https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ANADOLU EFES SEZON DEĞERLENDİRMESİ

Okunması Gerekenler

             ARIF SAHIN-2Anadolu Efes Euroleague’de çeyrek finale kaldığı sezondan sonra bütçede küçülmeye gitti, vasat bir kadro kurulmadı ama koç değişimi ve kadrodaki uyum sorunları yüzünden kadronun sezon genelinde beklediğimi vermediğini söyleyebilirim. Anadolu Efes sezonu Euroleague’de Top16, Türkiye Ligi’nde çeyrek final ve Türkiye Kupası’nda finalist olarak bitirdi.
                Sezon başı ve Oktay Mahmuti dönemi
                Anadolu Efes sezon başında pivot transferi yapmadı, Barac’ın sakatlığı ve Semih Erden’in form düşüklüğü takımı bu alanda etkisiz kıldı. Takımın lideri olması beklenen Zoran Planinic de bu dönemde kötü oynadı, özellikle başa baş giden maçların sonunda Planinic’in etkili olması bekleniyordu ama anlaşılmaz derecede kötü oynadı. Bir diğer yeni transfer Scotty Hopson da uyum sorununu kısa sürede atlattı ve skorer yeteneklerini sergiledi ama inanılmaz derecede isteksiz oynayan Planinic’le beraber oynayınca ve takımdaki diğer oyuncular da top dolaştırmaktan uzak olunca Hopson da tıkandı. Hopson’ın iyi bir savunmacı olmadığını da belirteyim.
                Angelou dönemi
                Euroleague’de ilk tur maçlarının bitmesiyle beraber Vangelis Angelou göreve getirildi. Angelou ilk maçlardan sonra önemli değişiklikler yaptı; Semih Erden’in süreleri azaldı ve son olarak da kadro dışı bırakıldı, Scotty Hopson kadro dışı bırakıldı, Zoran Planinic kendine geldi ve beklenen performansı sergilemeye başladı, Milko Bjelica transfer edildi, Cedi Osman’ın süreleri arttı ve takım sezon başındaki kopuk kopuk oynayan Efes’ten ciddi bir takım gibi oynayan Efes’e dönüştü.
                 Euroleague
                 Efes Top16’e beklentiye sahip olmadan başladı ama takım ilk maçlarda beklenenin üstünde bir performans sergiledi. Barcelona maçında yapılan hatalar olmasa Efes Euroleague’de ikinci devreye bambaşka bir iddiayla girecekti.
                 Türkiye
                 Anadolu Efes’in belalısı Pınar Karşıyaka oldu diyebiliriz. Normal sezon maçlarında Karşıyaka’yı iki maçta da yenen Efes kupa finalinde Bobby Dixon’ın son saniye basketiyle kaybetti. Play-off çeyrek finalinin ilk maçında da rahat kazanan Efes İzmir’deki ikinci maçı da kazanmaya yaklaşmıştı ama olaylardan sonra ibre tersine döndü. Son maçın özellikle üçüncü çeyreğini çok iyi oynayan Pınar Karşıyaka Efes’in sezonunu bitirdi.
                 Oyuncular
                 Gardlardan Planinic için sezon ikiye ayrıldı, Mahmuti döneminde inanılmaz isteksiz oyunuyla dikkat çeken Planinic sezonun ikinci yarısında bekleneni verdi diyebilirim. Doğuş Balbay sakat olmadığı dönemde bildiğimiz Doğuş’tu. Jamon Lucas Gordon da bildiğimiz Gordon’dı diyebilirim, dünyanın en iyi oyuncularından biri değil ama sahada olduğu her saniyede yapabileceklerinin en iyisini yapmaya çalışıyor, gayretinden hiç şüphem yok. Birkan Batuk için de sezon ikiye ayrıldı, sezonun ikinci bölümünde hak ettiği süreleri alan Birkan oldukça verimli oldu.
                Kostas Vasilieaidis çok iyi bir sezon geçirmedi –yabancı kuralından dolayı en çok o zarar gördü diyebiliriz- Sezonun ikinci yarısında takıma katılan Milko Bjelica’nın performansı iyiydi, Dusko Savanovic de inişli-çıkışlı bir performans sergiledi.
                Cedi Osman ve Deniz Kılıçlı’ya gelecek olursak, Angelou, Kandemir’in yapamadığını yaptı ve zaten fazla bir beklentinin olmadığı sezonda Balbay-Batuk-Cedi-Kılıçlı’yı fazla oynatarak en azından genç oyuncuları tanımış oldu. Yeni dönemde bunun çok faydasını göreceğini düşünüyorum oyuncuların.
                Yeni Sezon
                Anadolu Efes iki yıldır beklendiği gibi, Ivkovic’i göreve getirdi. Angelou’nun göreve getirilmesi zaten Ivkovic’in geleceğini de müjdeliyordu ki Angelou’nun da Ivkovic sonrası koçluk görevine dönebileceğini düşünüyorum. Öncelikle kadrodaki birçok yabancı gönderildi ve Avrupa’nın en potansiyelli oyuncusu olan Dario Saric’in yanında Euroleague’in tecrübeli oyuncuları Perperoglou-Lasme-Krstic-Draper transfer edildi. Gard transferi henüz netlik kazanmadı, muhtemelen bir transfer daha yapılacak. Bu dönemde geçen sezon oynayan Türk oyuncuların yanı sıra Okben-Burakcan-Emircan da muhtemelen kadroda yer alacaklar. Kerem Gönlüm’ün en az bir sezon daha Efes’te kalması gerektiğini düşünüyordum, bu sezon Efes onu arayabilir.

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular