https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ALMANYA SÜPERSTARINI ARIYOR

Okunması Gerekenler

ALMANYA SÜPERSTARINI ARIYOR

Son Dünya Şampiyonu, Fifa sıralamasında dünya lideri Almanya 2017 yılını da yenilgi almadan kapattı. Buna rağmen sorun çıkmadan önlem almayı seven Almanlar kendilerine büyük sıkıntı yaratacak bir eksikliklerini farkettiler ve bunu önlemek için çalışmaya başladılar.

2000’lerin ortasındaki, kendilerine göre çöküşten sonra, altyapıya ve entegrasyona milyonlarca Avro harcayarak, Manuel Neuer, Jerome Boateng, Tony Kroos, Thomas Müller, Mesut Özil, Mario Götze gibi isimlerden oluşan altın bir nesil yakaladılar ve dünya şampiyonu oldular.

Almanya’yı, 2016 Avrupa Şampiyona’sında Fransa’nın yaptığı gibi yenebilirsiniz, ama ne olursa olsun Almanlar stoperlerini orta sahaya çıkartarak oyunu sizin 40 metrenize yıkarlar. Sorun işte tam burada ortaya çıkıyor, oyun kitlendiğinde adam eksilterek skoru değiştirecek oyuncu Almanya kadrosunda yok.

Avrupa’da, driblingle adam eksilterek mesafe kat eden oyuncular arasında ilk 100’de tek Alman oyuncu var, o da PSG forması giyen ve kelimenin tam anlamıyla aslanların arasında kalan Julian Draxler.

Aslında Joachim Löw böyle bir oyuncu bulmuştu, kendisine göre en az Messi kadar yetenekli olan Mario Götze. Fakat geçirdiği metabolizma hastalığı onu çok geri attı ve eski potansiyeline erişmesi imkansız ama yine de sağlam olduğu takdirde Löw onu Rusya’ya mutlaka götürecektir.

Alman Futbol Akademisi artık çalışmalarını inisiyatif alabilen, gereğinde riske girebilecek, adam eksiltme ve ceza sahası çevresinden şut atabilecek oyuncuları bulmak üzerinde yoğunlaştırdı. Elimizdeki verilere göre bu kategoride Rusya’ya yetişebilecek tek oyuncu Leroy Sane. Onun kilitlenen oyunu açması, Almanya için belirleyici olacak.

Almanya’nın tekrar kupayı kaldırması için ayrıca, müthiş kariyerlerine rağmen sakatlıklar sebebiyle bir türlü büyük turnuva göremeyen İlkay Gündoğan – Marco Reus ikilisine de ihtiyacı olacak ama benim analizimde Almanya için olmazsa olmaz futbolcu Jerome Boateng. Almanya oyunu rakip sahaya yığdığında dönen toplarda Boateng’e büyük iş düşecek. Boyu çok uzun olduğu için ekseni etrafında dönmesi yavaş olsa da kendisi dünyanın en hızlı stoperlerinden birisi.

30 metre sprintte tüm Bundesliga’da sadece 3 isim kendisini geçebiliyor, bunlar Dortmund’lu Pierre Emerick Aubameyang ki kendisi büyük ihtimal dümyanın en hızlı futbolcusu, Augsburg’lu Marcel Heller ve diğeri de Bayern’den takım arkadaşı Kingley Coman.

Almanlar bu yıl Avrupa kupalarında yaşadıkları hüsranı dünya kupasında telafi etmek isteyecekler ama önümüzdeki 6 ay bakalım bizlere ne gösterecek.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular