https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

AREL ÜNİVERSİTESİ BÜYÜK ÇEKMECE YAKIN

Okunması Gerekenler

Arel Üniversitesi Büyük Çekmece Yakın

Bugün iki okulun maçı vardı Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde. Tribünlerde Arel Koleji taraftarlarının yanında bir avuç kadar Daçka taraftarı vardı. Arel Üniversitesi’nin öğrencileri ve personeli ile Büyükçekmece sakinleri ile salon neredeyse yarı yarıya doluydu. Gazanfer Bilge Spor Salonunda biraz ses ve müzik sistemi de konunca ambiyans hafif hafif basketbol maçına uygun hale gelmiş. Küçük ama cozy bir salon Gazanfer Bilge. Ulaşımı kolay, girmesi ve çıkması kolay. Tribünler rahat, tuvaletler nispeten temiz, kantini bir maç süresince idare eder. Metrobüs son durağa 15 dakika yürüme mesafesinde, Büyükçekmece Merkeze 10 dakika. Sahilde deniz manzarası eşliğinde güzel bir caféde oturup Avrupa’daki gibi maça 30 dakika kala yola çıksanız, içeriye girmeniz çayınızı almanız oturmanız dahil takımların ısınma antrenmanına ve sahaya çıkış seremonisine yetişiyorsunuz. Dolayısı ile kafalardaki Çekmece uzak algısını kırıyor. Büyükçekmece’de akşam maçtan çıkıp arabanızla Sefaköy’e, Merter’e ulaşmanız yarım saat, metrobüsle Mecidiyeköy’e ulaşmak 50 dakika. Çekmece her yere yakın. Şekerpınar’da, Sarıyer’in sırtlarında, Şile yolunda metrobüs yok. Oradan şehir merkezine en az üç vasıta ile ulaşmak mümkünken, Çekmece’de ise bu tek.

Gelelim maça. İki okulun ismini taşıyan profesyonel basketbol liginin en çekişmeli maçlarından biri yaşandı bu akşam. Her iki takıma da kocaman bir tebrik. Bu maça yakışmayan tek görüntü ise hakemlerin kararları idi. Darüşşafaka gibi iyi bir takımın bugünkü güzel oyununu gölgeleyecek kadar çok hatalı karar verdiler ev sahibi aleyhine. Hücumda ayak dışarıdayken görmeme, hatalı yürümeye düdük çalmama, Douglas’a veya yan tarafa teknik faulü es geçme, Williams’a pota altındaki sert faulleri görmeme, devreye giderken atılan basketi geçersiz sayma, Hayes’in üçlüğünü iki sayı sayma, ev sahibi aleyhine teknik fauller verme, sert oyuna müsamaha gösterme. Hadi diyelim bazıları okeydir ama bu kadarı olmaz.

Ama ev sahibi Arel Üniversitesi Büyükçekmece ilk yarıdaki kötü oyununa ve bu hatalara rağmen maçı son çeyreğin son dakikalarında kazanmasını bildi. Daçka maça hızlı ve iyi başladı. Maçın ilk 1.5 dakikasında karşılıklı iki hücum kaçırınca tabela hala sıfır sıfırı gösteriyordu. Derken şansızlıklar başladı. Skorboard’da saniye göstergesi takıldı. Tamir edildi. Maça Daçka hızla devam ederken Arel Üniversitesi B.Çekmece teklemeye devam ediyordu. İyi bir alan savunması karşısında skorer oyuncularının potayı bir türlü tutturamaması, tutturulanlarda topun fileyi sevmemesi, oyunu soğutup sete dönmekte zorlanması, hücum ribaundlarda kötü olmaları, Daçka’nın uzunlarının başarılı hücumu maçın zor olacağını gösteriyordu. Ama Daçka bunlara ve hakem kararlarına rağmen bir türlü kopamadı. Fakat, çeyrekleri ve devreyi önde bitirmeyi başardı. Bunda Tiby ve Williams’ın kötü oyunlarının da katkısı büyüktü. İlk devre 32-30 Daçka lehine bitti. İlk çeyrek ise 12-17. İkinci çeyrekte Berkay Candan farkın açılmasını önlediği gibi devreye iki sayı geride girmelerine yardımcı oldu. İptal edilen sayı da cabası.

İkinci yarıda maça Daçka yine iyi başladı. Alan savunması, ribaund, hücumda çok kolay pota altına sarkarak aldıkları sayılar derken fark bir ara 10 sayıya kadar çıktı. Jeremy Evans ribaund kralı oldu adeta bu sırada. Fakat Hayes ikinci yarıda Oscar’lık oyun oynamaya karar vermişti. Berkay’la beraber ilk defa üçüncü çeyrek 54-52 İstanbul Arel Üniversitesi’nin oldu. Dördüncü çeyrekte Arel’in temposu düşerken maç 34.ncü dakikada 54-64 idi. Burada hakem kararlarının etkisini ve Douglas’ın iyi oyununu yine hatırlatmak lazım. Ve sonra Hayes devreye girdi, üçlükler başladı. Son beş dakikaya girilirken hala ümitler azdı ev sahibi takımın taraftarlarında. Bitime 1 dakika 45 saniye kaldığında fark bir sayıya indi. Ama öncesinde taraftarlar hakemlerin de ateşlemesi ile zaten coşmuştu. Arel Üniversitesi öne geçtiğinde ise tüm salon ayaktaydı. Artık Arel’in resitali çalıyordu. Daçka çaresizce çırpınarak acaba döner mi diyordu. Ama nafile 35 sayıyla oynayan Hayes o gün bugün değil diyordu. Maç sonu 76-69 gösteriyordu.

Kafa kafaya giden, müthiş heyecanlı, gelenlere iyi ki gelmişiz dedirten süper bir maç vardı salonda. Hakemlerin belki de bu mücadeleye en büyük katkısı taraftarı heyecanlandıracak yanlı kararlar ile sahada mücadeleyi bu kadar ateşlemesiydi.

Özetle, İstanbul Arel Üniversitesi büyük bir takım olduğunu gösterdi bu akşam. Elbistan ve Arapgir isimlerinin bileşiminden oluşan Arel, öğrenimde koleji, üniversitesi ile eğitim kökenli geçmişini artık sportif geçmişi ile de pekiştiriyor.

Hayes 35 sayı, Williams 15 ribaund, Eldrigde 13 sayı, İstanbul Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol Takımı.

Douglas 22 sayı, Jeremy 14 sayı, 18 ribaund, Darüşşafaka Tekfen Basketbol Takımı.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: cuneyt.dirican@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular