ARADAKİ FARK

Teknik-taktik konuşmanın saçma bir maç olduğu kanısındayım. Maç öncesi öyle bir hava oluşturuldu ki, Madrid formsuz, eski gücünde değiller, Zidane maç sonu kovulabilir tarzında yorumlar biraz gerçeklikten uzaktı. Sonuçta karşıdaki takım, turnuvanın son altı yılının dördünde şampiyonluğa ulaşan ve o kadrodan yedi oyuncusu sahada olan bir ekipti. Kadrolarına Hazard ve Courtois’ı eklediklerini de söylemek gerek.

Galatasaray açısından söylenecek çok şey yok. Bu maç grupta kırılma maçıydı ve rakiple aradaki bütçe, kadro, kalite, tecrübe farkının sahaya yansıdığı bir karşılaşma oldu. Belki de böylesi daha hayırlı oldu. Deplasmandaki Real Madrid ve P.S.G. maçları için ümidim yok, fark yemeyelim yeter. Brugge maçı kazananının grupta 3. olup, yoluna Avrupa Ligi’nde devam eder gibi bir durum ortaya çıktı. Bu kadronun kalitesi de, Avrupa Ligi için daha uygun gözüküyor.

Karşılaşma umutlarım vardı ama bu umutların gerçek dışı olduğunu da tecrübe ettim. Karamsar olmamamın sebebi de, bahsi geçtiği gibi Real Madrid’in eski gücünde olup olmaması değil, 2001 ve 2013 yıllarında iç sahada aldığımız Real Madrid galibiyetleriydi. Gerçek dışı olduğunu tecrübe etme sebebim de, o yıllardaki kadro kalitesiyle bugünkü kadro kalitesi arasında fark olması. 100 üzerinden değerlendirecek olursak, Real Madrid o yıllarda da 80-85 diyebileceğimiz rakamlardaydı, bu sene de o seviyelerde.

Galatasaray ise o yıllarda, 70-75 diyebileceğimiz rakamlardaydı. Yanıldığım nokta ise, Galatasaray futbol takımının hala o seviyede olduğunu düşünmem oldu. Aradaki makas açılmış ancak Real Madrid’in gelişiminden dolayı değil, Galatasaray’ın gerilemesinden dolayı açılmış. 2001 yılında Real Madrid’de Figo, Raul, Roberto Carlos varken, Galatasaray’da Gheorghe Hagi, Jardel, Taffarel vardı. 2013 yılında Real Madrid’de Ronaldo, Casillas, Xabi Alonso varken Galatasaray’da Drogba, Sneijder, Melo vardı. 2019 senesinin yorumunu sizlerin takdirine bırakıyorum.

Yani, 3’lü, 5’li ya da 4’lü savunmayla oynanmasının mağlubiyetle alakası olmadığını düşünüyorum. Şu da var, karşıdaki takım Real Madrid ve maçın sonucu 0-1 gibi gayet olağan bir sonuç. Sonuç odaklı incelenirse gerçekten de olağan gözüken durum, oynanan oyun odaklı incelendiğinde olağanlıktan uzaklaşıyor. Ezkaza, kalede Muslera yerine vasat bile diyemeyeceğim bir kaleci olduğu düşünüldüğünde, yorumu yine sizlerin takdirine bırakıyorum.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: emre.cihangir@abcspor.com