https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ASRIN MAÇI, MAYWEATHER-PACQUIAO

Okunması Gerekenler

TUNA OZKAYAFloyd Mayweather Jr ve Manny Pacquiao arasındaki yarı orta siklet ünvan maçı 2 Mayısı-3 Mayısa bağlayan gece Türkiye Saati ile saat 04.00’te, Las Vegas’taki MGM 17 bin seyirci kapasiteli MGM Grand Garden Arena’da oteli ringinde düzenlenecek. Maçın galibi tam 3 ayrı federasyonun (WBC, WBA, WBO) şampiyonluk kemerini kazanacak.

Bu karşılaşma boks dünyası tarafından asrın maçı olarak kabul ediliyor ve bence de öyle… Bunun birçok nedeni var; yaklaşık 5 senedir otoriteler, organizasyon, menajerler ve bokseverlerin hayalindeki kapışma olması,  toplamda 500 Milyon Dolarlık bir pastayla tarihin en pahalı karşılaşması olması ve tarihte ilk olacağı kadar son olacak, yani 1 kez yaşanacak olması gösterilebilir.

İki boksörü tartıya koyduğumuzda; Pacquiao sıra dışı stili, boks tekniğinden uzak hareketleri ile hızlı ayaklar, temposu ile tam bir ofans oyuncusu ama Mayweather’e gelirsek, denge, teknik ve güç yönünde ağır basıyor diyebiliriz.

Dünyaca bilinen lakabıyla Pac-Man, Filipinlilerin deyişiyle Tanrının Yumruğu Pacquiao’nun 2 diğer önemli özelliği de, 10 boksörden birinde olan ters guard özellikli olması ve ‘feist’ yani vururmuş gibi yapma hareketleri. Rakip son saniyeye dek vuracak mı yoksa feyk mi atıyor anlayamadığı için, savunma dengesini kaybedebiliyor.

Manny Pacquiao tilki gibi kurnaz bir boksör ama vuruş gücü sınırlı. Bunu ayak çabukluğu ile tolere etmeye çalışıyor olsa da, maçı nakavtla kazanması çok çok zor ama kaçmaktan çok takip eden bir boksör olduğundan, Mayweather onu ters ayakta ve savunmada dengesiz bir şekilde yakalarsa, yere indirebilir çünkü onu o yapan en önemli özellik de tam tersine vuruş gücü!

Pacquiao 21.yüzyılda sadece 3 maç kaybetti ve işin ilginci 3’ü de bu salonda gerçekleşti! Mayweather işe bildiğiniz üzere 47-0 ile yoluna yenilgisiz şekilde devam ediyor ve Rocky Marciano’nun 49-0’lik tarihi rekorunu egaleye 2,  kırmaya da sadece 3 maç kaldı.

Bakalım dev karşılaşmadan galip çıkan kim olacak. Benim beklentim maçın son raunda kadar sürebileceği şeklinde.. Kafa kafaya bir maç bekliyorum ama burun farkıyla da olsa favorim Mayweather.

Umarız daha maçın oynanmasına 2 aydan fazla süre kala tantanası başlayan maçın akışı da aynı hareketlikle geçer ve zevkli- son raundlara kadar süren uzun bir müsabaka izleriz.

tuna.ozkaya@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular