https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ANADOLU EFES VE RAKİPLERİ, EUROLEAGUE B GRUBU

Okunması Gerekenler

derya cerasiB Grubu

*** Final-Four organizasyonunun gediklilerinden Olympiakos bu sezon ilk turda B Grubu’nda yer alacak. Sloukas’ın ayrılması ile bu boşluğu Daniel Hackett ile doldurmaya çalışan Olympiakos, Spanoulis, Printezis, Mantzaris gibi Yunan oyuncuların oluşturduğu iskeletini koruyor. Bu oyuncuların yanında Lojeski, Hunter gibi rol oyuncuları bulunuyor. Yeni transfer edilen Türkiye Ligi’nden tanıdığımız Strawberry ve Patric Young kadroya katıldı. Çok sayıda yıldız oyuncu yerine, Spanoulis ve etrafında tamamlayıcı oyuncuların bulunduğu, yıllardır başarı getiren model ile devam ediyor Yunan devi. Dunston, Sloukas ve Darden gibi oyuncuların ayrılmasıyla geçen yıla göre biraz güç kaybetmiş gibi görünseler de, bu grupta birinci sıra için en büyük favori olarak görünüyorlar.

*** Euroleague’de yıllardır farklı isimlerle de olsa boy gösteren Laboral Kutxa belirli bir seviyeyi yakalayan bir kulüp. Bu seneki kadrolarında Mike James, Fabian Causeur, Shengelia, Jaka Blazic, Bourousis, Kim Tillie ve Darius Adams gibi önemli oyuncular bulunuyor. Hırvat koç Perasovic de tecrübesi ile takıma güç katacaktır. Grubun da çok güçlü takımlardan ibaret olmadığını düşündüğümüzde Top16’ya ulaşacaklardır.

*** Emporio Armani sponsorluğunda son iki yıldır Kleiza, Bourousis gibi oyunculara yüksek ücretler ödeyerek getirmesine rağmen başarıyı bulamayan Milano takımı; bu sezona başlarken kadroyu  büyük ölçüde yeniledi. Hackett, David Moss, Samuels, Melli gibi uzun yıllar takımın formasını giyen oyuncularla yollar ayrıldı. İtalya’nın yükselen yıldızı Gentile’nin etrafında bir kadro oluşturuldu ve tecrübeli koç Repesa da göreve getirildi. Jamel Mclean, Oliver Lafayette, Milan Macvan, Cinciarini, Stanko Barac, Krunoslav Simon ve Gani Lawal gibi birçok isim kadroya katıldı. Bu kadronun Repesa’nın yönetiminde başarılı olacağını düşünüyorum. Bana göre grubun 3.’sü Milano ekibi olacaktır.

*** Grubun bir diğer takımı Cedevita Zagreb. Fenerbahçe’den ayrılan Zoric, Jacob Pullen ve James White takımın tecrübeli oyuncuları olarak görünüyor. Hırvat ve genç oyuncuların ağırlıklı olduğu bir kadroyla yola çıkıyorlar. Luka Babic, Miro Bilan ve Marka Arapovic bu oyuncular arasında göze çarpan gençler olsa da, gruptan çıkmaları oldukça zor.

*** Fransa şampiyonu Limoges ise grubun son takımı. Limoges tarihinde Euroleague, Saporta Kupası ve Koraç Kupası bulunan bir kulüp. Fransa Milli Takımı’nda forma giymiş Westermann, Ali Traore gibi oyuncuları kadrosunda bulunduran Limoges, yüksek yüzdeli üçlükler bulabilen Alman oyun kurucu Schaffartzik’i de transfer etti. Geçen sezon Ted Kolejliler forması giyen Gatens da Limoges formasıyla Euroleague’de boy gösterecek. Philippe Herve gibi tecrübeli bir koça sahip olsalar da, son sıradan kurtulabileceklerini pek düşünmüyorum.

*** Bu grupta yer alan temsilcimize gelirsek; Anadolu Efes’in bu grupta liderliği hedeflemesi gerektiğini düşünüyorum. Olympiakos ile girilecek liderlik mücadelesinde ele geçirilecek avantaj, takıma vereceği güven açısından önemli olacaktır.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : derya.cerasi@abcspor.com

twitter : deryacerasi

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular