ANADOLU EFES SAVUNMAYI HATIRLAYINCA

Okunması Gerekenler

YAŞASIN CUMHURİYET

YAŞASIN CUMHURİYET Cumhuriyetimizin 97.yılını kutladığımız bu güzel gecede, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, özlem ve minnetle anarak yazıya...

1 NUMARALI MENAJER, JORGE MENDES EFSANESİ

Günümüz futbolunda menajerlerin önemi hepimizin malumu.. Bunların içinde zirvede olan isim ise ülkemizde de bol sıfırlı eurolar kazanmış Jorge...

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

ANADOLU EFES SAVUNMAYI HATIRLAYINCA

Son maçlarda toparlanmaya başlayan ve özellikle hücumdaki performansı ile göz dolduran lacivert beyazlılar play-off yolundaki kritik maçta Euroleague’in dengesiz takımlarından Milano’yu ağırladı Abdi İpekçi’de. Maçtan önce efsane oyun kurucu Petar Naumoski nam-ı diğer Namık Polat’ın forması emekliye ayrıldı, taraftarın ilgisi büyüktü. Koç Repesa yönetimindeki Milano’nun her ne kadar play-off şansı mucizelere kalmış olsa da kaliteli oyunculardan kurulu kadrosu ile hafife alınacak bir takım değildi ve bunu da ilk dakikalardan itibaren deplasmanda olmalarına rağmen hemen sahaya yansıttılar.

“Milano istekli ve diri başladı”
Temsilcimiz Anadolu Efes maça hücumda durağan başladı. Buna karşın Euroleague’in en çok sayı yiyen takımı olan Milano ise maça sert ve istekli bir savunmayla girdi. Dış şutlarda Paul çember döverken ve kötü tercihler yaparken topu da pota altına indiremedik. Heurtel’in kenarda olması pas trafiğini sağlamamızı ve ikili oyunlarla Dunston’ı boyalı alanda kullanmamızı da engelledi. Milano Kalnietis liderliğinde hücumda iyi organize oldu ve her fırsatta boyalı alana da topu indirerek bizi zorladılar. Savunmayı toparlamak adına gömülen temsilcimize karşı dış şutları da sokmaya başladılar, ilk 2 dakikada 10-0’lık seri yedik.
“Birebirde kolay yenildik, Sanders’ı durduramadık”
Lacivert beyazlılar hücumda toparlandılar ve 5-0’lık seri ile cevap verdiler. Fakat sonrasında savunmadaki düşük enerjimiz nedeniyle birebirlerde çabuk yenilmeye devam ettik ve bu serinin bir anlamı kalmadı, Milano elini kolunu sallaya sallaya sayı buldu. Özellikle Sanders penetreleri ile çok canımızı sıktı, Amerikalı oyuncuyu bir türlü durduramadık. Hücumda topu paylaşmamamız, yaptığımız basit top kayıpları ve ritim bulamamamız savunmaya da bu şekilde negatif yansıdı. Heurtel ve Doğuş’un oyuna girmesiyle yarı sahayı çabuk geçen Anadolu Efes skor üretme konusundaki problemi çözdü. Aslında kenardan gelen Kirk’ün ekstra blokları ile potamızı da iyi koruduk ama ısınan Milano forvetleri dış şutlar da etkili olmaya devam etti, farkı bir türlü çift hanelerden aşağı çekemedik.
“Erken tercihler ve hızlı hücumlar”
Koç Repesa ikinci çeyreğe Pascolo-McLean ikilisi ile başlayınca, çabuk ayaklı bu uzunlara karşı Kirk ve Thomas çok zorlandılar, boyalı alnı yine yol geçen hanına çevirdi Milano. Hücumda ise Heurtel ve Thomas’ın fazla erken kullandığı dış şutları alınan net savunma ribaundları sonrası buldukları hızlı hücumlarla cezalandırdı Milano. Tabi bu cezaların bir kısmının da savunmamız yerleşmeden yediğimiz üçlükler olunca fark iyice açılmaya başladı.
“Simon fark yarattı”
Çeyreğin ikinci bölümünde Dunston’ı oyuna alan koç Perasovic pota altında tam biraz dengeyi sağladım derken karşı hamle Raduljica ile geldi. Topu Simon’a teslim eden Milano onun organize ettiği ikili oyunlarla Sırp uzunu çok etkili kullandı, dev pivotu pota altında bir türlü durduramadık. Simon üzerinde ne Cedi ile ne de Honeycutt ile baskı kuramadık, Hırvat skorer rahat rahat istediğini yaptı hücumda.
“Kirk potayı kararttı Milano dış şutlarla vurdu”
Aslında ilk yarının son dakikalarında Kirk’ün yine kenardan gelerek yaptığı bloklar savunmaya istediğimiz enerjiyi de getirdi, yine boyalı alanı karartmayı başardık. Ancak Simon ve Dragic’in mesafe tanımayan ekstra şutları farkı eritip tek hanelere düşürmemize engel oldu. Hücumda çabuk oynamakla acele etmek arasındaki dengeyi bir türlü ayarlayamadık ve çift guardla sahada olmamıza rağmen pas trafiğini kuramadık. Cedi ve Brown’un hareketsiz kalmaları, topsuz katları hiç yapmamaları Milano’nun savunmada işini çok kolaylaştırdı. Hücumda da zaten maça sıcak başlamanın avantajını kullanan Milano keskin nişancıları ve Raduljica’nın etkili oyunuyla ilk yarıda tam 54 sayı gönderdi potamıza maalesef…
“Savunmada vidaları sıktık”
İkinciyi yarıya müthiş konsantre başladı Anadolu Efes. Hücumda kendine gelen Brown ve Granger bunun yanında savunmada kaldığı yerden üst düzey bir enerji ile maça devam eden Kirk artı kendini bulan Cedi ile vidaları iyice sıktık. Heurtel’in tempoyu arttırdığı dakikalarda koç Perasovic’in Honeycutt’ı da oyuna almasıyla üst üste 2 bulunca ibreyi de nihayet lehimize çevirmeyi başardık, farkı da sonunda tek hanelere indirdik.
“Sanders yine canımızı yaktı”
Fakat Milano Sanders ile ayakta kalmaya devam etti, bir türlü eşleşmesini bulamadık onun. Özellikle alçak postta sırtına aldığı tüm forvetlerimizi potaya kadar sürükleyip rahat skor buldu. Ayrıca koç Repesa yine tehlike anında camı kırdı ve Simon’u oyuna alarak dengeleri İtalyan temsilcisi lehine çevirmeyi başardı. Fakat bu kez Anadolu Efes de Doğuş ile önlemini aldı, tecrübeli kaptanın Simon karşısında yaptığı etkili baskı geri dönüşümüze devam etmemizi sağladı. Hücumda Thomas’ın da devreye girmesiyle beraber son çeyreğe girerken farkı 5 sayıya indirmeyi başarmıştık.
“Doğuş x-faktör”
3.çeyrekte yaktığımız geri dönüş ateşine salonu dolduran lacivertli beyazlı taraftarlar da eşlik etmeye başladı ve onlardan aldıkları ekstra enerjiyle de son çeyreğe çok iyi başladı temsilcimiz. Özellikle Doğuş savunmadaki gayretini bir kademe daha yukarı çekerken bulduğu sürpriz üçlükle de skora dengeyi getirdi. Savunmadaki gayretimiz sürerken yakaladığımız bu ivmeyi hücumda maalesef pek değerlendiremedik, basit top kayıpları ve yanlış tercihler devam etti, kısır kaldık skor anlamında.
“Heurtel bocaladı, Kirk toparladı”
Herşey güzel giderken ve maçın içine girdiğimiz dakikalarda koç Perasovic’in Heurtel hamlesi herşeyi altüst etti. Fransız guard hücumda top kayıplarını sürdürürken savunmada da Kalnietis’i kaçırdı ve Milano’nun farkı açmasını sağladı maalesef. Onun sahada olduğu dakikalarda 4 kişi kaldık savunmada. Heurtel, Honeycutt, Granger ardarda erken üçlükler kullanmaya başladılar, neyse ki bu bölümde Kirk yine sahneye çıktı ve aldığı kritik hücum ribaundu artı basket ile temsilcimize hayat öpücüğü verdi.
“Doğuş-Heurtel satrancı işe yaradı”
Sonrasında acemice pas hataları ve top kayıpları ile skora ortak olma şansını hep geri teptik. Neyseki savunmadaki direncimiz devam etti ve Milano’ya da kolay sayı şansı vermedik. Granger yerine Doğuş’un oyuna girmesiyle Simon da Kalnietis de tedirgin oldular, Anadolu Efes’in yaktığı geriş dönüş ateşinde onlar da eriyerek kaybolmaya başladılar. Koç Perasovic’in savunmada Doğuş hücumda Heurtel’i kullanma adına sık sık yaptığı değişiklikler hayli faydalı oldu. Maç boyu yaptığı tercihler nedeniyle takıma zarar veren Heurtel bu kritik dakikalarda bulduğu basketfaul ve kazandırdığı 3 sayıyla bizi nihayet skora ortak etti.
“Savunmayla gelen galibiyet”
Bitime 1 dakika kala iki guardımız da yarı sahada ikili sıkıştırmaya yakalanarak top kayıpları yaptılar. Ama savunmada Honeycutt ve Dunston’ın ortaya koyduğu müthiş enerji 2 sayıyla önde girdiğimiz bu kritik saniyelerde galibiyet yolunda bize güzel bir avantaj getirdi. Granger’a yapılan faul sonrası Uruguaylı guard çizgide 1/2 yaparak maçı bitirme şansını kaçırdı. Ama son bölümde yapılan taktik faullerde hata yapmayan lacivert beyazlılar 19 sayı geriye düştüğü maçta beklentilerin üzerinde zorlandılar ancak ikinci yarıda yaptıkları etkili savunma ile Milano’yu 32 sayıda tutarak çok değerli bir galibiyet aldılar play-off yolunda..

mail: fersu.deniz@abcspor.com

twitter: @fersudeniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önceki İçerikEUROLEAGUE 22.HAFTA MAÇLARI TV EKRANI
Sonraki İçerikÇİVİ

Son Haberler

YAŞASIN CUMHURİYET

YAŞASIN CUMHURİYET Cumhuriyetimizin 97.yılını kutladığımız bu güzel gecede, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, özlem ve minnetle anarak yazıya...

1 NUMARALI MENAJER, JORGE MENDES EFSANESİ

Günümüz futbolunda menajerlerin önemi hepimizin malumu.. Bunların içinde zirvede olan isim ise ülkemizde de bol sıfırlı eurolar kazanmış Jorge Mendes. Gestifute'nin sahibi olan Portekizli menajerin...

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

AZ ALKMAAR AKADEMİSİ…

AZ ALKMAAR AKADEMİSİ… Son dönemde Avrupa’nın önde gelen kulüplerinin akademileri hakkında yoğun analizler yapmıştım. 26 Ekim Pazartesi günü Johan Cruyff Institute’da idim. Okulda akademisyenler ile...

KURT KANUNU

KURT KANUNU “Kurtlukta düşeni yemek kanundur” diye son veriyordu hayatına Kara Kemal. İzmir Suikasti’ni planlayan ekipten olduğu iddiası ile suçlu bulunan ve kellesine hükümet tarafından ödül...

Benzer Konular