metre bayanlarda ise tarihin en yavaş finallerinden biri görüldü. 40 yaşındaki Jo Pavey 32:22:29’luk derecesiyle Britanya’ya altını getirdi.Calvin Clemence ve Traby Laila, Fransa adına sırasıyla gümüş ve bronzu kazanarak kürsüye çıktı.

Organizasyonun ikinci gününde 90 kmh’ye varan inanılmaz bir rüzgarla birlikte yağmur yağışıyla karşılaştık. Başta dekatlon oyunları olmak üzere birçok dalda ertelenmeye gidilmek zorunda kalındı. Sabah saatinde yapılan 20 km erkekler yürüyüş son yılların en yakın finali oldu. Genellikle Rusların domine ettiği bu dalda Miguel Angel Lopez altını İspanya’ya getirirken son Dünya şampiyonu Aleksandr Ivanov gümüş diğer bir Rus Denis Strelkov bronz aldı.

TSİ öğlen saat 2’den itibaren neredeyse durmadan sürekli disiplinden disipline atlayan dekatloncular belki de kariyerlerinin en zorlu anlarını yaşadı. 110M engelli ve disk atmayı 1. sırada geçen Kai Kazmirek; sırıkla atlama, cirit atma ve 1500m’de yaşadığı düşüşle madalya dışı kaldı. Andrei Krauchanka bu sezonki Dünya’nın en iyi derecesiyle Belarus’a altını getirdi. İlk günkü müsabakalar sırasında bir ara yarışmayı bırakmayı düşündüğünü söyleyen Kavin Mayer 1500m’yi iyi koşmasıyla Fransa rekoru kırdı ve gümüşü kazandı. Ilya Shkurenyov ise kariyer derecesiyle Rusya’ya bronzu kazandırdı.

Sıkışan programın akşam seasında 10 bin metre erkekler, uzun atlama bayanlar, 100m bayanlar, disk atma erkekler, 100m engelli bayanlar ve 100m erkekler finallari oldu.

10 bin metrede bu sezonu karınından ufak çaplı sakatlıklarla geçiren ve bu dalın şu anda tartışmasız en iyi ismi olan Mo Farah kazandı.2. sırada yine Britanyalı olan ve Ali Kaya’yı son anda geçen Andy Vernon gümüşü aldı. Biz ise buradan tek madalyamızı çıkarttık.

Çok fazla ekrana gelemeyen ve pek içine giremediğim uzun atlama bayanlarda ise Eloyse Lesueur altını, Ivana Spanovic gümüşü ve bence hayal kırıklığı yaşayan Darya Klishina bronzu kazandı.

100m bayanlar finalinde ise heptatlondan sprintere devşirilen Dafne Schippers çok iyi gözükürken altını aldı.Arkasından gelen Myriam Soumare Fransa’ya bir gümüş daha getirdi. Asleigh Nelson ise Britanya’ya bronz kazandırdı.

Günün beklenen finallerinden biri olan disk atma erkeklerde ise sürpriz olmadı.Son Dünya (3 kez üst üste kazandı) ve olimpiyat şampiyonu olan Robert Harting burada da başta Gerd Kanter olmak üzere diğer isimlere izin vermedi. Klasik sevinci olan forma yırtma hareketini, bir avukatın, Harting’in bu davranışının suç olabileceği ve hapis cezası içerebileceği mailinden sonra yapmayan Harting bu sefer formasını çıkartıp okşayarak buraya bir mesaj gönderdi. Gerd Kanter gümüşü kazanırken Robert Urbanek Polonya’ya bronzu kazandırdı.2010 Barselona altınına sahip olan Piotr Malachowski ise 4. olarak madalya harici kaldı.

100M engelli bayanlarda Tiffany Porter harika bir koşuyla altını kaptı. Çok yakın olan Cindy Billaud gümüşü kazandı. Ayrıca yarış sonunda duygusal anlar geçirdi. Alman Cindy Roleder ise Billaud’un 0.03 saniye arkasından bronz madalyayı kazandı.

Her zaman en çok beklenen final olan 100m erkeklerde ise sürpriz olmadı. Finale 3 isim sokan Britanya James Dasaolu ile altını Aikines-Aryeetey Harry (bence en büyük favoriydi) ile bronzu alırken, kariyeri boyunca çıkışı sorun olan ‘en hızlı beyaz’ Christophe Lemaitre gümüşü kazandı.

emin.kazdaloglu@abcspor.com

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular