ARNOLD PALMER, JACK NICKLAUS, GARY PLAYER ( THE BIG THREE)

Okunması Gerekenler

HERŞEY YÖNETİM KADROLARININ YETKİNLİĞİ İLE BAŞLAR…

10 Ağustos tarihli yazımda “Herşey strateji ile başlar” demiştim ve konuyu açacağımı belirtmiştim. Evet, doğru herşey o stratejileri oluşturan...

YAĞIYOR MÜBAREK

Viyana bozgununun ardından uzun müddet Buda’yı savunmak zorunda kalan Abdurrahman Abdi Paşa savaşırken şehit düşüyor, şehit düştüğünde paşa tam...

HERŞEY STRATEJİ İLE BAŞLAR…

HERŞEY STRATEJİ İLE BAŞLAR… Değerli ABC SPOR okurları, Bu köşede güncel futbol olaylarını referans alarak futbol dünyasının tüm paydaşlarını kapsamlı olarak...

EMRAHARNOLD PALMER
1929 Pennsylvania doğumlu, ‘ Kral ‘ lakaplı Palmer profesyonel golfün gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri aynı zamanda da bu sporun bütün dünyaya tanıtılmasındaki en önemli figürlerden biridir.
Orta halli bir Amerikan ailesinden gelen Palmer golfle, babasının çim sorumlusu olarak çalıştığı Golf Kulübünde tanışmış ve 1954 yılında profesyonel olmuştur.
GOLF1Kariyerinde 7 major , 62 tane de PGA tur zaferine sahip Palmer , yıllar boyunca mücadele ettiği Jack Nicklaus ve Gary Player’ e oranla kağıt üzerinde daha mütevazi bir özgeçmişe sahip olmasına rağmen popülerlik anlamında çoğu zaman ‘ Big Three’ nin ( Palmer , Nicklaus , Player ) lideri olmuştur. Bunun sebebi ise 50′ li yıllarda başlayan yayınlarla beraber ilk televizyon süperstarı sporcu olması ve mütevazi geçmişi ve tavırlarıyla , halkın gözündeki golf yalnız elit ve zenginler içindir önyargısını yıkmış olmasıdır.
Amerika’ da en sevilen ünlülerden  olan Palmer 2007 yılından itibaren her yıl US Masters’ ın sembolik açılış Tee vuruşunu yapmaktadır.
Golf dışında da başarılı bir iş adamı olan Arnold , reklamlar ve golf sahası dizayn şirketinden yılda milyon dolarlar kazanmaktadır. Örneklemek gerekirse 50 yıl boyunca katıldığı PGA turlardan kazandığı toplam ödül 2 milyon  dolarken , yalnız 2008 yılında golf dışı işlerden kazandığı para 30 milyon doların üzerindedir.

 

……………………………………………………………………………………………

GOLF2JACK NICKLAUS 

Jack Nicklaus ya da bütün dünyanın onu tanıdığı lakabıyla ‘ Golden Bear ‘ 1940 Ohio doğumlu Alman asıllı bir amerikalıdır. Kendisini Tiger Woods yakalar mı , bilinmez ama an itibariyle Nicklaus tüm zamanların en başarılı golf oyuncusudur.
Kazandığı 18 major turnuvanın yanında , Tiger Woods’ la beraber her birini en az 3 kez kazanan iki sporcudan biridir. Jack Nicklaus 1986′ da 46 yaşında , son gün çıkardığı 7 par altı oyunla hem kariyerinin en son Grand Slam turnuvasını kazanmış hem de US Masters’ ı kazanan en yaşlı sporcu olarak tarihe geçmiştir.
Kariyeri boyunca Grand Slam turnuvalarına konsantre olmasına rağmen PGA turdan da 73 birincilik çıkarmayı başarmıştır. 50 yaşından sonra genellikle Senior turnuvalara katılmaya başlayan Nicklaus 65 yaşında 2005 US Masters’ dan bir ay önce trajik bir biçimde küvette boğularak ölen 17 aylık torununun acısından kurtulamamış ve The Open Championship turnuvasıyla kariyerini noktalamıştır.
Dünyadaki en büyük Golf sahası dizayn şirketlerinden birine sahip olan Nicklaus’ un yazdığı golf kitapları da spor tarihindeki en öğretici kitaplar arasındadır.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

GOLF3GARY PLAYER

Kara Şövalye lakaplı Gary Player 1935 Johannesburg Güney Afrika doğumludur. Kariyerinde 9 Grand Slam şampiyonluğu bulunan Player ayrıca toplamda kazandığı 166 turnuvayla tüm zamanlar listesinde 3.sıradadır.
Player’ ı özel yapan bir başka özelliği de kariyer Grand Slam’ i yapan ( 4 büyük turnuvayı da kazanmış olmak ) tarihdeki üçüncü ve Amerikalı olmayan tek oyuncu olmasıdır. Kendisinden sonra sadece Jack Nicklaus ve Tiger Woods kariyer Grand Slam’ i yapabilmişlerdir.
Yıllarca mücadele ettiği ve golfün tanıtımında büyük önem taşıyan Big Three’ nin diğer iki elemanı Palmer ve Nicklaus Amerika’ da çok popülerken Player diğer 4 kıtada daha çok sevilmiştir. Player Palmer’ a 2009′ da eklenen Jack Nicklaus’ la beraber 2011 yılından beri US Masters sembolik Tee vuruşunu da yapmaktadır.
Profesyonel kariyerine 1953 yılında başlayan Player 2009′ da 73 yaşında 52. kez US Masters’ a katılmış ve kariyerini noktalamıştır. 5 farklı kıtada 325 golf sahası dizayn eden Gary Player kariyeri boyunca katettiği 25 milyon kilometre yolla kırılması zor bir rekora da sahiptir.

emrah.seber@abcspor.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

HERŞEY YÖNETİM KADROLARININ YETKİNLİĞİ İLE BAŞLAR…

10 Ağustos tarihli yazımda “Herşey strateji ile başlar” demiştim ve konuyu açacağımı belirtmiştim. Evet, doğru herşey o stratejileri oluşturan...

YAĞIYOR MÜBAREK

Viyana bozgununun ardından uzun müddet Buda’yı savunmak zorunda kalan Abdurrahman Abdi Paşa savaşırken şehit düşüyor, şehit düştüğünde paşa tam 70 yaşında. Abdurrahman paşanın bu yiğitliğine...

HERŞEY STRATEJİ İLE BAŞLAR…

HERŞEY STRATEJİ İLE BAŞLAR… Değerli ABC SPOR okurları, Bu köşede güncel futbol olaylarını referans alarak futbol dünyasının tüm paydaşlarını kapsamlı olarak sizlerle incelemeye çalışacağım. Aslında konu...

PANDEMİ SONRASI İLK ŞAMPİYON FERRO

PANDEMİ SONRASI İLK ŞAMPİYON FERRO COVID-19 pandemisi nedeniyle dört aylık aranın ardından düzenlenen ilk turnuvada, Anett Kontaveit'i iki sette geçen Fransız Fiona Ferro şampiyonluğa ulaştı. WTA...

TEKMELİK

TEKMELİK “Onu iki kez uyardım, tekmeliğin dönmüş düzelt bak ayağın kırılır diye ama bana tekmeliğe bir türlü alışamadığını söyledi ve ertesi gün hastanede ziyarete gittim” 1992-93...

Benzer Konular