https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ARAYI AÇMADAN ARAYI AÇMAK…

Okunması Gerekenler

efe41 gün sonra bir lig maçına çıktı Beşiktaş. 41’lerin bol tutulduğu bu sezonda, uzun zaman sonra ilk kez bir lig maçı “ertelenmedi” ve yeni transferleriyle boy gösterdi. Fakat sahaya Tolga – Beck – Rhodolfo – Marcelo – İsmail – Atiba – Oğuzhan – Gökhan – Olcay – Sosa – Gomez 11’iyle dizilen Kara Kartallar değil, Gaziantepspor oldu maça hızlı başlayan. Henüz daha ilk dakika içerisinde Habibou’nun mutlak gol pozisyonunu engelleyen isim, artık herkesin umudu kestiği Tolga oldu…

 

Evet, Tolga bu maçın farklı şekilde kazanılmasında başat etkendi. Bu cümleyi ben dahil herhangi bir Beşiktaş taraftarı kurmayalı o kadar zaman olmuştu ki, şaşkınlığımızın sevince dönüşmesi normalden uzun sürdü. Dahası, her iki yarıda da yinelediği bu kritik kurtarışlarla, bu ilk dakikadaki başarısının tesadüf olmadığını kanıtladı. Özellikle skor 2-0’ken, 50. ve 60. Dakikalar arasında yine Habibou’nun akıl dolu vuruşlarını öyle güzel çıkardı ki, 67’de Chibuike’nin vuruşunu çıkaracağına dair hepimizde bir özgüven patlaması yaratmayı başardı. Sonucu ne olursa olsun o kupa maçlarını oynamak ve lige verilen ara kendisine, moraline yaramış, burası kesin. Tolga yüzümüzü kara çıkarmadı, tebrik ederiz. Boyko ile olan rekabetinde de başarılar dileriz..

 

Beşiktaş - GaziantepsporŞenol Güneş’in mükemmelleştirdiği hücum düzenini harfiyen uygulamayı başaran Beşiktaş, ilk dakikalardaki Gaziantep tehlikesinden sonra rakip kaleye yüklenip dengeyi kurdu ve mücadeleyi elden bırakmayarak, klasını gösterdi. Bir hızlı atakta Gökhan Sosa’nın pasında iyi nişanladı, kalecinin hatası o şutu gole çevirdi ve Beşiktaş böylelikle ilk golü buldu. Fakat maçın anahtarı, Beşiktaş’ın arayı açmadan goller atabilmesiydi; 38’de gelen ilk golden hemen sonra, vakit kaybetmeden 42. dakikada  Oğuzhan ikinci golü attı ve rakibin toparlanmasına izin vermedi. Her iki golde de hızlı ve isabetli pas organizasyonları başarıyı getirirken, ikinci golde defansın hatasını iyi değerlendiren Gökhan – Oğuzhan ikilisinin fırsatçılığı ön plandaydı.

 

Rhodolfo’nun ilk yarının başlarında talihsiz şekilde sakatlanıp yerini yeni transfer Delgado’ya devretmesi dışında, Beşiktaş ilk yarıdan çok memnundu.

 

İkinci yarıda da, arayı çok açmadan “ikileme” usulünü yineleyen Kara Kartallar, ilk yarıda bulduğu az sayıda şanstan faydalanamayan Gomez’i ceza alanında, birinde İsmail diğerinde ise Beck – Sosa organizasyonu ile, iki kez yerden topla buluşturdu; Gomez de her iki pozisyonda birden bitiriciliğini konuşturup cezayı kesti. 61 ve 70. dakikalarda gelen bu gollerle Beşiktaş rahat bir nefes aldı ve Antep’in direnci tamamen çöktü. Neticede, 4-0 gibi net ve farklı bir skorla galibiyete uzanan taraf, Siyah-Beyazlılar oldu.

 

İkinci yarı başta olmak üzere İsmail, Oğuzhan, Beck, Sosa, Olcay ve Gökhan’ın çok verimli ve göze hoş gelen bir futbol oynamasının yanı sıra, Avrupa’nın sayılı bitiricilerinden Gomez’in yine kalitesini konuşturması ve maçın kilit adamı görünmez kahraman Atiba’nın yine görevini layıkıyla yerine getirmesi, kilidi tamamen çözmüş oldu.

 

Yeni transferlerden Marcelo, maç eksiği veya form sıkıntısı bulunmadığı için, gelir gelmez ilk 11’de görev almasının ve takıma henüz tam adapte olamamasının sıkıntısını pek yaşamadı. Nitekim uyumuyla olmasa bile tecrübesiyle Ersan’ın boşluğunu doldurduğunu gördük. Sürpriz bir şans bulan Delgado’nun ise, henüz zamana ihtiyacı var. Rhodolfo’nun sakatlığı sebebiyle 6 ay kadar sahalardan uzak kalması beklenirken, bu görünümde, tandemden pek sıkıntı çekmeyeceğe benziyor Beşiktaş..

 

Neticede, Beşiktaş, gollerin arasını açmadan hem maçta farkı açtı, hem de haftayı yenilgiyle kapatan Fenerbahçe ile arasındaki puan farkını açtı…

 

Ve bir not: Adaleti ile yüreklerimizi kazanan Şenol Hoca meraklanmasın, bu güzel maçta gözlerimiz kulübedeki Quaresma’yı hiç aramadı…

 

Tebrikler Kara Kartal!

 

Yazarın diğer yazılarına erişmek için tıklayın

mail: efe.ozenc@abcspor.com

twitter: @efe_ozenc

Youtube: Turuncu ve Siyah Kadar Yuvarlak

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular