https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

AVANTAJ PINAR KARŞIYAKA’DA

Okunması Gerekenler

fersu yaziHem takımlarının yarı finalde oynadığı basketbol, hem de koç Sarıca’nın her fırsatta şehrin hazır olduğunu belirtmesi artık İzmir halkını ve Pınar Karşıyaka taraftarlarını da tamamen havaya sokmuş, salonu tamemen doldurdukları gibi maçın başından sonuna kadar durmadan ve “basketbol” dışına çıkmadan takımlarını çok iyi bir şekilde desteklediler. 2. maçın etkisiz ismi Bogdanovic maça iyi başlarken Pınar Karşıyaka hücuma hızlı gelip savunma yerleşmeden erken toplar kullanarak tempo bulmaya ve seyircisi ile erken havaya girmeye çalışsa da dış şutlarda isabet bulamadıkları için etkisiz kaldılar. Ama Bjelica-Vesely ikilisine karşı hücum ribaundlarında müthiş bir üstünlük kurdular ve bu sayede oyunun içerisinde kalmayı başardılar.
dixon zisis“Zisis yine Dixon’a nefes aldırmadı ilk bölümlerde”
Sarı lacivertliler ilk bölümde tempoya karşılık vediler ve koşan uzunları ile etkili oldular. Zisis tempoyu çok iyi ayarlarken Dixon’a da son maçta olduğu gibi çok iyi baskı yaptı. Serinin etkisiz ismi Emir maça kötü başlarken, Strawberry de son maçtaki performansından uzaktı.
“Vesely’e çözümü çabuk buldu koç Sarıca”
Temponun düştüğü bölümlerde Vesely-Palacios arasındaki mücadele keyif verirken, yardım gelmeyen her pozisyonda Vesely çok efektif oynadı. Savunmayı sertleştiren ve ona ters taraftan yardım getirmeye başlayan  Pınar Karşıyaka’da Palacios, Vesely’i önden almak için müthiş bir gayret sarfetti ki sarı lacivertlileri Vesely opsiyonundan bu şekilde vazgeçirmeyi başardılar. Barış da enerjisi ve sertliği ile pota altında önemli katkı verirken, koç Sarıca yine sayıdan sonra zone pres silahını çıkardı ve bu pres sarı lacivretlilerin dengesini bozdu.
“Goudelock’a ayrı bir top verelim”
2. periyoda Goudelock ile başlayan topla oynayıp-zorlama hastalığı bir virüs gibi tüm Fenerbahçeli oyunculara yayılınca Oğuz oyundayken onu kullanmayı unuttular. Set hücumlarında ise Karşıyaka Oğuz’a karşı zorlandı, tecrübeli oyuncu pozisyon bilgisi ve fiziği ile avantajınıı iyi kullandı. Pota altında zorlandı. Ancak sarı lacivertliler Pınar Karşıyaka’nın temposuna uyup erken toplar kullanmaya devam edince Dixon sazı eline aldı ve Strawberry ile beraber takımını sırtladı hücumda.
ksk fb 5“Zone press kartı çıktı yine”
Oğuz efektif olamadan sadece gidip gelmekten yorulunca kenara geldi. Ancak oyuna giren Zoric hem Palacios’a karşı savunmada ağır kaldı, hem de geri koşmakta ve bu tempoya ayak uydurmakta zorlandı, Palacios ve Gabriel bu anları kullanarak hemen ceza kesmeye başladılar. Koçun bu bölümde neden Semih’i kullanmadığı ise merak konusu, ama tabi vardır bir bildiği!?! Bogdanovic 3. faülünü aldıktan sonra kenara gelince hem hücumda pas trafiğini bulmakta zorlandı sarı lacivertliler hem de alternatif bir skor opsiyonu bulamadılar. Kısalara baskıyı arttıran ve kaptıkları toplarla tempoyu yeniden yakalayan İzmir temsilcisi zone pres ile de rakibini bozup onları düzenden çıkarınca 10 sayılık farkı yakaladı 2.periyotun son bölümünde.
“Bjelica sezonun en kötü maçını çıkardı”
Koç Obradovic, 2.yarıya Kenan, Goudelock ve Melih ile başlayarak hem kısalara baskı yapıp Karşıyaka’yı yavaşlatmak istedi hem de hücumda pas ritmini bulmak istedi ama Diebler’ın sahneye çıkıp sessizliğini bozmasına engel olamadılar. Maç boyunca oyuna bir türlü giremeyen, skor bulamayan ve özellikle Gabriel’a karşı çok zorlanan, yıpranan Bjelica henüz 3.periyotun başında 4.faülünü alarak kenara geldi.
“Goudelock biraz kıpırdandı ama Diebler tekrar sahne aldı”
Goudelock birebirleri ile sahneye çıkarak sorumluluk aldı ve farkı eritmeye başladı sarı lacivertliler, Strawberry’nin kenarda olmasını çok iyi değerlendirdi Amerikalı skorer. Onun savunmanın dengesini bozması ve Zisis’in de ikili oyunlar sonrası Oğuz’a yarattığı orta mesafe şutlarla farkı tek hanelere indirmeyi başardılar periyotun son bölümünde. Ancak kötü haber geldi sarı lacivertliler için, Vesely de 4. faülünü aldı. Pınar Karşıyakada ise bu kriz döneminde Diebler tekrar sahneye çıktı ve takımına nefes aldırdı.
ksk fb 4“Bjelica ve Vesely’siz Fenerbahçe”
Bogdanovic son periyota da etkili bir giriş yaptı ve takımının 3.periyotta başlattığı geri dönüşü de devam ettirdi. Emir ise yokları oynamaya devam etti. Pınar Karşıyaka bu bölümde basit hatalar yaparak rakibinin guardını kırma ve farkı arttırma şansını kaçırdı ve belki de maçın en kritik anı bitime 8 dakika kala yaşandı. Hem Bjelica hem Vesely 5. faullerini üstüste aynı savunma pozisyonunda alarak kenara geldiler. Ama özellikle Bjelica’nın pozisyonu tartışmaya açıktı hakem kararı açısından.
“Gabriel maçın yıldızıydı”
Koç Obradovic yine Semih’i kullanmak yerine Emir’i 4 numaraya çekerek kısa beşe dönmeyi tercih etti. Tabiki bunu iyi değerlendiren Pınar Karşıyaka pota altını özellikle Gabriel ile çok iyi kullandığı gibi Emir’in savunma zaafından da faydalanarak top iyi çevirip üst üste 3 tane üçlük bularak farkı tekrar çift hanelere çıkardılar.
“Melih sazı eline aldı, pes etmedi”
Koç Obradovic bu kez Bogdanovic’i 4 numaraya çekerek kısa beşe dönüp tam saha tuzaklı presle rakibinin temposunu kontrol altına almak istedi ama sabırla ve doğru paslarla yarı sahayı geçen sonra da Cemal ile oynadığı ikili oyunlarla Karşıyaka bu kısa beşin zaafını çok iyi değerlendirdi. Ama Melih ve Kenan pes etmediler, hücumda ortaya koydukları performansla tekrar bir geri dönüş başlattılar özellikle Melih ve Diebler arasındaki üçlük düellosu çok keyifliydi. Melih üçlükleri  ile maçın sonuna damgasını vururken farkı da takımı adına ikiye kadar indirdi. Ev sahibi eline geçen fırsatı değerlendiremeyince hızlı hücum sonrası Zisis’in basketi ile maça denge geldi 10 saniye kala. Dixon’un kötü tercihi sonrası maç uzatmaya gitti seride ikinci kez.
ks fb 6“Pota altının hakimi Karşıyaka’ydı”
Uzatma bölümünde İzmir temsilcisi hücum ribaundlarında Bjelica ve Vesely’nin de olmamasıyla iyice etkili olurken bu kez Diebler-Bogdanovic arasındaki 3 sayı düellosunu izledik fakat karşıyaka pota altında da iyice üstünlük kurmaya başladı Palacios ve Gabriel ile, Oğuz bir türlü maça giremedi ve Semih yine kenardaydı… Koç Sarıca da 4 kısaya dönünce maç artık tamamen koş koşa döndü ama bu sefer bundan yararlanan taraf Fenerbahçe oldu. Maç boyu çember döven Emir bu kez bulduğu kritik üçlükle takımını öne taşıdı. Fakat yorulan Melih’in şutları kaçmaya başlayınca sarı lacivertliler farkı arttırma şansını kaçırdı. Koç Obradovic ilginç bir şekilde maçın son anında Oğuz’u kenara aldı. 10 saniye kala 1 farkla geride olan ev sahibi de cezayı kesti ve üstüste aldığı 3 hücum ribaundu (maç istatistiği Karşıyaka 47, Fenerbahçe 34 ribaund) sonrası maçın yıldızı Gabriel ile öne geçmeyi başardı, tabelada kalan süre 4 saniyeyi gösteriyordu. Maçın etkili isimlerinden Bogdanovic de son şansı kötü kullanınca Pınar Karşıyaka evinde kazanarak seride 2-1 öne geçti ve kendi sahasında oynayacağı 4. maç öncesi final adına çok önemli bir avantajı yakaladı.
Mail: fersu77@abcspor.com
twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular