https://secureservercdn.net/45.40.150.47/48c.6e4.myftpupload.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ANADOLU EFES PES ETMEDİ !

Okunması Gerekenler

GALATASARAY İSTEDİĞİNİ ALIYOR

Kritik Alanyaspor galibiyeti sonrası Galatasaray, evinde BB Erzurumspor maçına çıktı. Maça beklenildiği gibi hakim olarak başlayan Galatasaray 3. bölge haricinde...

KESKİN VİRAJ

Keskin Viraj Ben kendimi bildim bileli, biz Fenerbahçelileri için hep bir kesin viraj vardır. Biz o keskin virajları da genelde...

MAKYAJ DÖKÜLDÜ

MAKYAJ DÖKÜLDÜ Anadolu Efes karşısına çıkana kadar on galibiyet ard arda kazanılarak gelindi ve gerçekten kadro kalitesini aşan işler yapıldı....
fersu yaziAnadolu Efes’in 3-1 geride olduğu seride Fenerbahçe’nin kazanma ihtimaline ve serinin bitme ihtimaline karşı şampiyonluk kupası salondaydı. Lacivert beyazlılar tamam mı devam mı serisinin ilki için sahadaki yerlerini aldılar. Koç Çakı seri boyunca verim alamadığı Brown’ı kenarda bırakarak son maçta ufakta olsa ritm bulan Diebler’ı kadroda tuttu ve Tyus’a tekrar şans verdi. Koç Obradovic ise yine Antic’i tribünde tutmayı tercih etti, formda Kalinic’i haklı olarak rotasyonda tuttu. İki takımda klasik diyebileceğimiz beşleri ile başlarken salonda deplasmanda olmalarına rağmen Fenerbahçe taraftarının çok daha baskın olduğu ilk dakikalardan itibaren hissedildi.
BİRİNCİ ÇEYREK
efes fb 1Anadolu Efes maça savunmada sert başlayan taraftı, Doğuş’un Dixon üzerindeki baskısı yine etkiliydi. Bununla beraber iki takım da pota altını kullandı ilk sayılarını bulurlarken. Fenerbahçe’nin dengeyi bozduğu taraf ise hücum ribaundlarıydı. Özellikle Vesely hayli zorladı lacivert beyazlı uzunları kendi boyalı alanlarında. Fenerbahçeli oyuncular bu ikinci şanslar sonrası dışarıdan buldukları boş atışları Datome ve Dixon ile değerlendiremeyince Anadolu Efes açık alanda fırsatlar bulmaya başladı.
Koç Obradovic daha ilk 3 dakika geçilirken iki guardını da değiştirmek zorunda kaldı. Bogdanovic’in sakatlığı ve Dixon’ın Doğuş karşısında erkenden yıpranmasını istememesi bunun temel sebebiydi. Çünkü Doğuş hücumda da sürekli potaya giderek Dixon’ı hayli çalıştırdı. Koç Çakı da Tyus’u erken rotasyona sokarak oyuna çabuk ısınmasını hedeflerken Dunston’ı da maç genelinde diri tutmak istedi. Ancak Saric-Tyus ikilisi de ribaundlarda problem yaşadılar, Cedi’nin de Datome’yi kaçırması ve box-out etmeyi unutması Fenerbahçe’nin hücum ribaundlarından daha fazla ekmek yemesine neden oldu.
Koç Çakı ribaundlardaki üstünlüğü ele geçirmek adına bu sezon ne koç Ivkovic’in ne de kendisinin kullanmadığı Tyus-Dunston ikilisine döndü. Pota altı savunmasını biraz olsun dengeleyen Anadolu Efes hücumda ise Heurtel’in topu hiç çevirmeden erken ve yanlış tercihleri sonucu Fenerbahçe’nin tempo bularak açık alan sayılarına ulaşmasını sağladı. Bununla beraber Datome alçak postta ters eşleşmeleri de işlemeye başladı. Düzeni sağlamak için Granger’ı sahaya sürdü Anadolu Efes ama Uruguaylı oyuncu da hücumdaki kısırlığa çare bulamadı ki savunmada da Sloukas karşısında durmakta problem yaşadı, Yunan guard efektif kullandı Dixon’ın kenarda olduğu bölümleri. Anadolu Efes’in kısalara yaptığı ikili sıkıştırmalardan pasla çıkan ve açık alan sayesinde topu pota altına rahat indiren Fenerbahçe boyalı alandan bolca skor üretmeye devam etti, farkın açılmasının temel nedeni buydu.
İKİNCİ ÇEYREK
efes fb 5Udoh’u benchte tuttu Fenerbahçe. Kalinic’in 4 numara olarak dışarıdan içeriye yaptığı katlar Vesely’e daha fazla alan açtı ve gelen yardımları akıllıca Çek uzuna indirerek pota altından kolay sayılar bulmaya devam etti sarı lacivertliler. Anadolu Efes ise hücumda üretimi arttırmak için Granger-Heurtel ikilisine döndü ve Granger’ı bitirici olarak denedi ama bu aşı da tutmadı, skorda çok kısır kaldılar. Cedi ve Diebler’ın boş üçlükleri sokamaması bir önceki maçta olduğu gibi yine Fenerbahçe’nin gömülerek rahat savunma yapmasını sağladı.
Dixon-Sloukas ikilisini birlikte sahada tutan ve ikiz kuleleri yedekleyerek kullanan koç Obradovic hem kısaların yaratabilmesi için alan açmış oldu. Ayrıca Kalinic’i de 4 numarada daha fazla tutarak seri boyunca savunmada en zorlandığı ismi Saric’i de durdurmayı başardı koç Obradovic, onun yüzü dönük hücumları da etkisiz kaldı. Bu arada maçın başında aldığı darbeyle nefes almakta zorlanan, sonrasında düzelen Bogdanovic de 3 numarada Diebler’a net bir üstünlük kurdu.
Anadolu Efes Heurtel ve Granger’ın bireysel hücum katkıları ile ayakta kalmaya çalıştı. Ama düzeni kuramadıkları için dengesiz ve aceleci atışlar yaparak Fenerbahçe’nin ekmeğine yağ sürdüler. Savunmada ise boyalı alanı kapatamadılar, ne Tyus ne de Dunston etkili olamadı. Fenerbahçe uzunlarını zorlayamadıkları gibi kısaların penetrelerini de tehdit edemediler, bozamadılar. Fenerbahçe son maçtaki üçlük yağmurunun aksine bu maçta yay gerisinden etkisiz kaldı, ilk yarıda 0/8 ile oynadılar, ufak ufak kıpırdanan Anadolu Efes tempoyu arttırarak bunu iyi kullandı, 17 sayıya kadar çıkan farkı eritmeye başladılar.
Son 1 dakikada yine Heurtel çıktı sahneye, üst üste bulduğu 5 sayıyla. Fransız guard geri dönüş ateşini yaktı. Takımının farkı 4 sayıya kadar indirmesine liderlik eden Fransız guard Anadolu Efes taraftarını da uyandırmayı başardı. Koç Obradovic’in son maçta olduğu gibi onun karşısına Kalinic’i vermemesi ya da Melih’i denememesinin cezasını kesti Heurtel, yorulan Sloukas etkisiz kaldı savunmada. Son hücumda Kalinic’in bulduğu basketfaul ile farkı 7 sayıya çıkarıp biraz olsun nefes aldılar kararlı Anadolu Efes geri dönüşü karşısında.
ÜÇÜNCÜ ÇEYREK
efes fb 3Takımlar ikinci yarıya hayli tutuk başladılar, maçın stresi oyuncuları iyice etkisi altına aldı. Hücumda organize olamadılar ve üst üste karşılıklı top kayıpları geldi. İlk yarının skoru 3 dakika boyunca değişmedi. Bu kısır geçen süreçte savunma sertliğini daha çok ön plana koyan ve Fenerbahçe’ye iki kere 24 saniye ihlali yaptıran Anadolu Efes, Dixon’ın adamı üzerinden de sürekli potaya giderek skorer guardı ilk yarıdaki gibi savunma yapmaya zorlayarak yıpratmayı başardı.
Serideki diğer maçlar gibi 3. çeyrek yine belirleyeceği olacağını gösterdi. Ev sahibi tutuk başladığı yarıda kendine çabuk gelen ve ikinci çeyreğin sonundaki geri dönüşe kaldığı yerden devam eden taraf oldu. Anadolu Efes ilk defa Granger-Heurtel ikilisinin sahada olduğu dakikaları verimli oynadı hücumda. Topu çok iyi çeviren ve gerek yay gerisinden Saric ile üreten gerekse ikili oyunlar sonrası potaya devrilen Dunston’ı besleyen Anadolu Efes maçın içinde kaldı ve Fenerbahçe’ye “kolay değil” mesajını vermeye devam etti, oyuna ortak oldu yeniden.
Fenerbahçe ise hücumda Kalinic ve Datome’nin alçak posttaki oyunlarını artı hücum ribaundlarındaki etkinliklerini kullandı, ters eşleşmeleri cezalandıran iki forvet yarattıkları ikinci şansları da skora çevirdiler ve Anadolu Efes’in öne geçmesine izin vermediler. Cedi iki forvete karşı da savunmada problem yaşadığı gibi hücumda da onları hiç zorlayamadı, gerek boş üçlükleri gerekse penetreleri kullanamadı.
Son dakikada lacivert beyazlılar aradığı dış atış katkısını Diebler’dan buldular ki Granger da penetreleri ile sahneye çıkan isim oldu. Bu şekilde Anadolu Efes hücumda istediği üretimi elde ederken savunmada da Tyus ve Saric’in istekli oyunu sayesinde Fenerabahçe uzunlarına karşı geri adım atmadı, pota altında üretemeyen ve dış atışlarda sıcak eli bulamayan sarı lacivertliler Anadolu Efes’in skoru eşitlemesine engel olamadılar.
 
DÖRDÜNCÜ ÇEYREK
efes fb 4Bu çeyreğe Bogdanovic fırtınası ile başladı Fenerbahçe, Sırp oyuncu üst üste 5 sayı buldu. Anadolu Efes ise karşlılığı önce Saric’in üçlüğü sonrasında da Heurtel’den gelen 6 sayıyla verdi ve lacivert beyazlılar maçın ilk dakikasından bu yana ik defa 4 sayı farkla öne geçmeyi başardılar. Fenerbahçe 3 yaratıcı Dixon, Sloukas ve Bogdanovic ile oynamasına rağmen organize olamadı, basit top kayıpları yaptılar. Bunu gören koç Obradovic’ten hemen Datome hamlesi geldi ki koç Çakı da Doğuş’u oyuna alarak sıcak durumdaki Bogdanovic’i soğutmaya çalıştı. Aslında bunu da başardı fakat topu Datome ve Bogdanovic ile iyi yönlendiren Fenerbahçe bu kez Anadolu Efes’in unuttuğu Dixon’ı devreye soktu ve aradığı üçlüğü buldu.
Fenerbahçe hücumda basit top kayıplarına devam etti ki 4 kısa ile Birkan, Heurtel, Granger ve Diebler ile sahada olan Anadolu Efes’e karşı ters eşleşmeleri pota altında hiç kullanamadılar. Savunmada ise tam sahada baskı yaparak Anadolu Efes’i düzenden çıkarmak istediler. Ancak Heurtel ve Granger ile akıllı bir şekilde, pasla baskıdan çıkan ve sonrasında Heurtel’in çabukluğu ile potaya giden Anadolu Efes Dunston’ı topsuz katlarda ve ikili oyunlarda yine efektif kullandı. İki guardın da kendi yarattıkları dış şutlardan ve penetrelerden isabet bulmaları ibreyi Anadolu Efes lehine çevirdi tekrar.
Oyuna giremeyen Dixon’ın son bölümde de sorumluluk almaması, Sloukas’ın hücumda toptan kaçması ile tüm yük Bogdanovic ile Datome’nin üzerinde kaldı. Savunmayı sertleştiren ve gömülerek alanı daraltan ev sahibine karşı misafir takım oyuncuları topu pota altına indiremediler, dış şutlarda da çember dövmeye devam ettiler.
Üçüncü çeyrekteki hatadan dönen ve son bölümde Kalinic’i Heurtel karşısına veren koç Obradovic’e cevap vermekte gecikmedi Fransız guard. Son maçta olduğu gibi birebir zorlamak yerine Vesely’nin savunmasında bir kısa forvet gibi perdelerden çıkarak avantajı sağlayan Saric’i yay gerisinde topla buluşturdu ve isabetli üçlüğün mimarı oldu, maçın kırılma anlarından biriydi. Granger’ın Sloukas’ı alçak postta arkasına alarak kurduğu oyun ve sonrasında Heurtel’in ekstra pası Dunston’ın smacı ile sonlandı, Anadolu Efes ritmini buldu. Cevap ise Datome’den, nam-ı diğer “tehlike anında camı kırınız”dan geldi. İtalyan oyuncu yine en kritik yerde bulduğu üçlükle Anadolu Efes’in maçı koparmasını engelledi.
efes fb 6Son bölümde savunmada rotasyonları çok iyi yapan ve Sloukas’ın boş üçlüğü, ki takım arkadaşlarının maç boyu yaptığı gibi o da çemberi dövdü, hariç Fenerbahçe’ye fırsat tanımayan Anadolu Efesli oyuncular hücumda da Granger liderliğinde akıllı bir şekilde sürekli potaya gittiler, ya skor buldular ya da Fenerbahçe’nin faul hakkının dolmasınından faydalanarak çizgiye gittiler ve farkın kapanmasına izin vermeyerek kritik maçı 80-72 kazanmayı başardılar, seriyi 3-2’ye getirdiler.
İlk yarıda farkı 17 sayıya kadar çıkaran Fenerbahçe karşısında 2.çeyreğin sonunda Heurtel ile başlayan geri dönüşü 3.çeyrekte de devam ettirdi Anadolu Efes, 2.yarının skoru 50-35 lacivert beyazlıların lehineydi. Tamam mı devam mı maçlarının ilkinden galip gelerek ve özgüven depolayarak çıkan lacivert beyazlılarda reçete yine aynıydı, Heurtel ve Granger’ın performansları. İki guard toplam 41 sayı ve 12 asistlik bir katkı verdiler. Serinin 6.maçında Fenerbahçe’nin bu sezon sadece BSL’de değil Euroleague’de de her takımı dize getirdiği Ülker Arena’da olacağız ve sarı lacivertliler kupayı kendi sahalarında kaldırmak isteyecekler, Anadolu Efes ise kazanıp son maçı Abdi İpekçi’ye taşımak isteyecek. Üst düzey mücadele ve basketbol şöleni devam ediyor final serisinde.

mail: fersu.deniz@abcspor.com

twitter: @fersudeniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

GALATASARAY İSTEDİĞİNİ ALIYOR

Kritik Alanyaspor galibiyeti sonrası Galatasaray, evinde BB Erzurumspor maçına çıktı. Maça beklenildiği gibi hakim olarak başlayan Galatasaray 3. bölge haricinde...

KESKİN VİRAJ

Keskin Viraj Ben kendimi bildim bileli, biz Fenerbahçelileri için hep bir kesin viraj vardır. Biz o keskin virajları da genelde hiç alamayız. Pazar günü oynanacak...

MAKYAJ DÖKÜLDÜ

MAKYAJ DÖKÜLDÜ Anadolu Efes karşısına çıkana kadar on galibiyet ard arda kazanılarak gelindi ve gerçekten kadro kalitesini aşan işler yapıldı. Nando ve Jan’ın performanslarını tamamlayan...

OYUNUN TEK HAKİMİ

OYUNUN TEK HAKİMİ Devre arası boşluğunun bile 7 gün olabildiği, aşırı yoğun takvime sahip olan bir sezonda Beşiktaş BAY geçtiği haftayla beraber 11 günlük bir...

DÜNYADA KADIN FUTBOLUNUN GELECEĞİ NASIL ŞEKİLLENİYOR?

DÜNYADA KADIN FUTBOLUNUN GELECEĞİ NASIL ŞEKİLLENİYOR? Daha önceki üç yazı dizimde, kadın futbolunu detaylı olarak incelemiştim. “Kadın Futbolu ve Geleceğini KAÇIRMAYIN!” yazımda Kadın Futbolunun bir...

Benzer Konular