https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ALMAN GEORGE BEST, GÜNTER NETZER

Okunması Gerekenler

EMRAH

Dünya Kupası görmemiş en iyi oyuncunun George Best olduğu konusunda hemen hemen bütün dünya hemfikir. Bana göre Best’ten sonra gelen isim ise, 1974 Dünya Kupası’nda oynadığı 20 dakikayı saymazsak, Günter Netzer.
1944 Mönchengladbach doğumlu efsane futbolcu, alkole Best kadar düşkün olmaması sebebiyle Kuzey İrlanda’lı futbolcudan çok daha uzun bir kariyere sahip oldu. Şehrin küçük takımı FC Mönchengladbach’ta kariyerine başlayan Netzer, 19 yaşında Borussia Mönchengladbach’a transfer oldu ve o zamana kadar basit bir lokal takım hüviyetindeki Borussia’yı iki senede Bundesliga’ya çıkardı.
Bundan sonraki yıllar Bundesliga tarihindeki en önemli rekabete sahne oldu. Bir tarafta, Beckenbauer, Müller , Maier ve Breitner’li kadrosuyla tarihin en iyi Bayern Münih’i, karşılarında Netzer, Jupp Heynckes ve Berti Vogts’lu Borussia Mönchengladbach.
gunterBu müthiş mücadelelerin çoğunu Bavyera ekibi kazanmasına rağmen, Netzer ve arkadaşları 1971 ve 1972 sezonlarında şampiyonluğu kazanmayı başardılar. Bu yıllarda şöhreti tavan yapan Netzer sahadaki performansı ve lider oyuncu özelliklerine sahip olmasıyla 2 kez Almanya’da yılın futbolcusu seçilirken, saha dışındaki yaşamıyla da adeta bir pop ikonu haline geldi.
Aktif oyuncuyken diskotek işleten, uzun sarı saçları ve yaşadığı sansasyonel ilişkilerle magazin sayfalarından düşmeyen, hız merakı yüzünden aldığı hepsi farklı renkteki Ferrari’leriyle sürat denemeleri yapan Günter Netzer, bir sinema yıldızı parıltısına sahipti.
Oyunun yönünü ve temposunu değiştiren 30-40 metrelik pasların mucitlerinden olan Netzer, Almanya macerasından sonra 3 yıl Real Madrid forması giydi. İspanya’da da Cruyyf’lu Barcelona’ya karşı vatandaşı Breitner’le beraber kıyasıya bir mücadeleye giren Alman orta saha oyuncusu, Madrid kariyerini de 2 şampiyonluk, bir Kral kupasıyla kapadı ve zaten bir medya şirketi kurduğu Zürih’te, Grasshoppers formasıyla 1977 yılında futbolu bıraktı.
Kendi kendini yedekten oyuna sokacak kadar takım arkadaşları ve hocaları üstünde etkisi olan Netzer, kariyerinin en unutulmaz anında, 1973 Federasyon Kupası finalinde, Köln karşısında uzatma dakikalarında eşofmanlarını çıkarıp hocasına ‘ ben oyuna giriyorum ‘ der ve topla ikinci buluşmasında kupayı Gladbach’a getiren golü kaydeder.
Bu kadar iyi bir futbolcunun Ulusal takımda istediği şansı bulamamasının sebebi de, bizim ülkemizdeki Şifo Mehmet – Oğuz ve Tümer – Sergen beraber oynamaz mottosuyla açıklanabilir. Milli takım teknik direktörleri seçim yaparken akranı ve aynı mevkide oynayan Wolfgang Overath’ı daha iyi defansif özelliklere sahip olması sebebiyle hep Netzer’e tercih ettiler. Bu tercih yüzünden yıllarca kıyameti koparan Netzer, yıllar sonra bir röportajında,takımda ancak ikisinden birine yer olduğunu ve teknik direktörlerin tercihlerine saygı duymaya başladığını itiraf eder.
netzer 2Futbolu bıraktıktan medya sektörüne yoğunlaşan Netzer, Hamburg Kulüp dergisini çıkarmak için anlaşır. Daha sonra ondan çok etkilenen zamanın başkanı Paul Benthien, Netzer’i Sportif Direktör yapar ve adeta kulübün anahtarını ona teslim eder. İlk iş olarak Türk Teknik Direktör Özcan Arkoç’un işine son veren Netzer takımın başına Ernst Happel’i getirir. Böylece Hamburger SV zafer yılları başlar. 8 yıllık süreçte Kuzey Alman temsilcisi 3 Bundesliga şampiyonluğu kazanır.
1983 yılında Şampiyon Kulüpler Kupası finalinde Netzer’in takımı Hrubesch, Keegan, Kaltz ve Maggath’lı kadrosuyla açık favori, Platini’li, Boniek’li Juventus’u yenip kupayı kazanır.
Sonraki yıllarda tekrar medyaya yönelen Netzer, uzun yıllar boyunca Alman Devlet Televizyonu ARD’de bütün önemli turnuvaları yorumlar ve sivri diliyle Almanya’nın en önemli yorumcusu olur. Gelişmiş ülkelerde medya mensupları iktidar sahiplerine istedikleri soruları sorabildikleri için de Milli Takım Antrenörleri ve Federasyon Başkanları ile küfürleşmeye varan tartışmalar yaşar. 2010 yılında bu görevi de bırakan Netzer artık sadece şirketinin sahip olduğu yayın haklarıyla ilgileniyor ve Zürih’te yaşamaya devam ediyor.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular