https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ARIZA BİR GOL MAKİNESİ – TEOFANIS GEKAS

Okunması Gerekenler

gorkem1Bugün Fenerbahçe’ye iki gol atınca tekrar dikkatleri üzerine çeken Gekas’ın futbol kariyeri ve istatistiklerine bakınca karşımıza tam bir golcü profili çıkıyor.

GEKAS2Belki de son 5-6 yıldır artık yaşı geçti diye büyük kulüplerin burun kıvırdığı bu futbol seyyahı, 18 yaşında bizim Tümer Metin’in de yolunun kesiştiği ve o dönem 2. Ligde olan Larissa’da 61 maçta 16 gol attıktan sonra dört yıl oynadığı Kallithea takımında da 100 maçta 44 gol atarak çok iyi bir ortalama yakalıyor.

Bu başarısıyla Panathinaikos’un dikkatini çeken Gekas bu kulüpte de geçirdiği iki sezonda 41 maçta 23 gol atıyor ama ne tuhaftır ki Salpingidis’i transfer eden Panathinaikos, Gekas’ı PAOK’a kiralık vermek istiyor ve Gekas da bunu reddedince Bundesliga ekiplerinden Bochum’a kiralıyor. Panathinaikos’un beğenip de kadrosunda tutmadığı Gekas, Bochum’da oynadığı 32 maçta attığı 20 golle hem taraftarın sevgilisi hem de Bundesliga gol kralı oluyor!!

GEKAS3Ardından gittiği Bayer Leverkusen takımının da 3 sezon kontratlı oyuncusu oluyor ve oynadığı 50 maçta 13 gol atıyor ama Galatasaray’lıların gayet iyi hatırladığı Michael Skibbe’yle hiç anlaşamadığı için bu üç sezonun bir kısmını kiralık olarak gittiği İngiltere’nin Portsmouth takımında sadece 1 maç oynayarak, ardından da Hertha Berlin’de 17 maçta 6 gol atarak tamamlıyor.

Almanya’daki son durağı Eintracht Frankfurt’ta ise 48 maçta 23 gol gibi yine çok iyi bir ortalama tutturmasına karşın takım küme düşünce onun da Almanya macerası bitiyor. Hatta giderken Eintracht Frankfurt’un efsane kalecisi Egon Loy onun için ‘Bir adam nasıl olur da 6 yıl yaşadığı bir ülkenin dilini öğrenmez?’ diye yorumda bulununca o da ‘Benim işim gol atmak, dil öğrenmek değil’ diye cevap verince kafamdaki soru işaretlerinin bir kısmı yanıt buluyor. Evet, bence karşımızda sosyal becerileri ve iletişim yeteneği kısıtlı, sadece futbolu düşünen bir gol makinesi var.

GEKAS5Araya bir şekilde sıkıştırdığı Levante macerası dışında son üç sezonda ülkemizde Samsunspor, Konyaspor ve iki defa Akhisar forması giyen Gekas bizde de otomatiğe bağlıyor ve oynadığı bu vasat takımlarda 54 maçta tam 39 gol atıyor!!

Oynadığı 5 ülkede 459 maçta 197 gol atan 1980 doğumlu 34 yaşındaki Gekas 0,43’lük gayet iyi bir ortalamayla kariyerini devam ettiriyor. Ayrıca Yunan milli takımıyla da ilk maçına 2005 yılında 25 yaşında ve Avrupa Şampiyonu olan kadroda yer alamadan çıkan Gekas burada da 76 maçta 24 gol atıyor.

ak1Yani demem o ki, karşımızda golü sürekli koklayan ve kovalayan, sahada babasını tanımayan ve cezayı anında kesen ama karman çorman kariyere sahip olağandışı bir yetenek var. Büyük takımlar onu istemiyor ama belki de o ‘büyük’ takım futbolcusu değil ve hayatını mutlu bir şekilde Türkiye kazan, kendisi kepçe dolanarak devam ettiriyor. Acaba son durak neresi olur?

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

gorkem.isik@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular